Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

Обележен Дан борца

04.07.2016.

Поводом 4. јула - Дана борца, положени су венци на Споменик жртвама фашизма. У име града Суботице венац је положила делегација коју је предводио председник Скупштине града Тивадар Бунфорд, а у име Владе Републике Србије и Севернобачког управног округа делегација коју је предводио Драги Вучковић, начелник Округа.  Венце су положиле и делегације Јеврејске општине и Комуниста Суботице и Центра Тито. Обележавање Дана борца организовао је Градски одбор СУБНОР-а Суботица.

10270_1.jpg

Председник Градског одбора СУБНОР-а Суботица Максим Бакрач је, тим поводом, подсетио да је 4. јула 1941. године у кући познатих левичара Рибникар у Београду одржана седница Политбироа Централног комитета Комунистичке партије Југославије на којој је разматрана општа ситуација у окупираној и поробљеној Југославији и донета историјска одлука о дизању општенародног устанка против окупатора и домаћих издајника.

– Потврда ове историјске одлуке о дизању општенародног устанка десила се само три дана после њеног доношења, 7. јула 1941. године, испаљивањем првог устаничког хица у Белој Цркви. То је у целом свету одјекнуло као прворазредна сензација са великом дозом неверице и питањем: да ли је истина да се један мали балкански народ усудио да устане против тадашње војне велесиле која је у односу на устанике била хиљаду пута бројнија, јача и технички опремљенија – истакао је Бакрач.

На основу одлука донесених на војно-политичком саветовању руководства Народноослободилачког покрета (НОП), 26. септембра 1941. године у Столицама, код Крупња, пришло се формирању првих регуларних партизанских одреда, а већ 22. децембра 1941. године у босанскохерцеговачком месту Рудо формирана је Прва пролетерска бригада, навео је Бакрач, и додао да је Народноослободилачка војска Југославије током Другог светског рата дала немерљив допринос победи над фашизмом.

Он је поручио да ће се СУБНОР и даље свим легалним средствима борити против појава неонацизма и неофашизма, јер нам је то дуг према свим жртвама фашизма у Другом светском рату, па и оним у оружаним сукобима после 1990. године.

10270_2.jpg
Максим Бакрач

Након комеморативне свечаности на Тргу жртава фашизма, венци и цвеће положени су и на Споменик њиховој верности, у Парку Ференца Рајхла.

Дан борца је за државни празник проглашен 26. априла 1956. године. После распада СФР Југославије, постао је државни празник Савезне Републике Југославије, али се касније обележавао само у Србији. Укинут је 2001. године, одлуком Владе Србије. Сваке године се, међутим, незванично прославља у организацији Савеза удружења бораца Народноослободилачког рата (СУБНОР).