Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

Зелена фонтана одлази у заборав

03.02.2011.

Због губљења екстремне количине воде - преко 1000 литара на сат - Зелена фонтана никада више неће бити пуштана у рад. Вода се већ више од деценије одлива некуд, нашла је пут до канализације, често и до подрума Градске куће угрожавајући јој тако темеље, па су абнормални трошкови, донекле и њен изглед "кумовали" да се са Зелене фонтане још неко време неће скидати дрвена оплата. Замисао је да се тај простор освежи изградњом платоа у једној равни.

3936_1.jpg 

- Нама је, генерално, наметнут овај проблем. Има и других приоритета, али због наших суграђана и свих оних људи који долазе у наш град није лепо да је у центру Суботице фонтана у дрвеној оплати. Већ сада имамо нека идејна решења, али још ћемо да радимо на томе. Пројектантска кућа "Суппорт" добила је посао, услове прописује Међуопштински завод за заштиту споменика тако да ће и то бити дефинисано и ми ћемо тачно да знамо колика ће бити цена инвестиције. Жеља ми је да се у ту инвестицију не упуштамо ако немамо завршену финансијску конструкцију, каже Јосип Ковач Стрико, директор Дирекције за изградњу града.

Простор који заузима Зелена фонтана уредиће се уз поштовање услова архитектуре Народног позоришта, а за усвајање коначног идејног решења важни су и економичност, и исплативост. 

- Гледаћемо да тај пројекат буде квалитетан и јефтин за одржавање, а водиће се рачуна и о томе да то што се изгради не буде лако уништиво. Будући плато биће у једној равни, а када се на отвореној сцени буду одвијале представе вода на платоу моћи ће да се искључи и људи ће несметано да бораве на тој површини. Пројекат раде млади архитекти из Суботице, то је један вид нове домаће архитектуре. Учинићемо све да се тај пројекат уради ове године и да се тачно зна колико ће да кошта. Мој циљ, који генерално подржава и градоначелник Саша Вучинић је да би све што се испланира требало и да се уради. Средства, дакле, морају да буду сигурна и потпуно дефинисана тако да се више не дешава да се нешто што може да се одради за три месеца ради неколико година, истакао је Јосип Ковач Стрико.