Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

Обележена годишњица депортације суботичких Јевреја

16.06.2011.

Полагањем венаца на споменике страдалим Јеврејима у улици Пала Папа и у дворишту Синагоге, обележена је 67. годишњица депортације око четири хиљаде суботичких Јевреја. Комеморацији у дворишту Синагоге присуствовали су представници јеврејских општина из Србије, Мађарске и Хрватске, конзулата Хрватске, Скупштине АП Војводине, Градске управе Суботица, Севернобачког округа, Градског одбора СУБНОР-а и других институција и удружења.

4694_1.jpg

Градоначелник Саша Вучинић је истакао да је Суботицу тешко замислити без неизбрисивог трага јеврејске заједнице, нарочито у привреди и градитељству. Он је казао како годишњица која се обележава показује да је све мање оних који могу да сведоче о страдању Јевреја из Суботице, а да су, нажалост, све гласнији они који би то страдање да негирају.

- Пре две године, када је група хулигана оскрнавила Јеврејско гробље, осећао сам нелагодност. Данас сам много поноснији, јер је држава у којој заједно живимо пре неколико дана донела одлуку о забрани Националног строја, профашистичке организације. Колико је тешка трагична судбина једног народа најбоље сведочи то да је његово страдање у злочинима током Другог светског рата постало светски симбол за страдање. Наша велика обавеза је да будемо на услузи Јеврејској општини и да негујемо традицију данас, нажалост, малобројне јеврејске заједнице у Суботици.

Град ће бити партнер јеврејској заједници, да сачувамо сећање на страдале, и на њихове претке, и да то партнерство пренесемо и на њихове потомке како се никада не би заборавило да је у овом граду постојала и постоји јеврејска заједница, нагласио је Саша Вучинић.

Потпредседник Скупштине АП Војводине Бранислав Митровић сматра да јеврејска заједница у Србији нема третман који на основу величине страдања и доприноса култури, привреди и науци заслужује.

Председник суботичке Јеврејске општине Томислав Харлброхр сматра да се не сме дозволити да се шовинизам развије до мржње између националних група до те мере да једна жели да искорени другу. Грађани Суботице, казао је, не смеју да дозволе да постану неосетљиви на испаде који су уперени против неке друке националне групе.

На комеморацији је, у име Јеврејске општине, говорио и публициста и директор Градске библиотеке Драган Роквић. Годишњица сећања на депортацију суботичких Јевреја у дворишту Синагоге одржана је уз пригодан уметнички програм, а након молитве и полагања венаца приређен је пријем у Јеврејској општини.