Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

Обележен Дан града, 1. септембар

01.09.2012.

Подизањем градске заставе и свечаном седницом Скупштине града, одржаном у Великој већници Градске куће, на којој су заслужним Суботичанима уручена звања Почасни грађанин и признања „Про урбе“, обележен је Дан града, 1. септембар. Свечаности су присуствовали представници дипломатског кора, градски званичници, представници државних и покрајинских органа, националних савета националних заједница, братских градова, верских заједница и културних институција, као и велики број грађана.

6144_1.jpg

Председница Скупштине града Мариа Керн Шоља отворила је свечану седницу поводом Дана града и саопштила да ће почевши од данашње свечене седнице Скупштине града гледаоцима телевизијског преноса бити омогућено да све наредне седнице суботичког локалног парламента прате и на знаковном језику.

Дан града Суботичанима је, у име гостију, честитао градоначелник Загреба Милан Бандић, који је, уз захвалност на позиву, рекао да му је драго што је у Суботици.

- Град чине људи и његова историја, а сецесија и Велика већница говоре да овај град преко два века живи средњоевропски. Суботица је град културе, традиције и добрих људи. То је, такође, и град Загреб, казао је Бандић.

Градоначелник Суботице Модест Дулић честитао је суграђанима Дан града, пожелео добродошлицу свим гостима и у свом обраћању, између осталог, истакао да пред нама данас стоје нови изазови - како у кризним условима, уз недостатак финансијских средстава и велике изазове у домену социјалне политике наставити започете и реализовати нове пројекте и како постићи свеукупни консензус око питања која једнако брину све грађане Суботице, без обзира на њихову етничку, верску, културну или неку другу припадност.

- Избори који су у нашој држави одржани пре готово четири месеца као да још нису завршени. У неким општинама и градовима прекрајају се постојеће и стварају нове неприродне коалиције, уз објашњење да би требало пресликати структуру власти са републичког ниовоа. Наш град има дугу традицију и искуство тешких деведесетих година и ни у то време нико није успео да га уподоби по вољи тадашњег режима. У томе ћемо успети и овога пута и то не само због изборне математике, већ пре свега због високо одговорног односа политичких актера према изборној вољи грађана, истакао је Модест Дулић.

Он је рекао да скупштинска већина у Суботици никад није била већа и бројнија, и да је то резултат најширег договора да се све демократске снаге уједине и заједно раде за бољи живот Суботичанки и Суботичана. Преовладала је, подвукао је, озбиљност, толико потребна у овом тешком моменту, као и свесност да нема економског просперитета и стабилности без стабилности у односу политичких актера.

- Без економске стабилности нема инвестиција, нема запошљавања, нема нових радних места. Наш задатак је да створимо нови политички амбијент који подразумева висок степен толерантности. Страначке сукобе треба да претворимо у сарадњу и рад на решавању нагомиланих проблема социјалне и политичке природе, а најизраженији проблем данас јесте незапосленост и дефицит радних места. Уверен сам да је за сваког одговорног јавног и политичког радника највећи изазов изналажење могућности за отварање нових радних места, а активан однос према страним и домаћим инвеститорима мора да буде наша свакодневна обавеза. Досадашња пракса, искуство и задовољство пристиглих инвеститора сарадњом са градом пружа нам добру стартну позицију и препоручује нас као пример доброг и ефикасног понашања, нагласио је градоначелник Дулић, и додао да је потребан ангажман на очувању постојећих радних места.

Мариа Керн Шоља је у свом обраћању казала да данас славимо Дан града који је наш дом, и да у свакодневној журби често и не примећујемо које нас богатство окружује. Данашњи празник, рекла је, прилика је да застанемо и приметимо архитектонске и духовне вредности нашег града, и да је добар део тих грађевина, попут Градске куће, зграде Библиотеке и Синагоге, наслеђе наших предака.

- Данас је прилика и да се запитамо: ценимо ли ту нашу баштину и шта ми можемо да урадимо и оставимо у наслеђе млађим генерацијама? Име нашег града прославили су бројни писци, уметници и спортисти, а у миру и складном суживоту живе људи разних националности који могу да се изразе на свом матерњем језику. Наша је обавеза да се залажемо да се тај складан суживот и међусобно поштовање не угрозе, да се свако осећа безбедно и да је у прилици да на поштен начин заради и обезбеди егзистенцију за себе и своју породицу. Веома је битно да се створе услови да наша деца остају у Суботици и не иду у иностранство. Важно је и да се не оградимо од европских токова и да одржимо и проширимо сарадњу са суседним и братским градовима, истакла је Мариа Керн Шоља.

На свечаној седници су, поред прикладног музичког програма, уручена највећа градска звања и признања - Почасни грађанин и „Про урбе“. Звање Почасни грађанин које се додељује за истакнуто и трајно животно дело којим се доприноси подизању угледа града Суботице у земљи и иностранству додељено је, постхумно, др Лајошу Тоту, педагогу и универзитетском професору, и проф. др Николи Иланковићу, неуропсихијатру и клиничком неурофизиологу. Признање ’Про урбе’ које се додељује за истакнута дела која значајно доприносе угледу града подизањем његових материјалних и духовних вредности додељена су Мирославу Јованчићу, сликару, музичару и кустосу, Смиљану Њагулу, новинару, Габору Сагмајстеру, спортисти и Станку Нимчевићу, председнику Општинске организације инвалида рада.

У име добитника звања Почасни грађанин и признања „Про урбе” захвалили су се проф. др Никола Иланковић и Смиљан Њагул,.