Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

Ускоро почиње санација земљишта око „Интеркорда“

24.09.2012.

- О томе какви материјали су горели у пожару који је 21. августа избио у предузећу за рециклажу ’Интеркорд’ у Суботици можемо да говоримо на нивоу претпоставки. Ту долази у обзир много нуспроизвода горења вештачких материјала који су сви у најмању руку токсични, а неки од њих и канцерогени. С обзиром на то да је пожар врло брзо локализован, та краткорочна изложеност најјаче је била изражена код људи који су гасили тај пожар и када је тај материјал горео. Срећом, немамо података да је неко од њих затражио лекарску помоћ због токсичног деловања гасова приликом гашења пожара. У овом тренутку најважније је да се извор емисије заустави што пре да не би дошло до додатног загађивања, истакла је на данашњој прес-конференцији у Медија-центру Градске куће др Зорица Мамужић Кукић, начелница Центра за хигијену и хуману екологију Завода за јавно здравље Суботица (ЗЈЗС).

6164_1.jpg

Према њеним речима, узорковање тла обављено је прошлог понедељка на четири пункта, од којих је један у средишту „Интеркорда“, а три између депоније отпада и Пречистача.

- Тамо постоји благо димљење, међутим, ватре, бар прошле недеље, није било. Тај дим, вероватно, доводи до тога да грађани осећају непријатан мирис који долази са те територије. У узорцима овог земљишта одређиваће се тридесетак параметара од којих се већи део ради у ЗЈЗС, а део у Градском заводу за јавно здравље Београда и то су те супстанце које су специфичних константи. Затражили смо један скрининг и практично ће се исказати све оно што се у датом моменту налази у том земљишту, рекла је Зорица Мамужић Кукић, и додала да наше законодавство још није увело и нормирало непријатне мирисе као загађујућу материју, као ни њихов ранг.

Члан Градског већа задужен за здравство, социјалну заштиту и заштиту животне средине др Атила Ченгери рекао је да наше суграђане највише брине дим који се појављује на територији која је једним делом власништво града, значи у јавној својини, а другим делом у власништву „Интеркорда“, као и да су већ предузети конкретни кораци да се тај део терена што пре санира.

- На тој територији налазе се базени који су служили за одлагање материјала који се користио за штављење коже, али у њих су се бацале и друге отпадне материје. Ту постоји неколико базена који су раздвојени са једном преградом која није била погодна да преко њих пређе ватрогасно возило и тако приђе ближе месту пожара. Ми смо били на лицу места и договорили се да се тај терен комплетно санира. Као први корак урађено је узорковање тла, да видимо какав је састав тла у тим базенима, што је и основни корак да би они могли да се напуне и тај терен потпуно санира, нагласио је Ченгери.

Он је казао како Град располаже средствима за санацију овог земљишта, али да морају да се испоштују одређени кораци да би тај терен комплетно био решен, да се у оквиру решавања овог проблема актуелизује и санација отвореног канала иза некадашњег тржног центра „Туш“ до Пречистача и да је у циљу затварања тог канала планирано аплицирање средстава из покрајинских извора.

- У ребалансу буџета за санацију земљишта око 'Интеркорда' можемо, по мојој процени, да мобилишемо до пет милиона динара. Могућност затварања отвореног канала иза бившег 'Туша' до Пречистача, у који се одлаже смеће и који је потенцијални извор новог пожара, превазилази могућности Града и средства ћемо, кад урадимо и предамо пројекат, тражити од покрајинског Фонда за капитална улагања. Из овог пожара извукли смо и одређене поуке, тако да ћемо, највероватније у сарадњи са околним општинама, покренути активности да набавимо једну мобилну токсиколошку јединицу, најавио је др Атила Ченгери.

На прес-конференцији је саопштено да ће резултати испитивања тла који се обављају у ЗЈЗС бити познати током ове седмице, а да ће о резултатима испитивања у Београду јавност бити благовремено обавештена.

Конференцији су присуствовали мр Сузана Дулић, секретар Секретаријата за локални економски развој, привреду, пољопривреду, комуналне послове и заштиту животне средине, др Морина Миковић, директорка ЗЈЗС и Сњежана Митровић, испред "Архус центра" Суботица.