Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

Међународни волонтерски радни камп на Лудашком језеру

11.07.2013.

Члан Градског већа задужен за здравство, социјалну политику и заштиту животне средине др Атила Ченгери посетио је данас Међународни волонтерски радни камп на Лудашком језеру, код Визиторског центра у Хајдукову, где од 30. јуна 2013. године 12 волонтера и два координатора из Немачке, Италије, Шпаније, Русије, Кореје и Србије спроводе мере активне заштите природе на источној обали Лудашког језера и реконструише и поправља дрвене делове едукативне стазе (мостићи, молови, осматрачнице) у Специјалном резервату природе „Лудашко језеро”.

7004_1.jpg

Камп на подручју Специјалног резервата природе „Лудашко језеро” није први пут организован, а град Суботица је и ове године поново био у прилици да помогне рад кампа, овога пута са 200.000 динара, истакао је Атила Ченгери.

- Камп је организован у сарадњи са удружењем Млади истраживачи Србије – Волонтерски сервис Србије, које и волонтере из наше земље шаље у сличне кампове у скоро 90 земаља у свету. Осим доприноса у заштити природе, овакви кампови су и прилика да се учесници друже, да се стекну пријатељства и размене искуства. Верујем да волонтерима који се пријављују за овакве кампове ова врста посла даје и личну сатисфакцију која се огледа у радости пружања услуге некоме или нечему, а за добробит друштвене заједнице, нагласио је Атила Ченгери.

Координатор сектора заштите природе у ЈП „Палић-Лудаш”, Сандра Чокић Рех, рекла је да „Палић-Лудаш” од 2003. године заједно са волонтерима у континуитету ради на спровођењу мера активне заштите природе на два заштићена подручја од националног интереса – специјалним резерватима природе „Селевењске пустаре” и „Лудашко језеро”.

- У ’Селевењским пустарама’ наше активности биле су усмерене на чишћење и одржавање станишта шумских пешчарских чистина од инвазивних биљака. У питању је циганско перје. На Лудашком језеру смо косили високу косу обалу. То, у ствари, представља једну реликтну степску заједницу са градитељима те заједнице који су строго заштићене и угрожене врсте, а то су црна саса и степски козинац. Очекујемо да ће се те биљке вратити овде и то нам је нека мисија за будућност, нагласила је Сандра Чокић Рех.

Камп организује ЈП „Палић-Лудаш”, а одржавање кампа суфинансира град Суботица. Међународни волонтерски радни камп на Лудашком језеру траје до 14. јула 2013. године.