Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

Обележен 10. октобар, Дан ослобођења Суботице

10.10.2013.

Свечаном седницом Скупштине града и полагањем венаца на споменике жртвама фашизма, обележен је 10. октобар, Дан ослобођења Суботице од фашизма 1944. године. Свечаној седници у Великој већници Градске куће, којом је председавала председница Скупштине града Мариа Керн Шоља, присуствовали су високи представници дипломатског кора из Београда и Суботице, делегације савеза војних ветерана из Мађарске и Хрватске, представници републичког, покрајинског и градског СУБНОР-а, представници верских заједница, државних, покрајинских, градских и општинских органа, одборници Скупштине града и представници националних већа.

7304_1.jpg

Честитајући преживелим борцима и грађанима Суботице Дан ослобођења, градоначелник Суботице Модест Дулић је, на свечаној седници, истакао да се данас сећамо једног од најважнијих датума у историји нашег града, 10. октобра – Дана ослобођења Суботице од фашизма, идеологије рата и деструкције која је претила да заувек уништи слободан и цивилизован свет. Након четири дуге и мрачне године, рекао је, Суботица се на овај дан коначно изборила и повратила своје место у дубоко рањеној, али поносној Европи, која је успела да одбрани свој идентитет и своје наслеђе од највећег зла у њеној савременој историји.

- Међутим, Дан ослобођења Суботице није прилика за славље, већ је прилика да свако од нас погледа дубоко у себе и да се запита: да ли смо као појединци, као друштво учинили довољно, да ли смо препознали, да ли смо одреаговали на сваку и најмању дискриминацију, неправду или ограничавање слободе? Јер уколико нисмо, направили смо уступак фашизму. Наивно је поверовати да је фашизам побеђен једном заувек. Он само има ново, перфидније лице и чека нову прилику, често обучен у рухо свакодневице, рекао је Модест Дулић.

Градоначелник Дулић је истакао да не смемо да дозволимо дискредитацију антифашизма и релативизацију окупације на овим просторима, и додао да је наша обавеза да се сећамо свих оних који су дали своје животе како бисмо данас живели у слободи.

- Дужни смо и да нашој деци укажемо на огромну жртву коју су наши преци поднели како бисмо данас живели у Суботици какву познајемо и каква је одувек била – мултикултурална и мултинационална. И управо као таква, као град који је симбол различитости, суживота и мира који је вековима неговала,  Суботица је била и остала све оно што фашизам презире и тежи да уништи, казао је Модест Дулић.

Антифашистички покрет у Суботици, подсетио је, чинили су њени житељи различите националне, верске, социјалне припадности, јединствени у борби за слободу.

- Суботица се и тада потврдила као заједница која баштини толеранцију и складан суживот свих њених грађана. Зато данас у Суботици са посебном пажњом негујемо хармоничне међунационалне односе и равноправност свих њених грађана, сећајући се своје антифашистичке историје и тежећи европској будућности, рекао је градоначелник Дулић.

Он је поручио да не смемо да заборавимо да је традиција антифашизма дубоко уткана у савремену Европу, којој и сами тежимо, и представља једну од њених основних вредности.

- Антифашизам је њен стуб и ујединитељ, њен камен темељац. Поносни смо на то што нисмо пасивно чекали да нас други ослободе, већ смо раме уз раме са другим народима били уједињени у борби против фашизма, храбро и достојанствено. Али цена коју смо платили је превисока, 7000 наших сурађана је дало највредније што је имало – свој живот, и њима дугујемо захвалност за то што данас живимо у мирном граду, чије су препознатљиве вредности упркос свему очуване, нагласио је Модест Дулић.

Учесницима свечане седнице обратили су се и председник Градског одбора СУБНОР-а Суботице, Максим Бакрач, и Светозар Атанацковић, председник покрајинског и потпредседник републичког СУБНОР-а. Бакрач је, између осталог, рекао да преживели борци Народноослободилачке борбе подржавају демократизацију друштва, али да су против фалсификовања и прекрајања историје.

Поводом Дана ослобођења венци су положени на Споменик жртвама фашизма. Венце су положили: делегација града Суботице и Градског одбора СУБНОР-а, делегација Владе Републике Србије и Севернобачког округа, делегације амбасада Руске Федерације, Украјине и Белорусије, делегација Генералног конзулата Републике Хрватске, Савеза антифашиста Мађарске, Заједнице удруга антифашистичких бораца и антифашиста осијечко-барањске жупаније, делегације Покрајинског одбора СУБНОР-а, општинских одбора СУБНОР-а и локалних самоуправа Апатина и Сомбора и делегације политичких партија, странака и невладиних организација.

На комеморативном скупу код Споменика жртвама фашизма, посвећеном 69. годишњици ослобођења Суботице од фашизма, заменик градоначелника Блашко Стантић је, између осталог, рекао да је победа над фашизмом победа над једноумљем које је човечанству нанело највеће зло у новијој историји.

- Суботица јесте град који достојно баштини вредности антифашизма, што представља платформу одбране основног права на живот, људска права, слободу и равноправност народа, а као такав је и битна претпоставка развоја демократије, казао је Блашко Стантић.

Венци су положени и на Спомен-комплекс палим војницима Црвене армије, на Православном гробљу у Дудовој шуми.