Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Вести из образовања

„Трговина људима није мит“

12.11.2013.

Локална мрежа за борбу против трговине људима је, у оквиру пројекта „Локалне заједнице у борби против трговине људима“, у Медија-центру Градске куће организовала округли сто на тему „Трговина људима није мит“. Округли сто, намењен психолозима, педагозима, наставницима грађанског васпитања и кооординаторима Ученичких парламената средњих школа, имао је за циљ да учесницима представи досадашњи рад Мреже као и да их упозна са законским регулативама у социјалној заштити везаним за трговину људима, начином препознавања ове појаве као и облицима неопходне сарадње и координације свих институција и служби у циљу њеног позитивног решавања.

7436_1.jpg

Члан Градског већа задужена за образовање др Етела Јеринкић је, тим поводом, истакла улогу образовног система у превенцији у борби против трговине људима. Превенција је јако важна да би се деловало на узроке како би се ова појава сасекла у корену, рекла је она, и додала да су запослени у школама јако битни за спречавање да дође до тога да ученици постану жртве трговина људима.

- Статистички је познато да од 50 до 75 одсто жртава трафикинга чине ученици основних и средњих школа, односно деца која напусте школовање. Због тога је веома важна улога стручних, педагошко-психолошких служби у школама које би требало да детектују која деца нису социјално довољно укључена, имају изостанке из школе и негативне оцене и која на неки начин показују социјалну искљученост, односно деца која су из породица у стању социјалне ускраћености. Битно је да они не заврше на улици, да се ради са њима, да се спречи тај школски неуспех и да се задрже у образовању. Важно је да сви ученици до пунолетства буду у школском систему, зато што је то најбоља брана да они не постану жртве трговине људима, рекла је Етела Јеринкић.

Директорка Центра за социјални рад Дијана Прћић нагласила је, између осталог, да је циљ активности мреже научити децу и младе како да препознају опасност, како да реагују и коме да се обрате.

Ова акција се спроводи у осам градова Србије, а главна питања односе се на објашњавање самог појма трговине људима, како је препознати и како је спречити. Пројекат је финансиран од стране Европске уније, Канцеларије Владе Србије за сарадњу са цивилним друштвом и Немачке организације за међународну сарадњ (ГИЗ).