Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

Одржана конференција „Заједно против насиља над женама“

26.11.2013.

У оквиру кампање „16 дана активизма против насиља над женама“, у Великој већници Градске куће данас је одржана конференција „Заједно против насиља над женама“, у организацији Женске парламентарне мреже Скупштине АП Војводине, коју подржава Женска парламентарна мрежа Народне скупштине Републике Србије. Кампања ће се спровести у шест локалних самоуправа, односно у шест округа, од којих је Суботица прва.

7486_1.jpg

Отварајући данашњу конференцију, заменик председника Скупштине града Мирко Бајић је рекао да морамо да се суочимо са присутношћу родно заснованог насиља над женама и породицом, и додао да је неопходно предузети одређене акције како би до свести људи допрла чињеница да тај проблем постоји и да је потребно његово решавање.

- Јасно је да се томе може одупрети само заједничком, синхронизованом и удруженом акцијом. У том погледу град Суботица поздравља, подржава и свакако учествује у свему што доприноси решавању проблема који, нажалост, постоји, истакао је Мирко Бајић.

Председница Женске парламентарне мреже у Скупштини АП Војводине, Стојанка Лекић, казала је да је један од приоритетних циљева Женске парламентарне мреже Народне скупштине Републике Србије (основана 14. фебруара 2013. године) и Женске парламентане мреже Скупштине АП Војводине (1. октобра 2013. године) формирање одборничких група и ширење мреже како по хоризонтали, тако и по вертикали, јер, како је рекла, постоје питања по којима треба да се изјашњавају како посланице тако и одборнице и да решавају питања не само женска него и питања из женског угла.

Заменица покрајинског омбудсмана за равноправност полова Даница Тодоров сматра да је кампања светских размера „16 дана активизма против насиља над женама“ актуелна и данас, упркос томе што је последњих година много учињено на промени законодавног оквира и стварања услова да се институције и органи који спроводе законе брину о оним женама које трпе насиље у породици.

- Показује се да сви заједно треба да утичемо на подизање свести јавности о значају и сложености овог проблема и да свако у друштву има неку улогу која је значајна да бисмо дошли до нулте толеранције према насиљу у поридици и да бисмо размере овог проблема свели на један нижи ниво, нагласила је Даница Тодоров.

Представник покрајинског секретаријата за привреду, запошљавање и равноправност полова, Драган Божанић, рекао је да је 2009. године спроведено прво истраживање које се односи на насиље над женама у Војводини и да су добијени подаци били узнемирујући.

- Према тим подацима, више од половине жена доживело је неки облик насиља, скоро свака друга жена доживела је неки облик психичког насиља, 27 одсто жена било је изложено претњама физичким насиљем, а 34 одсто њих је трпело физичко насиље. У 34 одсто случајева претњи физичким насиљем претило се убиством, осам одсто жена укључених у истраживање доживело је претње нападом оружјем, док је у 6,2 одсто случајева дошло до напада оружјем. Прогањање је доживело 18,6 одсто жена, а сексуално насиље у породици доживело је скоро 10 одсто жена, истакао је Божанић.

Он је рекао да је, без обзира што су у законодавству извршене промене, истраживање показало да нису развијени институционални механизми који обезбеђују једнаку заштиту свим женама сагласну међународним стандардима, а недостајале су и утврђене процедуре у поступању, развијенија сарадња међу институцијама и већа професионална обученост стручњака који пружају заштиту.

У даљем програму конференције под називом „Заједно против насиља над женама“ разговарало се о улози институција и механизама у спречавању насиља у породици и улози и значају мултисекторског реаговања на насиље у породици.