Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

Радио Суботицу треба сачувати

28.11.2013.

Радио Суботицу треба сачувати као локални јавни сервис, порука је са данашње свечане седнице Управног одбора ове медијске куће која је поводом рођендана радија одржана на тему „Радио Суботица–45 година рада–изазови, перспективе, развој”. Представници локалне самоуправе, покрајинске власти и националних савета мањина, као и остали учесници отворене седнице УО Радио Суботице, која је одржана у Великој већници Градске куће, сложили су се да сви разлози који се наводе у прилог тези о обавезној приватизацији нису оправдани.

7496_1.jpg

Директор Радио Суботице Тони Бедалов је, пред почетак седнице, изјавио новинарима да да Радио Суботица дочекује свој 45. рођендан са великом неизвесношћу у смислу најаве приватзације свих електронских медија у Србији.

Он је је оценио да је досадашња пракса приватизације медија у Србији показала поражавајуће резултате јер је 80 одсто приватизованих кућа или затворено или на граници опстанка.

- Овај метод приватизације који нам се поново нуди је потпуно неприхватљив јер ће сигурно довести до гашења Радио Суботице у облику у каквом је до сада била, сматра Бедалов.

На седници је пуштен снимак разговора са помоћником министра културе задуженим за јавно информисање Сашом Мирковићем. Он је рекао да другачији модел власништва не значи аутоматски и промену уређивачке концепције, нарочито у домену информисања у вишенационалним срединама.

- Мислим да ће стабилан начин финансирања Радио-телевизије Војводине и РТС-а утицати на побољшање информисања у вишенационалним срединама, а исто тако се надам да ће се пронаћи одговарајући модел који ће на неки начин подржавати све оне моделе изласка државе из медија, путем пројектног финансирања, који ће имати за идеју да задржи квалитетне програмске садржаје који заступају јавни интерес у свом најбољем облику, казао је Мирковић.

Председник Скупштине АП Војводине Иштван Пастор је рекао да није истина да је приватизација електронских медија европски стандард, јер у окружењу, у земљама Европске уније постоји на стотине електронских медија у власништву локалне самоуправе.

Он је истакао да у актуелном законодавству постоји конфузија, јер локална самоуправа по Закону о локалним самоуправама има право да оснује медијски јавни сервис.

- Како је могуће да медијски јавни сервис може да се оснује, а да оно што постоји треба да се уништи. Мислим да су то ситуације које су потпуно контрадикторне и неодрживе, истакао је Пастор.

Према његовим речима, буџетски третман Радио Суботице данас је недовољан са аспекта суботичког буџета. Са оволиким бројем људи, рекао је, колико данас ради у Радио Суботици, немогуће је продуковати онакав програм какав људи очекују.

- Из тог разлога сматрам да се морају пронаћи средстава да се број запослених повећа до нивоа који би обезбедио продуковање програма који у сваком погледу задовољава очекивања људи у информативним, културним, спортским и другим садржајима, рекао је Иштван Пастор.

Покрајински секретар за информисање Славиша Грујић је изјавио да Радио Суботица вишејезичким програмом ствара атмосферу поверења међу националним заједницама и да страхује да најављена приватизација неће допринети квалитету информисања грађана, не само у Суботици.

- Приватник нема обавезе да се бави информисањем. Он ће кроз пројекат нешто тражити, али његова програмска шема је нешто што диктира његов интерес. Интерес може бити у неким комерцијалним садржајима, а ми овде говоримо о класичној информативи на више језика која је битна за грађане Суботице, рекао је Грујић.

Уз истицање да Радио Суботица припрема и реализује програме у циљу да благовремено, истинито и непристрасно информише грађане, али и да нас, истовремено, едукује, учи и васпитава, градоначелник Суботице Јене Маглаи је рекао да је специфичност ове медијске куће емитовање програма на пет језика, да је мало таквих медија и да истраживања сведоче о томе да, када је реч о слушаности Радио програма у Суботици, Суботичани најрадије слушају овај радио.

- Ми смо сада пред изазовима који неће бити нимало лаки. Требало би наћи решење да овакви медији остану у власништву локалне самоуправе. У марту ове године обустављање приватизације Радио Суботице затражио је и оснивач овог јавног предузећа, Скупштина града Суботица, и став по том питању је остао непромењен - Радио Суботица мора да остане у власништву локалне самоуправе. Наша обавеза као локалне заједнице је да Радио Суботицу као институцију овог града и као институцију за све наше суграђане сачувамо од приватизације, нагласио је Јене Маглаи.

Председник Скупштине града проф. др Радмило Тодосијевић је рекао како су запослени у Радио Суботици скупљачи, произвођачи, прерађивачи и дистрибутери информација на нашем простору, да су одговорни за истинитост онога што се дешава и су креатори нашег миљеа.

- Драги Радио Суботичани, одолели сте свим изазовима, својатањима и тежњама, одолећете, уз нашу помоћ, и овим изазовима пред које желе да вас ставе. И у овој земљи, и у нашем граду, сви Срби, сви Буњевци, сви Мађари, сви Хрвати и сви грађани имају право на истинитост и свој оптимизам, поручио је Радмило Тодосијевић.

Националним мањинама је најважније информисање на локалу, а програми на мањинским језицима сигурно неће бити профитабилни будућим власницима, рекли су представници хрватске, немачке и буњевачке националне заједнице.

Подршку Радио Суботици и противљење приватизацији изразили су и одборници у Скупштини града Роберт Санто и Иван Ушумовић, као и члан Председништва Удружења мађарских новинара Војводине Иштван Бенчик.

Радио Суботица емитује програмске садржаје на пет језика. Има редакције на српском, мађарском и хрватском језику, а емитује и емисије на немачком језику и буњевачком говору.