Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

Потписан споразум у вези наставног предмета Немачки као страни језик

02.12.2013.

Директори Гимназије „Светозар Марковић“, Гимназије за талентоване ученике „Деже Костолањи“, основних школа „10. октобар“, „Сечењи Иштван“, „Петефи Шандор“ из Хајдукова и „Вук Караџић“ из Бајмока, представник града Суботице и стручни саветник СР Немачке за немачки језик у Србији, данас су, у Основној школи „10. октобар“, потписали Споразум о разумевању и сарадњи у вези са наставним предметом Немачки као страни језик.

7517_1.jpg

Споразум је закључен у складу са Меморандумом о разумевању за полагање испита за стицање дипломе из немачког језика у школама Републике Србије (ДСД) потписаним 7. децембра 2012. године између републичког Министарства просвете, науке и технолошког развоја и амбасаде Савезне Републике Немачке у Београду.

Директор Гимназије „Светозар Марковић“, Слободан Чампраг, рекао је да је Споразум потписан између две суботичке гимназије и четири основне школе у којима се учи немачки језик.

- У Основној школи '10. октобар' одвија се билингвална настава на српско-немачком и мађарско-немачком наставном језику, док се у преостале три основне школе немачки од првог разреда учи као први страни језик. Гимназија ‘Светозар Марковић’ се обавезала да ће ученици ових основних школа који се упишу у Гимназију наставити да уче немачки језик као први страни језик. Деца која су осам година учила немачки ће на тај начин имати један континуитет у учењу немачког језика, казао је Слободан Чампраг.

У име града Суботице, Споразум је потписао заменик градоначелника Томислав Вељковић. Он је истакао да град Суботица одобрава Споразум о разумевању и подржава наведене мере у спровођењу овог међународног пројекта који, уједно, представља и стратешки оквир квалитетног облика ЕУ интеграције на локалу у области образовања.

- Суботица је доказала да је отворен град за све нове идеје и ми управо потписивањем овог споразума подржавамо овај међународни пројекат. Град Суботица ће, у складу са могућностима, помоћи да овај и за нашу децу, и за наш град важан пројекат успе, рекао је Томислав Вељковић.

Директорка Основне школе „10. октобар“, Гизела Ромић је казала да овај пројекат деци обезбеђује учење немачког језика са више часова недељно и да ће ученици на крају осмог разреда имати завршни тест из немачког језика за добијање сертификата, у зависности од нивоа стеченог знања немачког језика.

- Основне школе су сагласне да на крају осмог разреда примене завршни тест, који ће проверити ниво знања који треба остварити, у зависности од броја часова у основној школи А1 плус или А2 односно А2 плус или Б1. Гимназија ће са своје стране омогућити континуирани развој знања немачког језика које је стечено у основној школи, рекла је Гизела Ромић.

У име Централне службе за школство у иностранству СР Немачке, Споразум је потписао Борис Менрат, стручни сарадник за немачки језик на Балкану, са седиштем у Србији. Он је рекао да је његов задатак да сарађује са професорима немачког језика како би се овде стицала диплома из немачког језика коју издаје СР Немачка.

- То није неки курс немачког језика већ је то школски учен немачки језик. Та диплома би се признавала у Немачкој као ниво Б2 или Ц1. То значи да би одговарала нивоима гимназија као што су Гимназија за талентоване ученике 'Деже Костолањи' или као што је Филолошка гимназија у Београду. Гимназије које имају немачки као други страни језик завршавале би на нивоу Б1, каже Менрат.

Према његовим речима, Суботица има четири основне школе где се учи немачки као први страни језик са циљем да, кад ученици заврше гимназију, имају знање за ниво Ц1.

- То је идеја коју ћемо покушати да реализујемо уз помоћ Немачке. Драго ми је што имамо подршку града Суботице и што су све четири основне школе и обе гимназије одмах прихватиле ту идеју, нагласио је Менрат.

Он је рекао да у Србији нико не зна колико ђака учи стране језике, укључујући и немачки, и колико има професора страних језика, и додао да је заједно са Друштвом за стране језике у Србији и Друштвом за професоре немачког језика покренуо анкету која се односи на те податке.

- Оно што је извесно јесте да ће се први испит из немачког језика одржати у марту 2014. године и да ће на том испиту за добијање дипломе нивоа Б1 учествовати 250 ученика из Србије, најавио је Борис Менрат.