Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

Обновљена сарадња између ЈП „Палић Лудаш“ и Националног парка Кишкуншаг

20.12.2013.

У Медија-центру Градске куће потписан је Споразум о сарадњи између Јавног предузећа „Палић Лудаш“ и Националног парка Кишкуншаг, управљача заштићених подручја са обе стране границе. Споразум су потписали в. д. директора ЈП „Палић Лудаш” Нешо Радуловић и директор Националног парка Кишкуншаг др Емил Борош, у присуству помоћника покрајинског секретара за урбанизам, градитељство и жаштиту животне средине мр Татјане Ђурић и Марије Керн Шоља, помоћника градоначелника Суботице за комуналне делатности и заштиту животне средине.

7585_1.jpg

Уз подсећање да Национални парк Кишкуншаг управља заштићеним подручјем између река Дунав и Тиса, на територији Мађарске, а Јавно предузеће „Палић Лудаш” заштићеним подручјем Специјалног резервата природе (СРП) „Лудашко језеро”, СРП „Селевењске шуме”, Предео изузетних одлика (ПИО) „Суботичка пешчара” и Парк природе „Палић”, Нешо Радуловић је рекао да потписивање овог споразума представља, у ствари, наставак и проширење њихове сарадње која датира још од деведесетих година прошлог века.

- Наша сарадња посебно се профилисала 2004. године, када је склопљен споразум којим је унапређена сарадња, нарочито на терену. Размењивали смо стручне сараднике и чуваре заштићених подручја, радила су се истраживања слепог кучета, шафрањике и размењивала искуства у активним мерама заштите станишта угрожених врста. С обзиром на то да је наша сарадња достигла један завидан ниво, договорили смо се, уз подршку надлежних институција, да је допунимо новим циљевима и задацима, истакао је Нешо Радуловић.

Татјана Ђурић је рекла да је прекогранична сарадњаједан од приоритета у раду Покрајинског секретаријата за урбанизам, градитељство и жаштиту животне средине и Владе АП Војводине, који већ дуги низ година подржавају све облике сарадње са прекограничним партнерима, нарочито у погледу заштите природних добара и заштићених подручја на територијама Војводине и Мађарске.

- У Војводини имамо 86 одсто реализованих прекограничних пројеката у односу на целу територију целе Србије, а проценат финансијских извршења је преко 90 одсто. Гранични појас Мађарске и Србије представља јединствену геолошку и географску целину, са сличним проблемима и целинама, и та природна, али и традиционална, сарадња у области заштићених подручја овим споразумом се проширује и ствара још бољу платформу за реализацију прекограничних ИПА програма Мађарска-Србија, нагласила је Татјана Ђурић.

Мариа Керн Шоља је, у име града Суботице и своје лично име, изразила уверење да ће нас споразум о сарадњи још више спојити у заједничким настојањима да се што боље и квалитетније реализују планови и програми у вези са очувањем и унапређењем природних подручја и вредности које су Јавном предузећу „Палић Лудаш” и Националном парку Кишкуншаг поверени на управљање.

Емил Борош је казао да је у Мађарској почетком ове године коначно проглашен – заштићени предео и да је на тај начин добијена и неопходна правна основа да се обнови сарадња између Националног парка Кишкуншаг и ЈП „Палић Лудаш“.

- Потписивањем данашњег споразума сарадња се, поред постојећих, допуњава и неким новим задацима, рекао је Емил Борош.

Окосница новог споразума чине следеће целине: Усклађивање активности чуварских служби која се обављају уз границе; континуирана периодична заједничка служба са обе стране границе, Усаглашавање активности праћења заштићених врста – са посебним освртом на врсте које се налазе са обе стране границе, Израда и реализација прекограничних заједничких конкурсних пројеката и Давање подршке у презентацији еко туризма и заштите природе дуж границе.

Највећи домет досадашње сарадње између Националног парка Кишкуншаг и ЈП „Палић Лудаш“ био је у првом кругу „Интеррег“ програма суседске сарадње 2006. године, где је, као резултат те сарадње, била изградња Визиторског центра Лудаш.