Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

Кривична пријава против Н. Н. лица у ЈКП „Чистоћа и зеленило”

10.01.2014.

Градоначелник Суботице Јене Маглаи данас је поднео кривичну пријаву Полицијској управи и Основном јавном тужилаштву у Суботици против Н. Н. лица у ЈКП „Чистоћа и зеленило” због бројних злоупотреба почињених на штету ЈКП „Чистоћа и зеленило” и градског буџета.

7624_1.jpg

Уз истицање да се на овај корак одлучио након што је крајем децембра прошле године примио и проучио Извештај о ревизији финансијских извештаја и правилности пословања ЈКП „Чистоћа и зеленило” за 2012. годину, који је сачинила Државна ревизорска институција (ДРИ), и да, као градоначелник, по закону има одређене надлежности и обавезе да поступа по том предмету, Јене Маглаи је рекао да сматра да има елемената да се у овај поступак укључи и Специјално тужилаштво за организовани криминал.

- Оно што пише у извештају државног ревизора и оно до чега сам дошао у разговору са новим руководиоцима ’Чистоће и зеленила’ указује на чињеницу да су у том предузећу, посебно у периоду 2011. и 2012. године, извршене бројне незаконитости и злоупотребе које нису биле ни случајне, ни периферне, казао је Маглаи на конференцији за новинаре, и додао да је за годину дана основни капитал ЈКП „Чистоћа и зеленило” са 104 милиона динара сведен на 3,6 милиона динара.

Он је рекао да из извештаја произилази да је и Скупштина града на неки начин преварена, јер је приликом доношења решења о давању сагласности на програм пословања ЈКП „Чистоћа и зеленило” за 2013. годину одборницима било предочено да су губици овог предузећа у 2012. години - 65 милиона динара, а да из извештаја произилази да је губитак ЈКП „Чистоћа и зеленило” био - 100 милиона динара.

Само у 2012. години, додао је, уговорени су послови у вредности од 113 милиона динара за које, иако је требало, нису спроведени поступци јавне набавке.

- То указује на чињеницу да руководство ’Чистоће и зеленила’ уопште није водило рачуна о поштовању законских обавеза. Исплаћивани су, у много случајева, и трошкови без ваљане документације. Једном фактуром се граду Суботици испоставља рачун у износу од преко 27 милиона динара, а кад је град Суботица ставио приговор на тај рачун за исти тај посао је након неколико недеља испостављена друга фактура на 16 милиона динара. Разлика је 11 милиона динара. То значи да се фактурисало у зависности од потреба и других околности, а не по стварно реализованим услугама или радовима од стране тог предузећа, нагласио је Јене Маглаи.

Према његовим речима, најгоре и на неки начин најпроблематичније је то што се дошло до сазнања да су нека документа фалсификована.

- У документацији се види да је у ’Чистоћу и зеленило’ ушло скоро 1.000 кубика ризле, а имамо доказе да тај материјал никада није испоручен том јавном предузећу. А роба је плаћена и заведена у њиховој евиденцији уз неке рукавице и дезодорансе. ’Чистоћа и зеленило’ је у том периоду месечно трошила преко 300.000 динара за репрезентацију и ми сматрамо да се руководство тог предузећа понашало бахато, рекао је Маглаи.

И грађевински радови су, казао је, плаћани скупље него што је њихова реална вредност.

- Одређени грађевински радови у рециклажном центру предузећа уговорени су на 15 милиона динара, на крају плаћени више од 17 милиона динара, а реално нису вредели више од три до три и по милиона динара. Интересантно је и то што се од 14 грађевинских инвестиција, које су биле везане за набавке, у 13 појављује исти извођач радова, истакао је Јене Маглаи.

Он је нагласио да постоје и проблеми који се односе на ветрозаштитне појасеве.

- Од 38 километара ветрозаштитних појасева за које је ’Чистоћа’ требало да изврши послове, реално је реализовано мање од 10 одсто, можда чак и мање од пет одсто, а већина средстава која су обезбеђивана од локалне самоуправе, покрајине и републике потрошена je. Већ имамо проблема са покрајином, јер ћемо морати да враћамо средства у износу од више десетина милиона динара, рекао је Маглаи.

Најмање 200 хектара државног земљишта, додао је, на разним локацијама на територији града обрађују приватна лица.

- Реч је о 200 хектара земљишта за које до сада локална самоуправа, наводно, није знала да је то државно земљиште. И сада смо, некако напрасно, сазнали да је реч о државном земљишту о коме би требало да брине град Суботица. То замљиште годинама обрађују приватници који на то нису имали право и ми треба да утврдимо ко их је увео у посед и на основу чега су почели да обрађују земљу. Сви они који су у протеклом периоду користили ово земљиште, а за то нису плаћали предвиђену накнаду, биће позвани и мораће уназад да плате реалну закупнину, а ако је неко од функционера дао налог или им одобрио да раде ту земљу, мораће за то да одговара, подвукао је Јене Маглаи.

Још један пример малверзација је, навео је, и посао који се односи на ограђивање парцеле која је дата на коришћење „Чистоћи и зеленилу“ у Ђурђину, површине око 200 хектара.

- Ограђивање ове површине жицом и стубовима плаћено је 7.852.000 динара, а изградња дрвене баракице, наводног едукативног центра, на тој парцели коштала је чак 8.500 евра, рекао је Маглаи.

Нелогичност у пословању примећена је и у другим јавним предузећима, казао је он и навео да ЈКП „Стадион“, мимо ЈКП „Чистоћа и зеленило“ које има уговор, једној приватној фирми за одношење смећа годишње плаћа 1,6 милиона динара. Ангажује се, додао је, и приватна фирма за одржавање и чишћење базена за које се на годишњем нивоу плаћа четири милиона динара, мимо десетак запослених који су задужени да то раде.

Градоначелник Јене Маглаи је, на крају, онима који га прозивају да поднесе оставку на место градоначелника поручио да је – тек почео да се загрева на овој функцији и да сматра да ће у наредних неколико месеци много тога изаћи на видело у овом граду - колико се све овде злоупотребљавало, какве незаконитости су се радиле и ко је све у то био уплетен.