Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

Трошење буџетских средстава и располагање имовином града

17.01.2014.

Градоначелник Суботице Јене Маглаи саопштио је на данашњој прес-конференцији нове податке који се односе на нерационално трошење буџетских средстава и располагање са имовином Града у протеклом периоду.

7648_1.jpg

Он је истакао да је затворени базен Спортско-рекреативног центра (СРЦ) „Прозивка“ - имовина укупне вредности 544,664 милиона динара - решењем тадашњег градоначелника, 5. марта 2013. године искњижена из имовине Града и пренета на Јавно комунално предузеће (ЈКП) „Стадион“, и да ЈКП „Стадион“ никада није уписао право коришћења те имовине на своје име, за шта, како је рекао, не постоје ни законски услови.

- Када је ова имовина искњижена из економске имовине града Суботице, у имовину ЈКП ’Стадион’ није уведена као подизање оснивачког капитала или вредности имовине предузећа него је оснивачки капитал остао у износу од нешто преко 100 милиона динара, док је тих 544 милиона динара било само у неким интерним књигама тог предузећа, казао је Јене Маглаи, и додао да је Градско веће града Суботице 30. априла 2012. године донело Одлуку о давању на коришћење затвореног базена СРЦ „Прозивка“ Јавном комуналном предузећу „Стадион“.

Уз констатацију да је интересантно и како се располагало са овом имовином, подсетио је да право да изда пословне просторе и објекте овог града има једино град Суботица.

- Наша служба, која води те послове, је једино овлашћена да по законом прописаној процедури издаје пословне објекте и просторе. У овом објекту имамо неколико спорних ситуација. ЈКП ’Стадион’ не само да је издавало пословне просторе, иако на то није имало право, него је и новац од закупа уплаћиван на рачун тог предузећа, мада то могу да буду само и искључиво буџетски приходи града Суботице, рекао је Јене Маглаи.

Направљен је, казао је, и уговор о пословно-техничкој сарадњи где, како је рекао, и неки приватници, наводно, уносе неки свој капитал у опремање дела тог пословног простора, мали базен се на седам година издаје једној приватној фирми у Београду, а авансно се уплаћује преко три милиона динара на рачун ЈКП „Стадион“.

- Неки од тих пословних простора који се користе до дан-данас као да нису ни издати - нема ни уговора, ни доказа да се плаћа закупнина за њихово коришћење. Ми ћемо ово морати да испитамо, јер претпостављамо да то није једини случај како се у протеклом периоду односило према имовини града. Почетком следеће седмице ћу ставити ван снаге одлуку везану за искњижавање имовине Града на ЈКП ’Стадион’ и надлежној служби наложити да се та имовина врати као имовина Града. Нашим службама дао сам налог да испитају колико тамо има пословних простора, ко их и по ком основу користи, колике се закупнине плаћају и коме, нагласио је градоначелник Маглаи.

Указујући на нерационално трошење буџетских средстава у протеклом периоду, рекао је да је бивши члан Градског већа, др Атила Ченгери, у периоду од августа 2012. до новембра 2013. године користио службени аутомобил марке „опел вектра“ и да је то коштало и Град и грађане Суботице, јер је возило у том периоду прешло преко 70.000 километара и потрошило више од 6.000 литара горива.

Буџетска средства издвојена су и за куповину лаптопова (од 77 лаптопова у власништву Града за 47 се зна код кога су, док је 30 лаптопова наводно издато на реверс али није враћено), фотоапарата и штампача велике вредности који годинама нису употребљавани или се тек однедавно користе, казао је градоначелник Маглаи, и додао да је купљена и опрема за видео-надзор за потребе Градске управе, да је један од градских функционера ту опрему највероватније инсталирао на свој привати објекат и да је после промене власти у Суботици систем изненада враћен у Градску кућу.

- Град исплаћује 647.000 динара за програм који, иначе, бесплатно добијамо од надлежног министарства и који смо у обавези да користимо. Одржавање једног информатичког програма на годишњем нивоу кошта Град 1,44 милиона динара, поред осам запослених информатичара у Градској кући. Дошли смо и до податка да је локална самоуправа купила од једне приватне фирме из Новог Сада програм за лицитацију пољопривредног земљишта по цени од преко 30.000 евра. За ИСО стандардизацију коју је локална самоуправа намеравала да уради исплаћено је 3.600 евра некој фирми из Чачка, а тај посао никада није реализован, казао је Јене Маглаи.

Према његовим речима, осим Дирекције за изградњу града и Завода за урбанизам у наредном периоду планира се испитивање пословања и других јавних и јавно комуналних предузећа у Суботици.

- Надам се да ћемо за две до три недеље, јер ће, вероватно, морати да се спроведе поступак јавне набавке, успети да испитамо најмање седам-осам предузећа за која сматрам да су проблематична. Оформићемо специјалне радне групе које ће бити ангажоване од фирми које имају овлашћење да раде такве послове. Они ће у наредних шест месеци испитати не само ЈКП 'Чистоћа и зеленило', већ сва највећа предузећа града Суботице, а можда и нека мања за која сматрамо да су проблематична или где је, по нашем мишљењу, било одређених злоупотреба, закључио је Јене Маглаи.