Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

Дан победе над фашизмом

09.05.2014.

Дан победе над фашизмом - 9. мај, обележен је полагањем венаца на Споменик жртвама фашизма, на Тргу жртава фашизма, и споменик црвеноармејцима, на Православном гробљу у Дудовој шуми. Венце на Споменик жртвама фашизма положиле су делегације града Суботице и СУБНОР-а, Севернобачког округа, амбасада Русије и Белорусије у Београду, конзулата Мађарске и Републике Хрватске у Суботици, Јеврејске општине и других удружења и организација.

7678_1.jpg

Председник Градског одбора СУБНОР Суботица Максим Бакрач рекао је, том приликом, да све слободарске и демократске земље Европе, међу којима је и Србија, обележавају 69. годишњицу величанствене победе снага антихитлеровске коалиције у Другом светском рату над највећим злом 20. века - нацифашизмом, чије су вође приморане 9. маја 1945. године на безусловну капитулацију после шест година или 2.194 дана.

- Најкрвавији рат у историји човечанства, који је однео преко 50 милиона људских жртава, вођен је на простору 40 држава света или на 22 милиона квадратних километара, уз учешће око 80 посто популације - казао је Бакрач, поручујући истовремено да се не сме дозволити да се авети прошлости у било ком виду врате, како се не би десио нови Холокауст, депортације и масовна погубљења.

Председник Скупштине града Суботице Илија Маравић је истакао да је на данашњи дан, пре 69 година, окончано највеће страдање и уништавање које је људска цивилизација икада видела.

- Девети мај симболизује победу слободног света над тоталитарним мраком нацизма који је претио да га уништи. У историјској победи над фашизмом и нацизмом велики допринос дала је Народноослободилачка борба, Србија, а не може се заборавити ни допринос Суботице. О великој улози Русије говори чињеница да је 75 одсто нацистичких дивизија уништено на источном фронту и да је највећи број жртава дала Русија - казао је Маравић.

После Другог светског рата, подсетио је, и најкрвавијег сукоба у историји човечанства у Европи је покренут процес интеграција и унапређења односа као вид борбе за демократске вредности на чијим стубовима лежи данашња заједница европских држава.

У нашем народу присутна је јака антифашистичка традиција, а мир, солидарност и толеранција су принципи на којима се наше друштво развија, рекао је он, и додао да се само заједно можемо супротставити изазовима данашњице и свакој претњи, јер нацизам и фашизам никада нису потпуно уништени.

- Обавеза свих нас је да негујемо тековине антифашистичке борбе и победе у Другом светском рату, а то су дубока људска опредељења за мир, слободу и толеранцију. У обавези смо, такође, да памтимо и да се подсећамо на све страхоте зла и на све жртве које су пале да би нама и генерацијама које долазе било боље - нагласио је Илија Маравић.

Дан победе обележен је и пригодним програмом суботичких средњошколаца. По завршетку свечаности на Тргу жртава фашизма, венци су положени и на споменик црвеноармејцима, на Православном гробљу у Дудовој шуми.