Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

Пречистач изузетно ефикасан, потребан катастар потенцијалних загађивача

19.02.2014.

Израда катастра потенцијалних загађивача Уређаја за пречишћавање отпадних вода (УПОВ) града Суботице, пристизање непознате отпадне воде на пречистач, у првој половини јануара ове године, које није угрозило екосистем Палићког језера и функционисање УПОВ-а од 2009. године, теме су данашње прес-конференције уприличене код Управне зграде УПОВ-а. Новинарима су се, тим поводом, обратили помоћница градоначелника задужена за комуналне делатности и заштиту животне средине Мариа Керн Шоља, помоћник покрајинског секретара за урбанизам, градитељство и заштиту животне средине Јанош Добаи и директорка и технички директор ЈКП „Водовод и канализација”, Валерија Тот Годо и Ђерђ Шугар.

7750_1.jpg

Ђерђ Шугар је рекао да УПОВ града Суботице није намењен да пречишћава токсичне материје него градску отпадну воду.

- Током прве половине јануара 2014. године на градски пречистач је пристигла непозната отпадна вода. Наша интерна лабораторија служи за мерење процесних параметара а не за откривање загађивача и токсичних материја, али у тој отпадној води установили смо материје које нису значајније утицале на успешност пречишћавања. Од пет параметара, само је фосфор био изнад дозвољене концентрације, односно укупна ефикасност пречишћавања фосфора била је око 60 одсто, изјавио је Ђерђ Шугар.

Градски пречистач функционише од 2009. године у континуитету, према европској директиви за осетљиве реципијенте као што Палићко језеро, подсетио је Шугар, и додао да је је реч о биолошком пречистачу који у току пречишћавања отпадних вода не користи хемикалије.

- Фосфор је једна од материја која се најтеже уклања из отпадних вода. Током прошле године на градски пречистач је пристигло око 90 тона фосфора, а изашло мање од 10 тона. Ефекат пречишћавања је увек преко 85 одсто, а најчешћа ефикасност пречишћавања фосфора је око 90 одсто, рекао је Ђерђ Шугар.

Мариа Керн Шоља је нагласила да током тих десетак дана у јануару фосфор није угрозио систем Палићког језера. Она је рекла да је у последње три године на УПОВ пристигло више од 30 милиона кубних метара отпадних вода, односно око 200 тона фосфора, и да је уочи данашње конференције за новинаре, у циљу успостављања још боље сарадње између суботичке локалне самоуправе, ЈКП „Водовод и канализација” и АП Војводине, oдржан састанак којем су присуствовали и помоћник покрајинског секретара за урбанизам, градитељство и заштиту животне средине, и директорица и технички директор ЈКП „Водовод и канализација”.

- Разговарали смо о могућностима да АП Војводина, која је за то надлежна, направи катастар потенцијалних загађивача Уређаја за пречишћавање отпадних вода града Суботице. У том случају могли бисмо да спречавамо загађења већ на самом извору, да она ни не стигну до градског пречистача, али и да евентуално загађење, уколико због стицаја разних околности ипак пристигне до пречистача, буде пропраћено и адекватним казненим мерама, истакла је Мариа Керн Шоља.

Валерија Тот Годо сматра да је веома битно да се успостави интегрални систем заштите животне средине.

- Суботичане највише тишти Палићко језеро, а 'Водовод и канализација', као предузеће које је један од сегмената тог интегралног система и води бригу о пречишћавању отпадних вода, мора заједно са институцијама контроле да успостави бољу сарадњу у смислу превентивнијег деловања на загађења које се понекад дешавају на УПОВ-у. Пречистач од 2009. године ради са најсавременијом технологијом и даје позитивне резултате када је реч о квалитету воде у Палићком језеру, казала је Валерија Тот Годо.

Јанош Добаи је оценио да је данашњи састанак у Суботици први корак ка успостављању боље сарадње између града Суботице, ЈКП „Водовод и канализација“ и Покрајинског секретаријата за урбанизам, градитељство и заштиту животне средине.

- Битно је да се направи катастар потенцијалних загађивача. Ми имамо могућност да то у неком наредном периоду и урадимо и на тај начин успоставимо још бољу контролу свих загађивача. Оно што град Суботица чини на пречишћавању отпадних вода пример је осталим локалним самоуправама, јер, нажалост, имамо мало таквих, квалитетних пречистача који у тој мери пречишћавају отпадне воде. Надам се да ћемо у неколико наредних година успети да пречистимо Палићко језеро, како би будуће генерације имале чистију воду, рекао је Јанош Добаи.