Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

Едукативна радионица у оквиру пројекта „Панонска пчела”

21.02.2014.

Научни институт за ветеринарство „Нови Сад” организовао је, у Плавој сали Градске куће, едукативну радионицу за пчеларе, пољопривредне инспекције и релевантне субјекте из Суботице и Кањиже. Данашња едукативна радионица реализована је у оквиру ИПА пројекта „Панонска пчела” – подизање компетитивности пчелара у прекограничном подручју, чији је специфични циљ удруживање и повезивање пчелара и побољшање стандарда производње меда и здравља пчела у складу са стандардима ЕУ у циљу побољшања економског развоја на прекограничној територији Србије и Хрватске.

7773_1.jpg

У име града Суботице, учеснике скупа поздравио је и пожелео им добродошлицу и успешан рад члан Градског већа задужен за пољопривреду, Шимон Острогонац. Он је изразио уверење да ће пчелари у наредном периоду успети да реше актуелне проблеме који се, с обзиром на то да је нестајање пчела недавно уочено и на овим просторима, првенствено односе на здравље пчелињих заједница.

Председник Управног одбора кластера „Панонска пчела” Хаџи Зоран Јовановић је, обраћајући се новинарима, изјавио да овај кластер, Покрајински секретаријат за пољопривреду и водопривреду, Пољопривредни факултет у Новом Саду и Осијечко-барањска жупанија планирају да наставе пројекат „Панонска пчела”, тако што ће на Римским шанчевима у Новом Саду, у оквиру Института за воћарство, основати Центар за истраживање развоја пчеларства.

- То ће бити епицентар који ће решавати све проблеме који се односе на пчеларство, од хемизације, која је веома велика и опасна, до селектирања матица. Наш циљ је нови принцип пчеларења заснован на старим, традиционалним вредностима, истакао је Хаџи Зоран Јовановић.

Конститутивна скупштина иновативног кластера пчеларства „Панонска пчела” одржана је у Скупштини Војводине, 31. јануара 2014. године. Тиме је основан први кластер везан за пчеларство у Србији са седиштем у Новом Саду. Кластер је резултат реализације пројекта ИПА прекограничне сарадње Хрватске и Србије и бави се подстицањем иновативности и конкурентности производње, као и усклађивањем стандарда производње меда са стандардима Европске уније. Пројекат траје до 14. децембра 2014. године.