Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

Обележен национални празник Буњеваца

23.02.2014.

Привремени орган управљања Националног савета буњевачке националне мањине синоћ је, у Великој већници Градске куће, обележио „23. фебруар, Дан избора првог Националног савета”, један од четири национална празника Буњеваца. Прослава овог празника била је посвећена деци која уче изборни предмет Буњевачки говор са елементима националне културе у континуитету од школске 2007/08. године, када је и уведен у школе, као и њиховим учитељима и родитељима.

7774_1.jpg

Свечаности су присуствовали председавајући прве електорске скупштине Ђуро Бошњак, први председник Националног савета Никола Бабић, државни секретар Министарства просвете, науке и технолошког развоја Мухедин Фијуљанин, заменик градоначелника града Суботице Томислав Вељковић, помоћник главног и одговорног уредника РТВ Атила Мартон, чланови Привременог органа управљања Националног савета буњевачке националне мањине, представници буњевачких институција и бројни грађани.

Председница Привременог органа управљања Националног савета буњевачке националне мањине мр Сузана Кујунџић Остојић је, обраћајући се скупу, подсетила да је 23. фебруара 2003. године на овом истом месту заказана прва електорска скупштина, да је 45 делегата бирало 21 члана будућег националног савета и да је том првом електорском скупштином, као најстарији, председаво Ђуро Бошњак, из Сомбора.

- У априлу је заказана прва седница Националног савета. Законом је било прописано да се ова институција бави правима националних мањина у четири области: образовањем, службеном употребом језика, информисањем и културом. Тако је започео наш буњевачки пут за остваривање права, трновит, са пуно раскрсница, а често и слепих улица. Све оно што се за друге национале заједнице подразумевало, Буњевци су с тешком муком остваривали, казала је Сузана Кујунџић Остојић.

Она је рекла да је сваки празник прилика да се истакне оно што је најбоље и најуспешније и да је, с обзиром на то да се буњевачки говор у школама учи седам година, овај празник посвећен ђацима који га уче од првог дана и у континуитету, као и њиховим учитељима и родитељима.

- Седам година ради се на буњевачким уџбеницима, а ових дана добили смо и сагласност за њихово штампање. Толико дуго траје и рад на стандардизацији језика и настваља се и даље. Ради се активно и на увођењу једног предмета везаног за буњевачку културу и језик на факултет. Све су то задаци који се морају завршити ако желимо да будемо једнаки са другим националним заједницама, а своју развијамо и сачувамо, истакла је Сузана Кујунџић Остојић.

Мухедин Фијуљанин је честитао Буњевцима и национални празник и на успесима које су постигли у остваривању својих мањинских права. Национални савети су веома важан механизам за остваривање националних права свих припадника националних мањина у нашој земљи и партнер држави на путу европских интеграција, нагласио је Фијуљанин, и додао да је извесно да у наредном периоду сви заједно морамо да радимо на плану бољег остваривања мањинских права свих мањинских националних заједница у нашој земљи.

У име града Суботице и своје лично име Буњевцима је национални празник честитао Томислав Вељковић. Он је Националном савету буњевачке националне мањине пожелео да у наредном периоду буде јединственији и оствари све постављене циљеве, а Буњевцима поручио да само заједничким наступом могу много више да утичу на своју будућност и поштовање припадника буњевачке националне заједнице у овој средини.

У оквиру свечаности, Сузана Кујунџић Остојић је ђацима који од почетка уче буњевачки говор и њиховим учитељима уручила поклоне. Она је, такође, поклоне уручила и породици Александра и Соње Мартиновић, из Новог Жедника, као најлепшем примеру како се чува национална култура, јер је њихово четворо деце или похађало или сад похађа буњевачки говор.

Програм су употпунили ђаци који уче буњевачки говор, читањем својих радова, и чланови Културно–уметничког друштва жељезничара „Братство”, одигравши неколико буњевачких игара.