Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

Одржан састанак са представницима националних савета националних мањина

28.02.2014.

Градоначелник Суботице Јене Маглаи са сарадницима данас је, у Градској кући, разговарао са представницима националних савета мађарске, хрватске и буњевачке националне мањине. Тема састанка, сазваног на иницијативу градоначелника Маглаија, била је имплементација законских прописа који се односе на права националних мањина и успостављање ефикасније сарадње између локалне самоупораве и нациионалних савета чије је седиште у Суботици.

7790_1.jpg

Уз оцену да су разговори били конкретни и коректни и да су протекли у доброј атмосфери, Јене Маглаи је, обраћајући се новинарима после састанка, истакао да већ од 1. марта почиње реализација једне законске обавезе локалне самоуправе која није била поштована у протеклом периоду, а односи се на финансирање трошкова превоза школским аутобусима за децу мађарске и хрватске националности која желе да похађају наставу на свом матерњем језику.

- Локална самоуправа од 1. марта преузима финансирање трошкова превоза за децу мађарске и хрватске националности која желе да похађају наставу на свом матерњем језику, а удаљени су више од четири километара од најближе школе где могу да похађају наставу на свом матерњем језику. Те трошкове до сада су сносили мађарски национални савет и хрватски национални савет из својих средстава. Локална самоуправа је преузела ту обавезу, трошкове превоза финансираће се из буџетских средстава, истакао је градоначелник Маглаи.

Локална самоуправа од 1. марта 2014. године преузима финансирање трошкова превоза за 133 ученика који наставу похађају на мађарском језику и за 35 ученика који наставу похађају на хрватском језику.

Непоштовање Закона о националним саветима националних мањина

Председник Националног савета мађарске националне мањине, Тамаш Корхец, сматра да је највећи број проблема у протеклом периоду био везан за непоштовање Закона о националним саветима националних мањина од стране града Суботице и да ће, уколико постоји политичка воља, ти проблеми бити решени.

- Ни ја, а мислим ни представници хрватског и буњевачког националног савета не очекујемо да се сви они проблеми који три године нису били решени сада реше за две недеље. Договорили смо се да ћемо да направимо један оперативни план који се односи на динамику решавања проблема и верујем да ћемо већ од следеће недеље те проблеме почети постепено да решавамо, рекао је Тамаш Корхец.

Упитан у чему се огледа непоштовања Закона од стране локалне самоуправе у протеклом периоду, он је навео три примера.

- Први пример је поштовање наших управљачких права када је реч о установама од посебног значаја у области образовања и културе. У овим ситуацијама Град је именовао органе руковођења без наших предлога, игноришући учешће националних савета које је законом гарантовано. Други је да смо затражили да се акти тих установа у области културе ускладе са законом и да се тамо пропише начин нашег учешћа именовањем једног члана којег делегирамо. Ни та обавеза није испуњена, а постоји већ три године, рекао је Корхец.

Конкурси су, додао је, трећи пример непоштовања Закона од стране локлалне самоуправе у протеклом периоду.

- Када су расподељена средства, примера ради, у области јавног информисања, закон јасно прописује да се она распоређују у складу са нашим предлозима, а наши предлози су грубо игнорисани од стране комисија и градоначелника који је одлучивао о томе. Дакле, не ради се о томе да није до краја испоштован наш предлог него је све рађено потпуно супротно од онога како закон прописује, истакао је Тамаш Корхец.

Променити праксу расподеле средстава по конкурсима Града у области културе

Председник Извршног одбора Националног савета хрватске националне мањине Дарко Сарић Лукендић је рекао да је Суботица по ко зна који пут показала да предњачи у пракси примене мањинских права на која имају право по још увек важећем Закону о националним саветима националних мањина, и да је Суботица један од ретких градова који издваја средства из градског буџета за финансирање активности националних савета.

- Овом приликом добили смо и конкретне информације у вези са финансирањем трошкова превоза деце која похађају наставу на хрватском и мађарском језику. То су трошкови које су претходних неколико година сносили национални савети и у том смислу ова средства, барем код нас, биће ослобођена за дотације према културним удружењима чиме ће се, свакако, додатно обогатити и културна понуда Суботице, казао је Дарко Сарић Лукендић.

Представници ХНВ, рекао је, на данашњем састанку актуелизовали су питање дефинисања квота за расподелу средстава по конкурсима Града у области културе. Наиме, додао је, до сада је била пракса да се укупан износ финансијских средстава опредељених за ову намену расподељује тако да о томе коначну одлуку доноси комисија, а да за иста финансијска средства аплицирају и мађарски, и буњевачки, и хрватски национални савети, као и бројна културна удружења грађанске провенијенције.

- Сматрали смо да је овде примерено да се уведе пракса која одавно функционише на нивоу АП Војводине, а то је да се приликом расписивања конкурса дефинише колико је средстава опредељено за сваку националну заједницу. То је потребно зато што се културна удружења увек јављају са далеко већим захтевима него што има расположивих средстава. Национални савети онда, по закону, дају предлог расподеле и тај предлог треба да се формира у односу на количину средстава која је за сваку од националних заједница на располагању. Уколико се не зна колико је средстава на располагању то, свакако, отежава рад и комисији коју именује град и која ради тај посао у име града, и свим националним саветима, нагласио је Дарко Сарић Лукендић.

Питање школских одбора решити на време

Члан Привременог органа управљања Буњевачког националног савета задужен за сарадњу са локалном самоуправом, Бранко Покорнић, рекао је да се разговарало о још два битна питања: школским одборима и управним и надзорним одборима у установама културе.

- С обзиром на то да се приближава време конкурса за директоре школа, потребно је да благовремено покренемо питање школских одбора. По закону о националним саветима, сви национални савети који имају у основним и средњим школама образовање на свом матерњем језику имају право да предлажу чланове школских одбора. Друго је питање управних и надзорних одбора у установама културе које су од посебног значаја за националне савете, казао је Бранко Покорнић.

Ова питања не траже ангажовање средстава локалне самоуправе, али захтевају мобилност и међусобни договор, рекао је Покорнић.