Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

Помоћ младима у избору професије

03.03.2014.

У оквиру пројекта „Професионална оријентација у Србији”, Канцеларија за младе града Суботице и Тим за професионалну оријентацију у Суботици данас су, у амфитеатру Нове општине, организовали састанак поводом успостављања функционалне мреже на нивоу града Суботице свих релевантних актера везаних за професионалну оријентацију и каријерно саветовање и вођење.

7793_1.jpg

Уочи почетка састанка, новинарима су се обратили Блашко Стантић, члан Градског већа задужен за област образовања, Вјекослав Острогонац, члан Градског већа задужен за спорт, омладину и туризам, Слађана Ивковић Ивандекић, руководилац локалног Тима за професионалну оријентацију и Дејана Бибић, координаторка Канцеларије за младе.

Пројекат „Професионална оријентација у Србији” реализује се у целој земљи, а спроводи га Немачка организација за међународну сарадњу „ГИЗ” у сарадњи са Министарством просвете, науке и технолошког развоја и Министарством омладине и спорта, рекао је Блашко Стантић, и додао да су у Суботици, закључно са августом 2013. године, обучене све основне школе, односно тимови за професионалну оријентацију који реализују радионице са ученицима ВИИ и ВИИИ разреда.

- Програм професионалне оријентације заснован је на интерактивном, динамичном, процесном петофазном моделу у којем је пажња усмерена првенствено на оспособљавање младих за избор занимања. У пројекат је укључена и Канцеларија за младе која је посвећена каријерном саветовању и информисању, односно раду са популацијом младих - старијих од 15 година, казао је Блашко Стантић.

Вјекослав Острогонац је, између осталог, истакао да град Суботица и Канцеларија за младе подржавају овај пројекат, да су реални сусрети битна компонента целог пројекта и да је намера да се успостави функционална мрежа на нивоу Града свих релевантних актера везаних за професионалну оријентацију и каријерно саветовање и вођење.

- Тиме се, уједно, пружа прилика да ученици уче од професионалаца и створе слику о занимању и свету рада како би донели, за себе, најбољу одлуку о будућем школовању и занимању. С друге стране, реални сусрети доприносе повезивању свих актера на локалном нивоу на плану професионалног оријентисања младих, али водећи рачуна и о контексту и условима средине у којој живе и у којој ће сутра ти млади људи бити радно ангажовани, рекао је Вјекослав Острогонац.

Слађана Ивковић Ивандекић је казала да је реализација пројекта „Професионална оријентација у Србији” почела 2011. године и да је општи циљ пројекта стицање компентенција професионалцима за имплеметацију радионица у ВИИ и ВИИИ разреду.

- Тај део се већ реализује, а други део општег циља је стварање системске подршке овом пројекту од свих оних актера на локалу који могу да допринесу да се професионална оријентација развије и подигне на један виши ниво. То су средње школе, Национална служба за запошљавање, удружења, привредници и сви они који на било који начин могу да прихвате ученике и да их подрже у професионалној оријентацији, рекла је Слађана Ивковић Ивандекић.

Она је нагласила да се у тиму за професионалну оријентацију на школском нивоу увек налазе стручни сарадници и људи који су изабрани од стране руководства, односно директора школа.

- У тимовима се налази од троје до петоро људи који имплементирају програм. Програм се може одређивати кроскурикуларно, значи да буде уграђен у наставне садржаље грађанског васпитања, ликовног, матерњег језика, али исто тако може да иде и пројектно, након наставе. Школе саме одређују на који начин ће имплементирати програм. У реализацију пројекта укључене су све основне школе на територији града Суботице, а од 1.104 школе на територији Републике Србије тренутно је укључено 1.097 школа, рекла је Слађана Ивковић Ивандекић.

Дејана Бибић је истакла да је петофазни модел професионалне оријентације пут од пет корака који воде младу особу до избора занимања и активног планирања каријере, и да су ти кораци: самоспознаја, информисање о занимањима, могућности школовања, реални сусрети и одлука о избору занимања.

- Канцеларија за младе ће у наредних неколико месеци спроводити дводневне обуке за средњошколце на којима ће наши волонтери примењивати петофазни модел, најавила је Дејана Бибић.

Пројекат ће се реализовати до јуна 2015. године.