Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

Обележен празник хрватске заједнице у Републици Србији

19.03.2014.

Вечерас је, свечаном академијом у Великој већници Градске куће, обележен један од четири празника хрватске заједнице у Републици Србији – празник Светог Јосипа, заштитника хрватског народа.

7843_1.jpg

Свечаности су присуствовали Недељко Тењовић, генерални секретар председника Републике Србије Томислава Николића, Валентина Шарчевић, опуномоћени министар амбасаде Републике Хрватске у Београду, генерални конзул Републике Хрватске у Суботици Драган Ђурић, директорка Владине Канцеларије за људска и мањинска права Сузана Пауновић, покрајински секретар за привреду, запошљавање и равноправност полова Мирослав Васин, градоначелник Суботице Јене Маглаи, члан Председништва Српске напредне странке Гојко Радић, чланови Хрватског националног већа, представници националних савета националних мањина, свештеници суботичке и сремске бискупије, директори школа у којима се одвија настава на хрватском језику и бројни грађани.

Сложене прилике у којима се остварују мањинска права

Председник Хрватског националног већа др Славен Бачић је, у свом обраћању присутнима, рекао да се упркос томе што је у остваривању својих мањинских права у последњих неколико година остварила значајне помаке - наводећи као пример, између осталог, и помоћ локалне самоуправе града Суботице која је преузела трошкове превоза школским аутобусима и за децу хрватске националности која похађају наставу на свом матерњем језику, а удаљени су више од четири километара од најближе школе где могу да похађају наставу на хрватском језику - хрватска заједница још увек бори за равноправност како у односу на већински народ тако и у односу на друге мањинске народе.

- Прилике у којима последњих година остварујемо мањинска права изузетно су сложене. Недавном одлуком Уставног суда одређене законске надлежности националних већа су проглешене неуставним. Доношењем планираних медијских закона приватизоваће се локалне радио станице и нестаће радио програм на хрватском језику на Радио Суботици, Радио Бачу и Радио Сомбору. Проблеми у финансирању националних већа појавиле су се последњих неколико година. Прошле године, током последња два месеца, дотације су нам смањене за готово 400.000 динара, што је Хрватском националном већу створило додатне проблеме у финансирању пројеката у образовању и култури које ми директно помажемо, истакао је, између осталог, Славен Бачић.

Драган Ђурић је изразио уверење да се проблеми са којима се суочава хрватска заједница могу решити ангажманом припадника хрватске заједнице и добром вољом државних власти Републике Србије у коју он, како је рекао, уопште не сумња.

- Те добре воље ће, уверен сам, бити све више. Хрватска је имала ту срећу да је већ постала чланица Европске уније, Србија неумољиво корача у истом смеру и ја јој желим пуно успеха на том путу. Подршка Хрватске, како истичу сви високи хрватски државни званичници, неће недостајати. У АП Војводини је шест језика у службеној употреби, међу којима је и хрватски језик. Управо то војвођанско богатство је и велика шанса и озбиљан адут Републици Србији на њеном путу према европским интеграцијама, рекао је Ђурић.

Партнерски однос локалне самоуправе према националним саветима националних мањина

Градоначелник Јене Маглаи је рекао да ће локална самоуправа направити дистанцу у односу на праксу која је била примењивана и да би Суботица требало да буде пример односа локалне самоуправе и остваривања права мањинских националних заједница.

- Потези који су у протеклих неколико месеци урађени од стране руководства локалне самоуправе говоре у прилог томе да ће однос бити другачији. Не може у Суботици да се годинама не примењују и не реализују изворна права која су законом загарантована припадницима националних мањина. Искорак који је локална самоуправа урадила, а који се односи на преузимање обавеза превоза ученика, без обзира на сва оспоравања је исправан. С друге стране, то су и законске обавезе локалне самоуправе које припадају припадницима националних мањина и то не може да буде ствар материјалних ресурса или материјалних могућности неке локалне самоуправе, нагласио је Јене Маглаи.

Однос локалне самоуправе према националним саветима националних заједница у будућности ће бити партнерски, истакао је градоначелник Маглаи, и додао да би и политичке странке које партиципирају у власти националне савете националних мањина требало да доживљавају као партнере, а не као противнике.

- У наредним месецима ћемо направити озбиљан искорак у смислу реализације и осталих права која припадају националним саветима и националним мањинама у Суботици. Бићемо пример свим осталим локалним самоуправама како то може да се оствари и пружи партнерска рука свим оним националним заједницама које живе на територији једне локалне самоуправе. У то име честитам вам празник и желим да га славите још много година. Мислим да прослава сваког националног празника јача заједницу, и у том смислу треба да истрајете, поручио је Јене Маглаи.

Озбиљнији приступ проблему уџбеника на хрватском језику

Директорка Владине Канцеларије за људска и мањинска права и копредседавајућа Мешовитог одбора за националне мањине са Хрватском Сузана Пауновић је обраћајући се новинарима истакла да се по питању уџбеника интензивно ради са Министарством просвете и да верује да ће нова Влада Србије, одмах након конституисања, и ново Министарство просвете проблему уџбеника на хрватском језику приступити на још озбиљнији начин, тим пре што хрватска национална мањина има јасне предлоге како се ово питање може решити.

Упитана шта би могла да поручи хрватској националној заједници када је реч о њеној заступљености у Скупштини Србије, она је казала да, када је у питању захтев за веће учешће у политичком животу, верује да ће се и у том правцу ићи ка конструктивном решењу, онолико колико у овом тренутку уставна и законска решења то дозвољавају.

Током свечане академије извођен је пригодан културно-уметнички програм, а уочи свечаности у Великој већници Градске куће служена је света миса у Фрањевачкој цркви у Суботици.