Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

Одржан стручни скуп o интернет зависности

25.03.2014.

У Великој већници Градске куће вечерас је одржан стручни скуп под називом „Турн офф“ који је проистекао из резултата истраживања које је било усмерено на истраживање зависности од интернета, он-лајн игара и других електронских уређаја код деце школског узраста. Циљ стручног скупа био је упознавање шире јавности са резултатима истраживања о интернет зависности које је спровео Актив стручних сарадника града Суботице.

7862_1.jpg

Стручни скуп је отворио члан Градског већа задужен за област образовања, Блашко Стантић, који је, у име града Суботице, дао значајну подршку овом истраживању чији ће се резултати употребити у практичне сврхе смањивања ове штетне и веома распрострањене појаве међу младима у нашем граду и нашој земљи.

- Истраживање Актива стручних сарадника града Суботице о интернет зависности обухватило је 5.425 ученика суботичких основних и средњих школа. Резултати пројекта пружиће нам реалнију слику о томе колико наши ученици проводе времена на социјалним мрежама, играјући он-лајн игрице, или у чет-собама, што негативно утиче на њихов психички и физички развој, а у неким случајевима доводи до појаве интернет зависности, истакао је Стантић.

Он је подвукао да је наша обавеза да видимо како да сви заједно, укључујући и надлежне институције, помогнемо деци у одвикавању од интернет зависности, или да коришћење интернета сведу на неку разумну меру, јер интернет зависност, како је рекао, значајно осиромашује животе особа које од ње пате и захтева стручну помоћ.

Психолог Јасна Војнић је, у има Актива стручних сарадника, нагласила да је истраживање о интернет зависности показало да не заостајемо за светским трендовима, да постоји велика опасност да 20 одсто деце у Суботици постане зависно од интернета и да су дечаци углавном на игрицама, а девојчице на Фејсбуку.

- Истраживање је рађено претежно на деци из основних школа, а узет је и мали узорак деце из средњих школа. Обухваћене су сеоске и градске школе, и на мађарском и на српском језику. Наш следећи корак је обука родитеља, јер родитељи су ти који би требало да утичу на децу да угасе рачунаре и да изведу децу на игралиште, рекла је Јасна Војнић, која је на стручном скупу презентовала резултате истраживања.

Истраживање је, између осталог, показало да током радне недеље сваки десети ученик проводи више од пет сати на компјутеру, а сваки четврти ученик више од три сата. Они који током радне недеље проводе више од пет сати за компјутером углавном су ученици трећих и четвртих разреда средњих школа и седмих разреда основних школа, и претежно су дечаци.

Током викенда, односно суботом и недељом, сваки четврти ученик проводи за компјутером више од пет сати, сваки десети ученик више од седам сати, а сваки шеснаести ученик више од десет сати. И овде је углавном реч о дечацима, ученицима трећих и четвртих разреда средњих школа и седмих разреда основних школа.

Поред презентације резултата истраживања, на стручном скупу су говорили и представници Школске управе из Сомбора, Полицијске управе Суботица и Фондације менталне хигијене „Exspecto“, председник Актива директора Иван Стипић и ученик осмог разреда суботичке ОШ „Кизур Иштван“ Филип Параг, који је из угла младих представио свој допринос решавању проблема интернет зависности и електронског насиља.

Скупу су присуствовати директори, наставници, ученици и представници стручних служби основних и средњих школа, као и представници ученичких парламената суботичких школа, Центра за социјални рад, Развојног саветовалишта и Психолошког центра „Проактива“.