Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

Отворена изложба „Сећање на Холокауст”

04.04.2014.

Изложба „Сећање на Холокауст” отворена је данас у вагону на Железничкој станици у организацији Фондације „Поворка живота” из Будимпеште. Циљ изложбе је упознавање са историјским чињеницама о Холокаусту, а порука поштовање људског живота. Посетиоци ће моћи да се упознају са трагичним људским судбинама, као и са позиитивним примерима о томе како је могуће остати човек и у нехуманим временима.

7899_1.jpg

Председник Фондације „Поворка живота”, Габор Гордон, рекао је, између осталог, да Фондација окупља људе из 54 земље и да је Суботица 63. град у коме се одржава ова путујућа изложба коју је до сада посетило више од 104.500 посетилаца унутар и изван граница Републике Мађарске.

Градоначелник Суботице Јене Маглаи је истакао да је од изузетног значаја што се ова изложба, прва на територији Републике Србије, организује у Суботици, на 70. годишњицу Холокауста.

- За многе од нас 70 година је дуг период, у поређењу са животним веком, и сматрамо да је то далека прошлост, али када је реч о историји и историјским догађајима то је јако кратка временска дистанца. Из тог разлога битно је да се наши млађи нараштаји, а и остали који живе на овим просторима и који можда у многим сегментима нису упознати са тим дешавањима, директно суоче са догађајима који су се се на овим просторима десили 1944. године, рекао је Јене Маглаи.

Он је подвукао да је битно да се не заборави и да се зна да државна политика и држава, са својим елементима и механизмима, никада више и нигде у свету не сме да прави разлике између људи по верској, националној или било којој другој припадности.

- Позивам младе људе, ученике средњих школа и студенте да посете ову изложбу, јер мислим да је то млађим нараштајима потребно. Изложба треба да буде и опомена како се овакве страхоте никада не би поновиле, нагласио је градоначелник Маглаи.

Председник Јеврејске општине у Суботици Роберт Сабадош казао је да данашња изложба „Сећање на Холокауст” истовремено представља и симбол, и паралелу.

- Овај вагон је симбол који опомиње шта може да се деси у неко безумно време. Из Суботице су, 16. јуна 1944. године, у оваквом и сличним вагонима, депортовани суботички Јевреји у Аушвиц, на југу Пољске. Суботички Јевреји су до Аушвица путовали око десет дана, међутим, пут Европе за Аушвиц је дуже трајао. А, паралела у односу на тадашње и садашње време је само у постојању или непостојању колективне свести о томе да нека група која се по нечему разликује представља опасност за то друштво, претпостављено или стварно, нагласио је Сабадош.

Он сматра да увек морамо да будемо отворена ума, да прихватамо различитост и да, уколико нешто не разумемо или не знамо, не значи да нас то угрожава или на било који начин доводи у опаност.

- Морамо да будемо отворени, како се овакве ствари као што је вагон никада више не би догађале, нити да имамо прилике да долазимо на оваква места и евоцирамо успомене на оно што је некада било, поручио је Роберт Сабадош.

Присутнима се обратила и Леа Видаковић, која је испричала трагична искуства која су јој обележила цео живот. Она је, као четрнаестогодишња девојчица, била депортована у Аушвиц.

Изложба ће бити отворена за јавност од 4. до 11. априла 2014. године (осим суботе 5. априла) од 8 до 16 часова, с у петак, 11. априла ће бити отворена од 8 до 10 часова. Улаз на изложбени простор је из улице Босе Милићевић број 8 и бесплатан је. Водичи кроз изложбу су волонтери из средњих школа у Суботици и Мађарској.

Поред Кошица (Словачка), Суботица је друго изложбено место ван границе Мађарске. После Суботице, изложба ће бити отворена у мађарском граду Мохачу.