Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

за идејно решење туристичког комплекса на Палићу

04.04.2014.

У Конгресном центру Велике терасе на Палићу проглашено је шест најуспешнијих пројеката приспелих на конкурс за идејно урбанистичко-архитектонско решење уређења бањско–хотелског комплекса уз источну обалу Палића. Свечаности су присуствовали градоначелник Суботице Јене Маглаи и председник Скупштине града Илија Маравић.

7900_1.jpg

Архитекте су имале задатак да на простору од 22 хектра сместе комплекс са хотелом, бањом, велнес центром и другим туристичким садржајима. До 24. фебруара је, од око 200 регистрованих учесника конкурса, пристигло 45 радова, од којих 42 испуњавају минималне услове конкурса, а процењује се да је 150 стручњака активно учествовало у изради конкурсних решења. Укупан фонд награда износио је 2,55 милиона динара.

Градоначелник Маглаи и председник стручне комисије Јожеф Чипа уручили су прву награду у износу од 1.150.000 динара ауторском тиму АГМ, архитектима Бориславу Петровићу и Борису Петровићу. Другу награду у износу од 700.000 динара добио је ауторски тим Проаспект, којег чине Владимир Лојаница, Соња Пештерац, Марија Ћорлука Мијовић, Влада Лукић, Мариа Константинидис и Тамара Динић, док је трећа награда, у износу од 400.000 динара, припала „Групи 4“ коју чине аутори Ивана Барандовски, Бранко Белаћевић, Владимир Цвејић и Петар Стелкић.

Откупне награде у износу од по 100.000 динара добили су ауторски тим - Горан Мартиновић и Норт инжењеринг, једини Суботичани, ауторка Јелена Милетић и ауторски тим Кана архитекти кога чине Љиља Брајковић и Спасоје Радомиловић.

Јене Маглаи је честитао предузећу „Парк Палић“ на реализацији овог конкурса, Инжењерској комори Србије на стручној подршци и свим учесницима конкурса, а посебно добитницима награда, јер, како је рекао, њихови радови ће бити репер за реализацију овог пројекта.

Oвај дан првенствено је посвећен оним људима који су мукотрпно радили и такмичили се на расписаном тендеру, истакао је Јене Маглаи, и додао да сматра да је то и показатељ да би и убудуће у што већој мери требало да фаворизујемо струку, а да се политика у што мањој мери уплиће у овакве пројекте.

- У протеклом периоду превише времена смо изгубили у реализацији Мастер плана на Палићу, а нажалост премали су резултати. Надам се да ће се у будућности обрнути овај сразмер, да ћемо ићи бржим корацима у реализацију овог комплетног пројекта, а мање ћемо губити време на разним политичким играма око његове реализације. Надам се да ћемо за годину дана већ бити у тој фази да ћемо моћи да разговарамо и о стратешком инвеститору у погледу реализације бањско-хотелског комплекса на Палићу, рекао је градоначелник Маглаи.

Он је оценио да би било добро за град Суботицу да настави овакве пројекте, да многе делове града покуша да уреди на овакав начин, да распише јавне конкурсе, да се види шта млади стручњаци и референтне куће предлажу и да се после тога улази у реализацију тих пројеката, а не да се ради обрнуто.

Јожеф Чипа је подсетио да је циљ конкурса да се између више предложених решења добије најквалитетније којим се обезбеђује заједнички интерес и афирмација струке и расписивача, што ће дефинисати и основне урбанистичке поставке концепта уређења и изградње предметног простора.

- Награђени и откупљени конкурсни радови ће бити основ за израду урбанистичке и пројектне документације предметног простора. Конкурсом се успостављају основни принципи за формирање пројектантског оквира у циљу израде решења за бањско-хотелски комплекс. Са садржајима бање, велнеса, забаве на води и пратећим смештајним капацитетима планирани бањско-хотелски комплекс треба да представља један од кључних садржаја и атракцију туристичке дестинације Палић, а уједно да привуче кориснике постојећих хотела и пансиона, генерише изградњу нових и нарочито привуче локалне љубитеље оваквог вида услуга, казао је Чипа.

Чипа је рекао и да Инжењерска комора Србије вероватно неће ниједан рад у потпуности прихватити за реализацију. Ипак, додао је, има довољан број квалитетних решења да би различите аспекте локације, функције, садржаја, капацитета и еколошких принципа верификовао и користио.

Председник Инжењерске коморе Србије Милован Главоњић је рекао да ће се наставити оваква успешна сарадња расписивањем конкурса са Дирекцијом за изградњу града Суботице, а у питању су два конкурса за идејно урбанистичко решење уређења Трга републике, Трга слободе и Корзоа, и за изградњу и уређење стамбено-пословног блока у средишту града.

Изложба радова у Конгресном центру на Палићу може се погледати до 13. априла.