Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

Рехабилитација повезног пута до граничног прелаза Бачалмаш-Бајмок

31.03.2014.

У Медија-центру Градске куће данас су потписани уговори између града Суботице и компаније „Војпут” о извођењу радова на санацији и реконструкцији постојеће деонице пута који повезује Бајмок - Његошева улица (шест километара) - и гранични прелаз према Мађарској са Бачалмашом, и града Суботице и привредног друштва „Супројект” о надзору над овим радовима. Уговоре су потписали градоначелник Суботице Јене Маглаи, директор компаније „Војпут” Душко Дражић и директор „Супројекта” Никола Васиљевић.

8035_1.jpg

Радови се изводе у оквиру пројекта „Рехабилитација повезног пута до граничног прелаза Бачалмаш-Бајмок”, који је финансиран из средстава ЕУ путем ИПА програма прекограничне сарадње Мађарска-Србија, Покрајинског секретаријата за финансирање и буџета града Суботице. Вредност радова је 90,7 милиона динара, а рок за извођење 27. јун ове године.

После потписивања уговора, градоначелник Маглаи и директори Дражић и Васиљевић обишли су бајмочку „Рату”, где сутра почињу радови на санацији и реконструкцији постојећег пута до граничног прелаза са Мађарском. Обиласку су присуствовали председник Скупштине града Суботице Илија Маравић и Шимон Жолт, председник Скупштине МЗ „Бајмок”.

У насељу „Рата” ће се радити и потпуно обновити пут у дужини од 1.300 метара, а коловоз ће се проширити за 80 центиметара, рекао је Јене Маглаи, и додао да ће се комплетно обновити пут од Бајмока до граничног прелаза са Мађарском у дужини од 4,7 километара.

- Ширина пута ван насеља Бајмок биће шест метара. Имаћемо леп и сређен пут. Мислим да је то и један од битних предуслова да бисмо, касније, могли да реализујемо пројекат у смислу изградње граничног прелаза на нашој  територији, као што је то већ урађено на територији Мађарске, и да у догледно време активирамо тај гранични прелаз, односно да буде отворен од 00 до 24 часа. То би, на неки начин, био и подстицај да насеља Бајмок, Таванкут, Алекса Шантић, Пачир и Стара Моравица почну озбиљније да се развијају, истакао је градоначелник Маглаи.

Он је навео да мађарска страна максимално подржава пројекат, да је гранични прелаз на територији Мађарске изграђен и да је чак и путна инфраструктура делом поправљена.

- Ми смо у малом заостатку. Надам се да ће наши републички органи што пре реализовати изградњу граничног прелаза. Локацијска дозвола је, по мом сазнању, издата, пројектна документација је при крају, а новац из ИПА пројекта обезбеђен. Верујем да ће се, ако не ове, онда најкасније на пролеће следеће године изградити и гранични прелаз на нашој територији. Са три озбиљна гранична прелаза - Келебија, Бачки Виногради-Ашотхалом и Бајмок-Бачалмаш - ћемо, можда, бити локална самоуправа са највише граничних прелаза на територији наше државе, нагласио је Јене Маглаи.

Душко Дражић је рекао да ће пут од Бајмока до границе, у дужини од шест километара, бити ојачан и проширен у насељу и да ће укупно бити уграђено око 4.000 тона асфалта.

- ’Војпут’ је поново у Бајмоку. Постојећи пут од овог насеља до границе са Мађарском радила је наша компанија, а ’Војпут’ ће га и реконструисати. Пре две године урадили смо гранични прелаз у Бачким Виноградима, очекујемо да ћемо за два месеца радити гранични прелаз Ђала, а верујем да ћемо радити и гранични прелаз Келебија, који нам је измакао пре четири године, казао је Душко Дражић.

Шимон Жолт сматра да је ово веома важан тренутак за Бајмок, с обзиром на то да је један од приоритета у плану и програму МЗ „Бајмок” изградња граничног прелаза. Он је изразио уверење да ће на јесен ове, или на пролеће следеће године, започети изградња објеката на граничном прелазу.

Мелинда Нађ Кишерош, пројект менаџер, каже да је укупна вредност пројекта 1.672.835 евра, да је вредност донације 1.421.909 евра и да се средства деле међу партнерима.

- Град Суботица од донације добија 868.555 евра, али је са Покрајинским секретаријатом за финансије обезбедио учешће од 15 одсто, односно 130.283,23 евра, с тим да је 112.463,25 евра издвојио Покрајински секретаријат за финансије, а 17.820 евра град Суботица. Пројекат је почео 1. марта 2013, трајаће 18 месеци и окончаће се 31. августа 2014. године, рекла је Мелинда Нађ Кишерош.

Она је казала да је надзор над радовима поверен суботичкој фирми „Супројект“ и да је период вршења услуге, вредан 15.700 евра, четири месеца.

Водећи партнер у пројекту је НИФ Зт из Будимпеште, партнер је град Суботица. У оквиру пројекта финансирају се још и маркетинг активности и организација отварајуће односно затварајуће конференције.