Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

Обележена 70. годишњица депортације Јевреја

16.06.2014.

Полагањем венаца на споменик страдалим Јеврејима код некадашњег гета, у улици Пала Папа, пригодним програмом у Синагоги и полагањем венаца на споменик у дворишту Синагоге, подигнут у знак сећања на 4.000 Јевреја несталих у фашистичким логорима смрти током Другог светског рата, обележена је 70. годишњица депортације Јевреја из Суботице. Суботички Јевреји су 16. јуна 1944. депортовани у транзитне логоре, а потом у Аушвиц и друге концентрационе логоре широм Европе.

8084_1.jpg

Градоначелник Суботице Јене Маглаи је, обраћајући се присутнима у Синагоги, истакао да су догађаји који су пре 70 година обележили и одредили судбину и историју једне заједнице у великој мери утицали и на будућност и судбину нашег града.

- Пре седам деценија насилно су одведени у концентрационе логоре Јевреји из Суботице и северне Бачке. Сматрам да, осим што се присећамо и одајемо почаст невиним жртвама, морамо и да се осврнемо на ток догађаја који је довео до тога да је једна читава заједница, окосница привредног развоја ове регије, нестала са ових простора. Није то почело 1944. године. Те године одвијала се завршна фаза једне сулуде и болесне политике која је пропагирала да неки више вреде од других, која је пропагирала непријатељство и у непријатељима налазила припаднике других нација или народа – нагласио је Јене Маглаи.

Уз подсећање да су Нирнбершки закони, као први сегрегациони закон, донети још 1935. године, формализовали мере које су биле предузете првенствено према Јеврејима, као непријатељима, градоначелник Маглаи је рекао да су, нажалост, и многе друге државе које су биле или у блиским односима или под посредном или непосредном контролом нацистичке Немачке почеле да следе тај пример и доносе своје законе о сегрегацији и истискивању заједница, посебно јеврејске заједнице.

Он је додао да су концентрациони логори у које су депортовани и Јевреји из Суботице називани „радним логорима“, а да је, у ствари, први пут у новијој историји људске цивилизације све било перфидно и до танчина организовано из једног разлога - да се потпуно уништи та заједница, а да, пре тога, они који су радно способни своју последњу енергију дају за ратну машинерију која је тада функционисала.

- Наша обавеза је да ову малу заједницу која је преостала у Суботици помажемо и да сачувамо све оне вредности које нам је јеврејска заједница оставила. Уверен сам да ће тај задатак локална самоуправа да изврши и да ће се константно на томе радити, јер и то је порука која ће свима показати да оно што се десило пре седам деценија никада више на овим просторима не сме да се понови – подвукао је Јене Маглаи.

У име Јеврејске општине Суботица, присутнима се обратио амбасадор Мађарске у Београду, Оскар Никовиц. Он је рекао да је здравом разуму потпуно неприхватљива и несхватљива политичка идеологија и машинерија која је пре 70 година сејала мржњу, понижења и тако истребљивала једну читаву заједницу. Амбасадор Никовиц је поручио да се не сме дозволити да се депортација и Холокауст понове и да је за то најбоља гаранција поштовање поруке исписане на зидовима суботичке Синагоге – Љуби ближњег свог.

Венце на споменик у дворишту Синагоге положили су Оскар Никовиц и др Ласло Такач, водећи конзул Генералног конзулата Мађарске у Суботици, Драган Ђурић, генерални конзул Републике Хрватске у Суботици, Драги Вучковић, начелник Севернобачког управног округа, Јене Маглаи, делегације СУБНОР-а Суботица, Градског удружења пензионера Суботица, Савеза јеврејских општина Србије, јеврејских општина Земун, Нови Сад, Зрењанин, Кикинда, Сомбор и Суботица и представници појединих удружења и политичких партија.

Комеморација поводом годишњице депортације Јевреја из Суботице у Синагоги одржана је уз пригодан уметнички програм, а након молитве и полагања венаца приређен је пријем у Јеврејској општини.

Концерт јеврејских кантора из Будимпеште ће се одржати вечерас, од 19 часова у Великој већници Градске куће.