Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

Пријем за представнике Свете столице

28.06.2014.

Градоначелник Суботице Јене Маглаи и председник Скупштине града Илија Маравић, данас су, у Зеленој сали Градске куће, примили секретара Свете столице за односе са државама Доминика Мамбертија, амбасадора Свете столице у Београду Орланда Антонинија, зрењанинског бискупа Ласла Немета, суботичког бискупа Јаноша Пензеша, секретара у Државном секретаријату Свете столице Хенрика Јагодинског, секретара нунцијатуре у Београду Јануша Блаховјака и Мирка Штефковића, секретара Суботичке бискупије.

8131_1.jpg

Уз изражавање добродошлице и истицање да посета високе делегације Католичке цркве представља признање за суботичку локалну самоуправу, градоначелник Маглаи је уваженим гостима у кратким цртама представио наш град, указао на актуелне проблеме и упознао их са мерама које ће се у наредном периоду предузимати у циљу економског оснаживања Суботице.

Он је нагласио да је Суботица град у коме у складној заједници живе људи више различитих религија, да у граду делује више цркава и верских заједница и да највише верника имају Католичка и Српска православна црква.

- Локална самоуправа добро сарађује са свим црквама и верским заједницама у нашем граду. Помажемо им у складу са могућностима и трудимо се да ту подршку унапредимо – рекао је Јене Маглаи.

Илија Маравић је истакао да је Суботица мултиетничка средина са популацијом коју чине представници више од 20 различитих националности од којих су најбројнији Мађари, Срби, Хрвати и Буњевци. Суботица је и ван граница наше земље позната по неговању и поштовању богатства различитости, подвукао је Маравић, и додао да би, у том смислу, било добро да нас следе и државе.

Доминик Мамберти је изразио захвалност на пријему и задовољство што суботичка локална самоуправа брине и о Католичкој цркви. Он је рекао да је главни циљ неговог доласка у Суботицу посета овдашњој католичкој заједници, да је први пут у нашој земљи и да његова посета представља знак интересовања коју Света столица има према Србији.

- То интересовање огледа се у томе како хришћани католици могу да дају свој допринос у свим сферама живота у Републици Србији. Пуно је области у којима католичка црква може да сарађује са властима у вашој земљи за заједничко, опште добро. У име Свете столице, и вама желим да реализујете све зацртане планове које намеравате да спроведете у циљу отварања нових радних места и економског јачања града Суботице – нагласио је Мамберти.

На састанку је констатовано да ће, с обзиром на то да је Суботица град у коме своје седиште има најбројнија католичка бискупија у Србији, Споразум о сарадњи у области високог образовања који су јуче, у Београду, потписали шефови дипломатија Србије и Свете столице, Ивица Дачић и Доминик Мамберти, моћи да се примењује управо у нашем граду.

Наиме, идеја је да се, чим споразум заживи и држава призна дипломе о вишој стручној спреми свештеника и верника који су студирали у иностранству, Теолошко-катехетски институт подигне на виши академски ниво, односно на ранг факултета или да се, што је много извесније, у сарадњи са Учитељским факултетом на мађарском наставном језику у Суботици отвори један смер на том факултету на коме би католички вероучитељи стицали високо образовање.

Разлог томе је, како је речено, да се католичким вероучитељима осигура адекватно академско образовање и да се Суботичка бискупија, односно Католичка црква у Србији, укључи у академски живот нашег града и државе.