Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

На пошумљавању и ветрозаштитним појасевима изгубљено милион евра

17.07.2014.

Градоначелник Суботице Јене Маглаи је на данашњој прес-конференцији у Медија-центру Градске куће, говорећи о извештајима Радне групе за утврђивање чињеничног стања у погледу пошумљавања државног земљишта на територији града Суботице, у периоду од јесени 2010. до пролећа 2013. године, и Радне група за утврђивање чињеничног стања у погледу подизања и одржавања ветрозаштитних појасева на територији града Суботице, у периоду од 2007. до 2014. године, изјавио да су локална самоуправа, АП Војводина и Република Србија на та два пројекта изгубили око милион евра.

8181_1.jpg

- На пошумљавање државног земљишта утрошено је око 40 милиона динара, а резултат реализације тог пројекта је раван нули. Скоро 400 хектара пољопривредног земљишта у државној својини већ четири године се не обрађује или то земљиште, делом, обрађују приватници за које не знамо ни како су ушли у посед. Са тих 400 хектара земљишта закуп који је требало да припадне локалној самоуправи, АП Војводини и Републици Србији на годишњем нивоу је близу 100.000 евра. То је још 400.000 евра штете за град Суботицу, покрајину и републику. Када је реч о подизању и одржавању ветрозаштитних појасева на територији града Суботице, штета нанета локалној самоуправи већа је од 24 милиона динара. То значи да су на ова два пројекта грађани ове државе изгубили око милион евра – истакао је Јене Маглаи.

Пошумљавање без резултата

Он је рекао да је пошумљавање почело да се реализује 2010. године, на основу Програма заштите уређења и коришћења пољопривредног земљишта града Суботице за 2010. којим је било предвиђено давање укупно 395,05 хектара пољопривредног земљишта у државној својини на коришћење без накнаде за пошумљавање, у три катастарске општине: КО Ђурдин 203,25 хектара, КО Биково 89,37 хектара и КО Жедник 102,42 хектара.

На основу овог програма, навео је, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде дало је на дугорочно коришћење, на 10 година, 395,05 хектара пољопривредног земљишта у државној својини и уговор је склопљен са ЈКП „Чистоћа и зеленило”, с тим да је, на основу овог уговора, ЈКП „Чистоћа и зеленило” било у обавези да у року од четири године на предметном земљишту подигне засад шуме.

- Прва контрола везана за реализацију овог пројекта и закључених уговора извршена је 23. априла 2013. године, а потом и 12. јуна 2013. године, када су и сачињени записници о томе шта је на терену заиста урађено. Комисија је утврдила да је обављено пошумљавање дела пољопривредног земљишта, с тим да у КО Биково, где је пошумљавање било уговорено на 36 парцела, на укупној површини од 89,37 хектара, пошумљавање уопште није реализовано већ се од стране непознатих лица користи за пољопривредну производњу – казао је Маглаи.

У КО Ђурдин, додао је, где се свих 203,25 хектара пољопривредног земљишта налази у две табле, пошумљавање је извршено на једној уговореној парцели од 25,32 хектара, а због закоровљености парцеле и процента примљених садница пошумљавање се не може сматрати успешним.

У КО Жедник пошумљавање је извршено на 63 парцеле на укупно 78,48 хектара, а од укупно пошумљених 22,41 хектар пошумљавање се може признати само на 13,80 хектара, док се на свим осталим уговореним парцелама пошумљавање не може признати, навео је он и додао да је постојала и комисија која је требало да спроведе надзор над овим радовима и која, како је рекао, очигледно није добро обављала свој посао.

Недостаје валидна програмска и пројектна  документација

Говорећи о закљученим уговорима везаним за овај пројекат, градоначелник Маглаи је казао да је у јесен 2010. године склопљен Уговор о коришћењу средстава Републике за заштиту и унапређивање шума између Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде - Управа за шуме, и ЈКП „Чистоћа и зеленило” за финансирање радова предвиђених програмом, односно пројектом, у укупном износу од 43.455.855 динара и да је, по уговору, ЈКП „Чистоћа и зеленило” авансно плаћена половина тог износа, односно 21.727.492 динара.

- Између АП Војводине, Покрајинског секретаријата за пољопривреду, шумарство и водопривреду и ЈКП ’Чистоћа и зеленило’, склопљен је Уговор и Анекс Уговора о регулисању међусобних права и обавеза у спровођењу послова подизања нових шума на земљишту у државној својини у износу од 21.247.800 динара. Од те суме, извођачу радова ЈКП ’Чистоћа и зеленило’ авансно је плаћено 70 одсто средстава, односно 14.873.460 динара. Између града Суботице и ЈКП ’Чистоћа и зеленило’ склопљен је Уговор о суфинансирању програма - пројекта за пошумљавање државног земљишта за обавезно ограђивање пошумљеног земљишта у износу од 3.100.000 динара – рекао је Јене Маглаи.

Он је казао да је Радна група за утврђивање чињеничног стања у погледу пошумљавања државног земљишта утврдила да нема - валидне програмске и пројектне документације, решења о именовању стручне комисије која би испратила реализацију уговора, коначне ситуације и дневника радова, као и да нису достављене отпремнице за поједине рачуне.

- Радна група је утврдила да није могуће утврдити да ли је извршен надзор над испоруком, преузимањем, садњом и одржавањем садног материјала и да нема доказа да је спроведен поступак јавне набавке за садни материјал који је набављан од ’Покрета горана Суботице’ и предузећа ’Лигостром’. На основу прегледа расположиве документације и утврђивања чињеничног стања наведеног у извештају, Радна група предлаже да се неправилности, неусаглашености и валидност докумената, као и утврђивање настале штете и одговорности лица задужених за реализацију послова пошумљавања по склопљеним уговорима испита од стране надлежних органа – истакао је градоначелник Маглаи.

Садни материјал без потврде о квалитету и здравственом стању

Када је реч о подизању и одржавању ветрозаштитних појасева на територији града Суботице, вредност уговорених обавеза је око 101 милион динара, а према расположивим подацима град Суботица је исплатио уговорне обавезе у износу од приближно 24 милиона динара.

- Овде су знатно мања средства исплаћивали АП Војводина и републички Фонд за заштиту животне средине. Са овим пројектом кренуло се 2007. године, први уговор закључен је 4. децембра те године, а последњи 11. јуна 2012. године. Укупно је закључено 25 уговора. Предмети уговора били су подизање ветрозаштитних појасева и радови на њиховом одржавању, а било је и пројеката који су се односили на стручни надзор и израду пројектне документације. Извршиоци послова били су ЈКП ’Чистоћа и зеленило’, Покрет горана Суботице и ’Војводинашуме’. Јавно предузеће ’Војводинашуме’ је једино успешно обавило посао, јер је констатовано да је проценат примања садница у појасу који је подигнут током 2008. године на локацији Микићево више од 80 одсто – рекао је Маглаи.

Он је додао да је Радна група закључила да, када је реч о средствима града Суботице, не постоји потврда о квалитету и здравственом стању садног материјала у складу са законом, да не постоје дневници радова на подизању ветрозаштитних појасева оверени од стране извођача радова и надзорног органа и да су покретање поступака јавне набавке, спецификација захтева за јавну набавку, достављања понуда као и склапање уговора рађени ван оптималних рокова за садњу појаса дефинисаних уговором.

-  Комисија која је формирана 2008. године за контролу и надзор ветрозаштитних појасева на територији града Суботице, на мандатни период од четири године, није сачинила ниједан извештај тако да се није ни поступало у смислу раскида постојећих уговора, односно поврата средстава за неиспуњене уговорне обавезе – казао је Јене Маглаи.

За закључене уговоре из средстава АПВ и Републике, рекао је, Радна група је констатовала да су сва трансферна средства преко буџета Града пребачена на рачун ЈКП „Чистоћа и зеленило”, да за набавку садног материјала „Чистоћа и зеленило” није спровело поступак јавне набавке у складу са законом и да су сви уговори за извођење радова закључени са ЈКП „Чистоћа и зеленило”.

- Извештаји који су рађени по уговорима нису прихваћени од стране финансијера, односно по извештају средства нису утрошена наменски, тако да су по уговорима средства делимично исплаћена или у целости нису исплаћена. Шумарска и ловна инспекција Покрајинског секретаријата за пољопривреду, водопривреду и шумарство је 6. фебруара 2014. записнички констатовала да ниједан ветрозаштитни појас не задовољава своју основну функцију, да је примећено велико присуство сувних садница, док је не често констатовано изузеће било какве садње. Такође се примећује изостанак било каквих мера неге, у смислу окопавања, заливања и заштите од дивљачи – истакао је градоначелник Маглаи.

Он је подвукао да не жели никога да оптужује све док не располаже тачним, стручним налазима или предлозима везаним за кривичну одговорност одређених лица.