Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

Реформа система издавања грађевинских дозвола

29.07.2014.

У поступку припреме закона којим се уређују услови и начин уређења и коришћења грађевинског земљишта и изградња објеката, Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре отворило је данас, у Суботици, јавну расправу о Нацрту закона о изменама и допунама Закона о планирању и изградњи којим се процес издавања грађевинских дозвола скраћује на мање од месец дана. Јавна расправа о Нацрту закона, који је сачинила Радна група образована решењем министра, спроводи се у периоду од 29. јула до 20. августа 2014. године. Учесници прве јавне расправе, одржане у Великој већници Градске куће, били су представници државних органа, јавних служби, привреде и стручне јавности из Суботице, Сомбора, Кањиже, Сенте и Оџака.

8188_1.jpg

Учеснике јавне расправе поздравио је и пожелео им добродошлицу и успешан рад градоначелник Суботице Јене Маглаи. Он је, између осталог, истакао да ће измењени и допуњени Закон о планирању и изградњи омогућити да систем издавања грађевинских дозвола буде бржи и ефикаснији, као и да ће допринети стварању повољнијег амбијента за инвестиције.

Државни секретар у Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, Имре Керн, нагласио је да је циљ предложеног Нацрта закона да се поједностави и убрза процедура добијања дозвола, да се поштује систем транспарентности, да се инвеститорима смање трошкови које би требало да уложе у пројекат пре саме изградње и да се изврши хармонизација са прописима Европске уније. Крајњи ефекат, додао је, је поспешивање инвестиција и привлачење домаћих и страних инвеститора.

Државна секретарка у Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре и председница Радне групе, Александра Дамњановић, рекла је како су чињенице да у Србији, према подацима Републичког геодетског завода, има 1.300.000 бесправно саграђених објеката и да је просечно време чекања на издавање грађевинске дозволе 293 дана, довеле до тога да се нешто у овој области системски мора променити.  

- Нацрт закона о изменама и допунама Закона о планирању и изградњи требало би да доведе до тога да Србија, која је према последњем извештају глобалне листе конкурентности Светске банке ‘Дуинг бизнис’ по времену потребном за издавање грађевинских дозвола на 182. месту, направи велики скок, јер та листа, у ствари, представља неки сигнал и за домаће и за стране инвеститоре. Кључна улога Министарства грађевинарства јесте обезбеђивање инвестиционе климе, односно услова и закона под којима се може легално изградити објекат – подвукла је Александра Дамњановић.

Једна од најважнијих новина у закону је, између осталог, да се поступак прибављања потребне документације за градњу спроводи у обједињеној процедури, на једном месту, од издавања локацијских услова до издавања употребне дозволе. Инвеститор прилаже само оне доказе које надлежни орган не може да прибави по службеној дужности.

На нивоу Републике, покрајина и локалних самоуправа биће одређен орган или служба која ће спроводити обједињену процедуру за издавање локацијских услова, грађевинске дозволе, пријаву радова и издавање употребне дозволе.

Предложеним изменама укида се локацијска дозвола, а уводе локацијски услови, док ће се накнада за уређивање грађевинског земљишта убудуће звати допринос за уређивање грађевинског земљишта.

Локацијски услови прибављаће се у року од 23 дана од подношења захтева, грађевинска дозвола за три дана, потврда о пријави радова одмах, а употребна дозвола за три дана.

Део јавне расправе протекао је у конструктивним предлозима како прецизирати поједине чланове закона у циљу лакше примене.