Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

Планирати према могућностима, а не само према потребама

12.08.2014.

Градоначелник Суботице Јене Маглаи, председник Скупштине града Илија Маравић, заменик градоначелника Томислав Вељковић и помоћница градоначелника задужена за комуналне делатности и заштиту животне средине Мариа Керн Шоља, обишли су Јавно комунално предузеће „Водовод и канализација” (ЈКП ВИК) и градско Постројење за пречишћавање отпадних вода (ППОВ).

8213_1.jpg

Јавно комунално предузеће „Водовод и канализација” представља једно од стратешких предузећа локалне самоуправе, рекао је градоначелник Маглаи обраћајући се новинарима након разговора са руководством ЈКП „Водовод и канализација” и обиласка лабораторије за испитивање квалитета отпадних вода смештене у кругу Управне зграде „Водовода”.  

- Укупна дужина постављене водоводне мреже на територији града Суботице је преко 530 километара, а постављене канализационе мреже око 270 километара. Вредност имовине ЈКП ’Водовод и канализација’ која је, с обзиром на то да је град Суботица оснивач предузећа, на неки начин имовина Града износи преко 30 милиона евра – истакао је Јене Маглаи.

Потребна средњорочна стратегија развоја

Пред локалном самоуправом и „Водоводом” у будућности су озбиљни изазови, рекао је он, и додао да би у наредном периоду требало интензивније радити на ширењу водоводне и канализационе мреже и обезбеђивању квалитетне прерађене воде, изградњом фабрике воде на Водозахвату II.

- Велики изазов у будућем периоду је и како да ускладимо материјалне могућности Града и 'Водовода' са потребама наших грађана. Мислим да ћемо морати да урадимо једну озбиљну средњорочну стратегију развоја водоводне и канализацине мреже, зато што се планови зацртани почетком двехиљадитих очигледно не могу да остваре. Морамо да планирамо према могућностима, а не према потребама – подвукао је Јене Маглаи и додао да ће то бити велики задатак за све руководиоце и у локалној самоуправи, и у „Водоводу”, у наредних неколико деценија.

Уз констатацију да и у ЈКП „Водовод и канализација” има проблема, јер још увек нису почели радови везани за реализацију појединих пројеката који се односе на постављање водоводне мреже, а и јавне набавке касне, градоначелник Маглаи је рекао да сматра да би ове године коначно требало да се стави тачка на добијање употребне дозволе за суботичко градско Постројење за пречишћавање отпадних вода.    

Вршилац дужности директора ЈКП „Водовод и канализација” Валерија Тот Годо је рекла да дели мишљење градоначелника Маглаија да би требало направити реалне средњорочне планове развоја водоводне и канализационе мреже, јер су могућности „Водовода” у садашњем привредном окружењу много мање него што је у овом предузећу дугорочно планирано.  

Она је казала да се квалитет воде за пиће свакодневно узоркује и прати у лабораторији ЈКП ВИК, и контролише у Заводу за јавно здравље.

- Услед немилих догађаја који се дешавају у Сомбору сматрам да су мере предострожности важне и за наше предузеће – рекла је Валерија Тот Годо.

Према њеним речима, разговарало се и о помоћи града Суботице у финансирању пројеката ЈКП ВИК везаних за изградњу секундарних мрежа у месним заједницама. За ту намену, казала је, недостаје још око 11 милиона евра, а обезбеђивање средстава за развој секундарних мрежа у месним заједницама мора да се испланира у наредних пет година.

Ускоро употребна дозвола за пречистач

За колекторе II и VII јавни конкурси су завршени, а потписивање уговора очекује се у септембру, рекла је и најавила да ће радови моћи да крену од 1. октобра.  

Она је истакла да је једна од њених молби током данашњег разговора била да Град из буџета преузме враћање дела зајма за пречистач који је тренутно на терету ЈКП ВИК.  

- Ради се о средствима од 100 милиона динара на годишњем нивоу. Пуно би нам значило да половину зајма финансира Град како би нам остало новца за превентивно одржавање - каже Валерија Тот Годо.

Најавила је да ће се до краја 2014. године окончати припрема тендера за фабрику воде на Водозахвату II.

- Нова фабрика за прераду воде нам је веома битна, јер ће Палић и околна насеља користити прерађену воду која је много сигурнија од оне коју су до сада добијали. Проширењем капацитета фабрике за прераду воде добићемо и сигурније водоснабдевање потрошача – истакла је Валерија Тот Годо.

После обиласка централног градског Постројења за пречишћавање отпадних вода, технички директор ЈКП ВИК Ђерђ Шугар је рекао да пречистач ради по веома високим стандардима, са једном од најсавременијих технологија која се тренутно користи.

На јесен желимо да добијемо употребну дозволу, а она се добија тако што је Факултет техничких наука (ФТН) направио пројект санације бетонских конструкција, рекао је Шугар, и истакао да је то и био проблем, јер је комисија за давање употребне дозволе констатовала да је квалитет бетонске конструкције задовољавајући, с тим да се трајност тих објеката доводи у питање.

- Зато је и направљен пројект ФТН–а који се састоји од четири фазе. Тренутно се ради последња, четврта фаза. Надамо се да ће у року од месец дана бити завршена. Још треба да се заврши друга линија биолошког базена и после тога предајемо захтев за употребну дозволу – нагласио је Ђерђ Шугар