Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

Бољи услови у азилу за псе

04.09.2014.

Градоначелник Суботице Јене Маглаи, председник Скупштине града Илија Маравић и помоћница градоначелника задужена за комуналне делатности и заштиту животне средине Мариа Керн Шоља обишли су данас азил за псе у Гањо Шору, у МЗ „Зорка”. Прихватилиште је протеклих година у великој мери било запуштено, у последње време ситуација је знатно побољшана, а азил је недавно добио употребну дозволу и за рад нечистог дела који је раније био у веома лошем стању.

8304_1.jpg

Локална самоуправа је ове године у реконструкцију азила уложила седам милиона динара, рекао је градоначелник Маглаи, и додао да се у прихватилишту, које је поверено Јавном комуналном предузећу „Чистоћа и зеленило”, тренутно  налази 136 паса.

- Стање у азилу је било неодрживо, а сада је цео овај комплекс сређен и ситуација сасвим другачија него што је то било пре неколико година. За псе је обезбеђен адекватан смештај, пси су неговани и ухрањени, а обезбеђена је и ветеринарска брига. У плану је проширење азила и вероватно ћемо још две-три године радити интензивно на томе да се овде заиста уреди све што треба. У протеклих пет месеци удомљено је више од 40 паса и надам се да ће све више Суботичана исказати интересовање на том плану – истакао је Јене Маглаи.

Он је изразио уверење да ће се за две године решити проблем паса луталица, истовремено апелујући на власнике паса да не остављају своје љубимце на улици.

- На новчану казну могу да рачунају сви они власници паса који су на улици оставили свог љубимца, а који буде ухваћен и идентификован на основу чипа. Власници тих паса ће, такође, морати да плате одређене трошкове смештаја у азилу. У скорије вријеме ћемо донети одређене одлуке у вези овога на нивоу Града. Не желим више да допустим да се на пијацама врши продаја штенади без чипова. На тај начин желимо да полако сузбијамо могућност да власници остављају на улицама своје љубимце, а што постаје проблем читаве заједнице, нагласио је градоначелник Маглаи.

8304_2.jpg

Процесни организатор Службе зоохигијене у азилу Давор Клис је рекао да је сређен такозвани нечисти део азила, да су у том делу изграђена 22 бокса за псе и да ће у њих бити смештени пси који буду сврстани у категорију опасних.

Сви пси су ветеринарски прегледани лечени уколико је било потребе, вакцинисани и чиповани, навео је он и подвукао да је 98 одсто паса стерилисано, а да се два пута годишње врши дехелминтизација, односно чишћење од паразита.

Сакупљање паса луталица је обавеза ЈКП „Чистоће и зеленило”, али њихови капацитети су ограничени, јер у азилу не могу сместити 200-300 паса све док се за то не створе услови.

Опаснији пси луталице већ су склоњени са улица. Повољна је и вест да све више грађана Суботице показује вољу за усвајање паса из азила. Ко жели да настави ту праксу, фотографије паса може да погледа на интернет презентацији ЈКП „Чистоћа и зеленило” (www.цистоца-су.рс)