Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

Обележен 10. октобар - Дан ослобођења Суботице у Другом светском рату

10.10.2014.

Свечаном седницом Скупштине града и полагањем венаца на споменике жртвама фашизма, обележен је један од најважнијих датума у историји нашег града – 10. октобар – седамдесета годишњица ослобођења Суботице од наци-фашизма у Другом светском рату.

8383_1.jpg 

Свечаности у Великој већници Градске куће, одржаној уз пригодан програм, присуствовали су Владимир Чушев, амбасадор Белорусије у Београду, Сергеј Косарјев, први секретар амбасаде Руске Федерације, Микола Џигун, отправник послова украјинске амбасаде, Драган Ђурић, генерални конзул Хрватске, др Ласло Такач, водећи конзул Генералног конзулата Мађарске у Суботици, представници републичког, покрајинског и градског СУБНОР-а, представници верских заједница, државних, покрајинских и градских органа, одборници Скупштине града и грађани.

Наставити са неговањем антифашистичких традиција

Честитајући преживелим борцима и суграђанима Дан ослобођења Суботице 1944. године, градоначелник Јене Маглаи је, на свечаној седници, подсетио да су антифашистички покрет у нашем граду чинили људи различите националне и верске припадности, различитог образовања и друштвеног положаја, али јединствени у борби за слободу.

- Наша обавеза је да се сваке године са поносом сећамо овог датума, да положимо венце на гробове жртава и одамо почаст свима онима који су страдали због своје антифашистичке оријентације. Поштујући славну и херојску борбу родољуба и антифашиста који су у темеље наше слободе уградили своје животе, неопходно је да наставимо са неговањем антифашистичких традиција – истакао је Јене Маглаи.

Уз констатацију да данас постоје покушаји ревизије Другог светског рата, покушаји да се идеологија италијанског фашизма и немачког националсоцијализма трансформише у неке друге облике и идеологије зла и насиља и покушаји накнадног обликовања давно завршених догађаја којима се само осиромашивала и деградирала пуна перцепција прошлости, градоначелник Маглаи је подвукао да је од изузетне важности да будемо одлучни у борби против таквих покушаја и политика.

Цена коју смо платили за слободу је превисока, а огромног данка у људским животима није била поштеђена ни Суботица - удаљена од најжешћих ратних операција – у којој је у Другом светском рату страдало више од 7.000 наших суграђана, рекао је Јене Маглаи и додао да је обележавање Дана ослобођења Суботице од наци-фашизма прилика да младим генерацијама поручимо да је један од битних елемената борбе младих данас управо антифашистичка борба на различитим пољима и да та борба, с обзиром на то да никада није ни престала, нема алтернативу.

8383_3.jpg

- Суботица је слободарски град који је од давнина симбол толеранције, мира и складног суживота, и као такав одувек био све оно што је фашизам намеравао да уништи. У Суботици и данас негујемо различитости, хармоничне међунационалне односе и равноправност свих њених грађана, сећајући се своје слободарске традиције и тежећи европској породици народа – нагласио је  градоначелник Маглаи.

Присутнима у Великој већници обратили су се и Максим Бакрач, председник Градског одбора СУБНОР-а Суботица и Светомир Атанацковић, председник покрајинског и потпредседник републичког одбора СУБНОР-а.

Поводом 70. годишњице ослобођења Суботице од фашизма, Максим Бакрач и Никола Ивошевић, секретар Градског одбора СУБНОР-а Суботица, уручили су захвалнице и дипломе заслужним грађанима – градоначелнику Суботице Јенеу Маглаију, председнику Скупштине града Илији Маравићу, заменику градоначелника Суботице Томиславу Вељковићу,  председнику покрајинског и потпредседнику републичког одбора СУБНОР-а Светомиру Атанацковићу и Станку Нимчевићу, председнику Градског одбора инвалида рада.

Указати на опасност повампирења наци-фашистичке идеологије

Обраћајући се присутнима на комеморативном скупу код Споменика жртвама фашизма, на Тргу жртава фашизма, председник Скупштине град Илија Маравић је рекао да је 70. годишњица ослобођења Суботице од фашизма прилика да се укратко осврнемо и на време диверзија, на славни партизански одред и храбре борце који су 10. октобра 1944. године у темеље слободе уградили своје животе.

На данашњи дан, 10. октобра 1944. године, подсетио је, борци Суботичког партизанског одреда сусрели су се, пред Малим Бајмоком, са војницима Црвене армије, а потом заједно, Сомборским путем, око 21 час, избили у центар града одакле су, по раније сачињеном плану и распореду, кренули у битку за ослобођење Суботице.

Врхунац борбе догодио на Железничкој станици, где је командант Суботичког партизанског одреда Јован Микић Спартак смртно рањен на дан у коме је његов град извојевао победу и слободу, истакао је Маравић, и додао да су у борби са окупаторима на прилазима Суботици своје животе положили и четири црвеноармејца, а да је 11. октобра ујутру, око 9 часова, на Железничкој станици, у борби са немачким војницима који су се повлачили из града, погинуо и Тивадар Фелеги Раденко, командант батаљона.

8383_2.jpg

Он је рекао да је антифашизам дубоко људско опредељење за мир и слободу које заговара снажан отпор злу и неправди, и да идеологије наци-фашизма, иако побеђене у Другом светском, нису, нажалост, престале да живе.

- Зато смо дужни да се сећамо свих оних људи који су дали своје животе за идеал хуманости и не дозволимо релативизацију њиховог страдања кроз покушаје ширења неофашистичке идеологије. У обавези смо и да укажемо на опасност од повампирења тих идеологија, као и на чињеницу да нам смета дискредитација ослободилачке борбе у виду негирања и релативизације окупације на овим просторима током Другог светског рата – нагласио је Илија Маравић.

Поводом Дана ослобођења Суботице, венце на Споменик жртвама фашизма положиле су бројне делегације. Венци су положени и на спомен-комплекс палим војницима Црвене армије, на Православном гробљу у Дудовој шуми.