Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

„Суботичка топлана” спремно дочекује предстојећу грејну сезону

14.10.2014.

Градоначелник Суботице Јене Маглаи, председник Скупштине града Илија Маравић, заменик градоначелника Томислав Вељковић и помоћница градоначелника задужена за комуналне делатности и заштиту животне средине Мариа Керн Шоља посетили су данас Јавно комунално предузеће (ЈКП) „Суботичка топлана”, где је током разговора са руководством овог јавно-комуналног предузећа констатовано да ЈКП „Суботичка топлана” спремно дочекује почетак предстојеће грејне сезоне, да су потребни ремонти на гасним и постројењима на мазут извршени и да су, уколико дође до несташице гаса, осигуране довољне количине мазута.

8386_1.jpg

С обзиром на то да је током ове године „Суботичка топлана” реализовала добит од око 50 милиона динара, за сада нема разлога за повећање цене даљинског грејања, истакао је градоначелник Маглаи, и најавио да ће до краја октобра одборници Скупштине града расправљати о усвајању нове Одлуке о снабдевању топлотном енергијом и новом тарифном систему.

- Надам се да ће те нове одлуке бити правичније и боље за наше суграђане, као потрошаче, и да њима нећемо угрозити нормално функционисање ’Суботичке топлане’. Више информација о новој Одлуци о снабдевању топлотном енергијом и новом тарифном систему јавности ће бити доступно током следеће седмице – рекао је Јене Маглаи.

Вршилац дужности директора ЈКП „Суботичка топлана”, Дерво Ахметовић, каже да је „Топлана” овог лета реализовала један део уговора потписаног пре три године са Немачком развојном банком КфW, да је од уговорених средстава у износу од 4,6 милиона евра у замену вреловода уложено око 2,4 милиона евра и да је намера да се преосталих 2,2 милиона евра уложи у производњу.

- Та средства била су намењена за подстанице, за когенеративно постројење у Општој болници и за надградњу управљачко-надзорног система (СЦАДА) за бољи и ефикаснији рад производног и дистрибутивног система. Ми смо овде извршили једну техничко-економску анализу и утврдили да нама средства за ту намену нису потребна, јер не одговарају нашим техничким и економским прорачунима. Мислимо да можемо и рационалније да искористимо та средства и то у оном делу у којем имамо највеће проблеме, а то је производња – истакао је Ахметовић.

Уз оцену да је ЈКП „Суботичка топлана” солидно развило дистрибутивни систем, он је додао да је најнепоузданији део система даљинског грејања у „Топлани” производња, односно котлови.

8386_2.jpg  

- Постојећи котлови стари су и до 40 година и немају потребни степен енергетске ефикасности. Реалокацијом тих средстава у котлове имаћемо сасвим добру, стабилну и економичну производњу. Тако ćе Суботица у наредних 20-30 година бити мирна када је реч о даљинском грејању – сматра Ахметовић.

Према његовим речима, тенденција обрачуна за топлотну енергију је наплаћивање према утрошку топлотне енергије, а не по квадратном метру.

- Србија је потписник енергетске заједнице Европе и самим тим је преузела и обавезе, а једна од њих је и наплата према утрошку топлотне енергије. Свако наплаћивање по квадрату је враћање уназад и то није будућност. Будућност је што ефикасније грејање, у смислу да су зграде ефикасније заштићене и да мање троше топлотне енергије. Нови тарифни систем предвиђа варијабилни и фиксни део, а не обрачун према квадратном метру – казао је Дерво Ахметовић.

Грејање ће почети кад три дана узастопно, у 21 час, температура буде испод 12 степени Целзијуса. „Суботичка топлана” снабдева преко 10.000 стамбених јединица и више од 200 пословних потрошача у Суботици.

8386_3.jpg