Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

Oдржана манифестација „Покренимо срце“

15.10.2014.

У оквиру европске недеље посвећене ванболничком изненадном срчаном застоју у Суботици је данас, под слоганом „Ваше руке могу спасити живот најмилијих“, одржана манифестација „Покренимо срце“.

8391_1.jpg

У оквиру ове акције, у Великој већници Градске куће одржано је предавање о значају правовременог оживљавања и спољашње масаже грудног коша у случају престанка рада срца и дисања, а едукативни тим Службе хитне медицинске помоћи (СХМП) демонстрирао је основну животну потпору базирану на само компресијама срца које спашавају живот и које би требало да примене грађани, лаици, у случају изненадног срчаног застоја.

Приказана је, такође, и употреба аутоматског спољашњег дефибрилатора, као и телефонски асистирана кардиопулмонална реанимација (низ стандардних поступака који се примењују у циљу оживљавања особе код које постоји престанак дисања и престанак срчане активности) од стране диспечера СХМП која, уколико се примени правовремено, повећава шансу за преживљавање за два до три пута.

Градоначелник Суботице Јене Маглаи је, тим поводом, истакао да локална самоуправа подржава манифестацију „Покренимо срце“ и да ће наша заједница у наредном периоду бити пред великим изазовом у смислу да ћемо све више времена, пројеката и средстава улагати у превенцију и здравствену едукацију грађана. Реализацијом таквих програма, додао је, уштедеће се и знатна буџетска средства.

Присутне у Великој већници Градске куће поздравио је и председник Скупштине града Илија Маравић који је оценио да је веома важно, с обзиром на то да срчани застој може да се догоди било где, да што више грађана зна да укаже ту прву и најнеопходнију помоћ у поновном покретању срца код особа које су доживеле срчани застој.

Координатор манифестације и начелник Службе хитне медицинске помоћи Суботица, прим. др Корнелиоја Хорват Јакшић, каже да у Европи годишње умире око 350.000 људи од изненадног срчаног застоја, а да у Србији од изненадног срчаног застоја годишње умире око 25.000 људи.

8391_3.jpg

Према њеним речима, од 75 до 85 одсто изненадних срчаних застоја дешава се у болничким условима, а преживљавање је веома ниско – свега пет до десет одсто.

- У току је велика европска студија у којој учествује 26 земаља Европе, међу којима је и Србија. Једно од кључних питања у оквиру овог пројекта које поставља Европа је - колико је у случају изненадног срчаног застоја лаик започео мере основне животне потпоре. Нажалост, мислим да ће на крају студије наши резултати бити врло ниски, испод четири одсто.  Друго питање је - да ли је пре стизања Хитне помоћи кориштен аутоматски спољашњи дефибрилатор. И ту ће нам, бојим се, резултати бити поражавајући и вероватно равни нули – нагласила је Корнелија  Хорват Јакшић.

Критични период, подвукла је, у поновном покретању срца код особа које су доживеле срчани застој је четири минута, а ако се у том периоду ништа не предузме долази до неповратних промена на можданим ћелијама што доводи до неминовне смрти.

- Проценат преживљавања код изненадног срчаног застоја у ванболничким условима једино се може повећати ако се укључе и очевици, лаици који се налазе на лицу места и који у критичном периоду од четири минута започну спољашње компресије срца. За преживљавање је веома битно да се одмах користи и спољашњи аутоматски дефибрилатор, који би требало да буде постављен на јавним местима у граду. Сопственим рукама можемо да спасимо живот, минуте су веома важне, а оне су у нашим рукама – поручила је Корнелија Хорват Јакшић.

8391_2.jpg

Након предавања и едукације у Градској кући, едукативни тим СХМП је на Тргу слободе упознао ученике средњих школа и заинтересоване грађане са значајем и начином примене спојашње масаже срца, уз поделу пропагандног материјала.

Манифестацију „Покренимо срце“ организовали су Дом здравља Суботица и Служба хитне медицинске помоћи, уз подршку града Суботице и Ресусцитационог савета Србије.