Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

Амбасадор Холандије на Лудашу

30.10.2014.

У оквиру пројекта „Као на разгледници - шта природи Србије доноси чланство у ЕУ“, који реализују Млади истраживачи Србије уз подршку Канцеларије за европске интеграције Владе Србије, амбасадор Краљевине Холандије у Београду Лаурент Стоквис обишао је данас Визиторски центар Лудаш и Лудашко језеро. Домаћини ове посете били су градоначелник Суботице Јене Маглаи, Јавно предузеће „Палић-Лудаш" и Млади истраживачи Србије.

8407_1.jpg

На прес-конференцији, уприличеној тим поводом у Визиторском центру Лудашког језера, Стоквис је рекао да га импресионира невероватна енергија коју показују и запослени, и волонтери, укључени у реализацију овог пројекта.

- У заштити природе је јако битно укључити целу заједницу, јер само на тај начин можемо да заштитимо природу - истакао је амбасадор Стоквис који је, у оквиру пројекта, постављен за „амбасадора Специјалног резервата природе Лудашко језеро”.

Градоначелник Маглаи је рекао да је посета амбасадора Холандије, између осталог, и прилика за успостављање тешње сарадње везане за пројекте који се односе на наше воде, с обзиром на то да, како је рекао, Холанђани имају огромно искуство када је реч о газдовању водама и очувању животне средине.

Радна група, додао је, која је радила Платформу за унапређење еколошког статуса Палићког језера и Акциони план почела је да ради и Платформу за унапређење еколошког статуса Лудашког језера.

- То су стратешки документи и задатак локалне самоуправе града Суботице, Јавног предузећа ‘Палић-Лудаш’ и наших партнера који желе да нам помогну јесте да се у наредном периоду ти програми и пројекти реализују. То није лак и једноставан подухват, трајаће, вероватно, и дуже од деценије, али је крајње време да се са овом проблематиком озбиљно ухватимо у коштац – нагласио је Јене Маглаи.

Основни циљ пројекта „Као на разгледници – шта природи Србије доноси чланство у ЕУ” је унапређење сарадње и управљање заштићеним подручјима у Србији кроз примену европских стандарда, а разлози за његово покретање - ниска свест о потреби заштите природе, трајна деградација станишта и врста и комплексност реформи које нас очекују у области заштите животне средине.

У наредном периоду биће реализован низ едукативно-промотивних активности, а међу најбитнијим су штампање разгледница за СРП Лудашко језеро, НП Ђердап, ПИО Градац, СРП Засавица и СРП Увац, покретање онлајн курса о преговарачком Поглављу 27 посвећеном животној средини и успостављање сарадње са амбасадама земаља чланица ЕУ.