Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

Премијер Александар Вучић присуствовао комеморацији жртвама из 1944. и 1945. године

02.11.2014.

На Сенћанском гробљу, код споменика „Птица сломљених крила“, данас је одржана свечана комеморација жртвама из 1944. и 1945. године. Цвеће и венце на споменик „Птица сломљених крила“ положили су председник Владе Републике Србије Александар Вучић, градоначелник Суботице Јене Маглаи, председник Скупштине града Илија Маравић, представници Скупштине АП Војводине, представници организације Савеза војвођанских Мађара, представници мађарских и хрватских амбасада и конзуларних представништава, немачких и јеврејских удружења, као и мањинских савета хрватске и мађарске мањине.

8411_1.jpg

После екуменске мисе коју су заједно служили и свештеници Римокатоличке, Протестантске и Реформаторске цркве, скупу се обратио премијер Александар Вучић  који је нагласио да је Србија земља која се поноси и увек ће се поносити својом славном антифашистичком традицијом, али да су се у то време догодили и злочини и убиства којима не можемо и не смемо да се поносимо и да убијање седмогодишње девојчице не може да буде сврстано у херојске и најхрабрије чинове.

- Сведочећи истинску жељу за разумевањем и историјским помирењем, Србија и Мађарска успоставиле су комисију за историјско помирење чији је циљ да кроз научно истраживање, културу и образовање објективизује наша знања о трагичним раздобљима заједничке прошлости. Одбацивањем принципа колективне кривице за злочине почињене у рату, Србија је и на тај начин исказала демократски капацитет својих институција, као и спремност да на здравим основама јача добросуседске односе са Мађарском – истакао је Вучић.

Поднебље које делимо, додао је, богата култура и историја које нас повезују као и читав низ истакнутих појединаца који су својим животом и стваралаштвом сведочили нераскидивост заједничког живота Мађара и Срба, попут Милоша Црњанског и Петефи Шандора, залог су просперитетније будућности наше две земље.

Уз подсећање да је Црњански говорио да је цела наша земља састављена од комада прошлости и да „у будућност гледају и иду сви срећнији народи”, он је са овог места страдања указао на заједничку одговорност и потребу бољег међусобног упознавања, отклањања баријера које су нам у прошлости отежавале разумевање и искреног грађења боље будућности садашњих и будућих генерација.

8411_2.jpg

- Дошао сам овде да бих рекао да ми вас доживљавамо као своје и да желимо да и ви нас доживљавате као своје, као једнаке грађане равноправне пред законом међу којима не постоји никаква разлика. Дозволите ми да изразим најдубље поштовање жртвама, онима који ни на који начин нису окрвавили руке, и саучешће њиховим најближима, и да вас позовем да са овог страшног места одемо заједно на једно које ће бити много боље – у нашу, моју, вашу мирну Србију – поручио је премијер Вучић.   

Градоначелник Јене Маглаи је, у свом обраћању скупу, рекао да смо се пре годину дана суочили са тужном реалношћу да је споменик „Птица сломљених крила“ оскрнављен и да ништа није свето када се ради о људској похлепи или мржњи.

- Нажалост, можда никад нећемо сазнати праву истину. У нашим срцима и душама бол је био опипљив, а огорченост никад већа. После годину дана, сигуран сам да овде присутни виде нешто сасвим друго и да сада размишљају о будућности своје заједнице, о националним вредностима – казао је Јене Маглаи.

Ово место сећања је сређеније, споменик је враћен на своје место и свима је јасно да то није случајно, рекао је градоначелник Маглаи, и додао да је то резултат националне привржености и снаге заједнице војвођанских Мађара.

8411_3.jpg

- Нисмо клонули духом и по ко зна који пут у последњих неколико деценија поново смо пошли путевима изградње и поново осветлали наш образ – истакао је Јене Маглаи.

Он је нагласио да је ово историјски тренутак, јер комеморацији први пут присуствује и председник Владе Републике Србије.

- Ово је јасна порука нашим заједницама и нашим народима, признање наше вишегодишње борбе да докажемо невиност жртава, да то буде јасно свима, а не само нама. Порука је ово и за цео регион: заједно треба да радимо на томе да се то, што се овде десило, никада више не понови - подвукао је градоначелник Маглаи.

Данас је и на Спомен гробљу код Багрема, у Бајмоку, одржано сећање на недужне жртве стрељане 2. новембра 1944. године.