Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

Уручени пехари и признања најбољим спортистима Суботице

22.12.2014.

У оквиру традиционалне акције „Спортиста године“ коју заједнички организују град Суботица, Спортски савез Суботице и „Суботичке новине“, вечерас су у Великој већници Градске куће уручени пехари и признања најбољим суботичким спортистима и спортским колективима у 2014. години.

8489_1.jpg

Кристина Боја, Мартин Мачковић и Тамаш Кајдочи

Деветочлани жири у саставу - Вјекослав Острогонац (председник жирија), др Ђула Ладоцки, Роберт Тот, Ђула Мештер, Атила Кикић, Сретен Дамјановић, Данијела Пинтер, Тибор Тот и Никола Стантић - на основу предатих попуњених анкетних листова од стране спортских клубова изабрао је најбоље спортисте у 2014. години у конкуренцији пионира, јуниора, сениора и спортских колектива. Додељена су, такође, и посебна признања, као и признања за прославу јубилеја.

Члан Градског већа задужен за спорт, омладину и туризам Вјекослав Острогонац је, обраћајући се присутнима у име организатора акције „Спортиста године“, честитао спортистима на резултатима оствреним у овој години и пожелео им пуно успеха и у наредним такмичарским сезонама. Он је истакао да ће град Суботица у складу са могућностима и даље пружати подршку младим спортистима из нашег града са жељом да остваре што запаженије резултате како на домаћој тако и на међународној спортској сцени.

Најбољи сениор Суботице је веслач Мартин Мачковић који је ове године у свом првом наступу у сениорској конкуренцији освојио треће место на Светском првенству за сениоре до 23 године у Варезеу.

Најбољи спортски колектив је Клуб дизача тегова Спартак. Дизачи тегова Спартака у овој години су били екипни прваци Србије за сениоре, за такмичаре до 23 године, за јуниоре и за ученике средњих школа, и други у конкренцији ученика основних школа, док су у истим дисциплинама били без премца на територији Војводине. У 2014. години освојили су шеснаесту титулу сениорског екипног првака државе, односно десету узастопну титулу.

Најбољи спортиста у јуниорској конкуренцији је дизач тегова Тамаш Кајдочи, првак Војводине и Србије за јуниоре и млађе сениор, и освајач оба Купа. Као члан репрезентације Србије освојио је две бронзане медаље на Првенству Европе за јуниоре, сребро и две бронзане медаље на Првенству Европе за такмичаре до 17 година и друго место на Олимпијским играма младих. Уз све то,  био је и члан екипе која је освојила прво место на Екипном првенству Србије.

8489_3.jpg

Клуб дизача тегова Спартак и градоначелник Јене Маглаи

Најбоља спортискиња у конкуренцији пионира је Кристина Боја, члан Једриличарског клуба Палић. Кристине је била доминантна у својој категорији, првакиња је Војводине и Србије, и победница на Купу Војводине и Купу Србије. Ипак, најсјајније одличје је бронзана медаља са Балканијаде међу девојчицама до 12 година.

Организатори акције „Спортиста године” настављају сарадњу са Удружењем спортских новинара Србије, секција Севернобачког округа. Ово удружење посебно награђује фер-плеј, односно хумани потез године. Одлуком Удружења награду је добио Карате клуб Енпи. Каратисти Енпија су се укључили у прикупљање помоћи становништву у поплављеним подручјима у Србији и учестовали у акцији „Храбро срце“ кроз коју је прикупљања помоћ за угрожено становништво у Републици Српској. Такођу су са хором „Искончићи“ организовали хуманитарни концерт за прикупљање средстава за помоћ малом каратисти Карате клуба Јапан из Београда.

Признање за 20 година рада у Једриличарском клубу Палић добио је Иштван Боја, који је свих 20 година радио као тренер волонтер у овом клубу, а то веома успешно ради и данас. Признање за 50 година у спорту – дизању тегова – уручено је Лајчу Зелићу, који је своју љубав према спорту прво неговао као такмичар, а потом као судија, националног и међународног ранга.

Посебним признањем награђени су Давор Штефанек, светки првак у рвању као и Никола Калинић освајач сребрне Светске медаље са кошаркашком репрезентацијом Србије. Признање су још добили Ален Кујунџић, светски првак у куглању, затим МКК Спартак за повратак мушке кошарке у Прву лигу, Џудо клуб Спартак за рад са младима као и Карате клуб Енпи. Затим, Друштво за спорт и рекреацију инвалида Суботице као и спортисти инвалиди Веселин Узелац, Александар Жепинић и Младен Пајовић. Признања су припала и атлетским ветеранима Силвестеру Касиби, Мари Радуловић и Радовану Радуловићу.

Нajбољим пионирима плакете и пехаре уручио је Сретен Дамјановић, тренер Рвачког клуба Спартак и национални селектор, најбољим јуниорима Влада Томић, директор „Суботичких новина”, а најбољим сениорима Вјекослав Острогонац. Плакете за јубилеје предао је Ђула Мештер, председник Спортског друштва Спартак, а посебна признања Илија Маравић, председник Скупштине града Суботице.

8489_2.jpg

Велике прелазне пехаре најбољем сениору Мартину Мачковићу, и најбољем спортском колективу, Клубу дизача тегова Спартак, предао је градоначелник Суботице Јене Маглаи.

Ова лепа манифестација потврђује да Суботица и даље има врхунске спортисте и клубове и да у спортском животу наше државе још увек заузима значајно место, истакао је градоначелник Маглаи у свом обраћању присутнима, и додао да су суботички спортисти, иако је 2014. година била тешка, изборили изванредне резултате.

- Одличја која су суботички спортисти освојили на Олимпијским играма, светским, европским и државним првенствима, обавезују спортисте, спортске клубове и спортске раднике, али и локалну самоуправу да у будућности посебну пажњу посветимо спорту. Велики изазов за следећу годину биће да покушамо да остваримо још боље резултате, али ако са више оптимизма будемо гледали у правцу да имамо квалитет, верујем да ни успеси наших спортиста неће изостати – нагласио је Јене Маглаи.

Акција „Спортиста године“ покренута је 1961. године, у спортској редакцији „Суботичких новина“, а убрзо су се у организацију акције укључили Спортски савез Суботице и град Суботица. Први спортиста године изабран је 1961. године, а био је то Никола Шпеар, тада један од најперспективнијих тенисера Европе и најбољи у тадашњој Југославији. Како је време пролазило, тако је растао и избор. Тако се од 1969. године бирају најбољи колективи, од 1970. године најбољи јуниори, од 1976. године најбољи пионири, а уведена је и категорија посебних признања за јубилеје, вредне резултате и спортске раднике.