Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

Конверзија земљишта уз плаћање тржишне цене

28.05.2015.

У Великој већници Градске одржана је јавна расправа о тексту Нацрта закона о претварању права коришћења у право својине на грађевинском земљишту уз накнаду, коју је организовало Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре у сарадњи са градом Суботицом.

9123_1.jpg

Државни секретар у Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Александра Дамњановић је, тим поводом, изјавила да се ради о једном прилично незавршеном послу и да је од 2006. године, када је донет Устав, и 2009. године, када је донет Закон о планирању и изградњи, у Србији започет процес приватизације грађевинског земљишта.  

Изменама  Закона о планирању и изградњи који је ступио на снагу 17. децембра прошле године омогућио је свим физичким и правним лицима да могу да стекну право својине на  грађевинском земљишту, осим лица која су субјекти приватизације, извршног поступка или стечаја, казала је Александра Дамњановић, и додала да ће то бити решено овим законом.

- Право на претварање права коришћења, као реликта социјалистичког система, решава се овим законом управо за ту категорију лица. По нацрту овог закона, конверзија је могућа али уз накнаду која се одређује у висини тржишне вредности тог грађевинског земљишта у моменту подношења захтева за конверзију уз накнаду - рекла је Дамњановићева.

Она је навела да ће од укупно 661.000 хектара грађевинског земљишта у Републици Србији предмет новог закона бити 0,8 посто (5310 хектара) тог земљишта, на коме су као носиоци права коришћења уписана лица из приватизације и стечаја.

Предмет конверзије, казала је, не може бити земљиште које је неким посебним законом изузето из продаје, као ни земљиште које је планским документом предвиђено за изградњу објеката јавне намене.

Градоначелник Суботице Јене Маглаи сматра да је битно да се усвоји овај закон и на тај начин уреди статус тог земљишта које, како је рекао, није велике површине, али се налази на локацијама које су интересантне.

- Време је да се право коришћења претвори у право својине. Битно је да ће се морати исплатити накнада и да ће држава, евентуално покрајина, или локалне самоуправе моћи коначно да наплате противвредност тог земљишта. Отвориће се и неки вентили који су до сада били затворени у смислу да се стиче право својине на том земљишту и да се у то земљиште може инвестирати – нагласио је градоначелник Маглаи.

Он је додао да су локалној самоуправи и даље везане руке када је реч о центру Суботице, да је став министарства да се сав заштићени простор сматра културним добром и да је то државна својина и да на основу тога држава може у било које време да одузме неку вредну имовину.

- Мислимо да то није коректно, јер то што је нека некретнина под заштитом као културно добро не може да утиче на имовинско правне односе. Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре и Министарство финансија морају да дају упутство катастру да се тај став промени – истакао је Јене Маглаи.

9123_2.jpg