Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

Обележена 71. годишњица депортације Јевреја

16.06.2015.

Полагањем венаца на споменик страдалим Јеврејима код некадашњег гета, у улици Пала Папа, пригодним програмом у Синагоги и полагањем венаца на споменик у дворишту Синагоге, подигнут у знак сећања на 4.000 Јевреја несталих у нацистичким логорима смрти током Другог светског рата, обележена је 71. годишњица депортације Јевреја из Суботице. Суботички Јевреји су 16. јуна 1944. депортовани у транзитне логоре, а потом у Аушвиц и друге концентрационе логоре широм Европе.

9224_1.jpg

Градоначелник Суботице Јене Маглаи је изјавио да је јеврејска заједница у Суботици од друге половине 19. века до трагичних збивања 1944/45. године, чинила окосницу развоја, напретка и изградње града, како у привреди и индустрији, тако и у трговини, архитектури, уметности и другим областима друштвеног живота.

- Сећање на Холокауст је неопходно и опомена је свима, а посебно младим генерацијама, да погубне грешке из историје не смеју да се понове и да је опасно ићи у крајности које доносе девијације у заједници и доводе до трагичних последица – истакао је градоначелник Маглаи.

Члан Извршног одбора Јеврејске општине Суботица Даниел Ковач је, обраћајући се присутнима у Синагоги, нагласио да се страдалима у Холокаусту дугује да се историја више никада не понови у овом облику, ни према коме.

- Толеранција, васпитање потомака у духу заједничког живота, трпељивости, отклањање незнања, стереотипа и предрасуда је, свакако, пут којим треба ићи. Данас, када се сећамо и одајемо пошту, треба на себе и да преузмемо обавезу да ћемо уложити крајње напоре да очувамо највреднију цивилизацијску тековину, а то је људски живот – поручио је Даниел Ковач.

9224_2.jpg

Члан Јеврејске општине Суботица Александар Нећак сматра да је Холокауст једино могао да се деси у Европи где је, како је рекао, био религијски антисемитизам дубоко укорењен и страшно распрострањен.

- Зато је програм Нацистичке партије тако лако прихваћен и спроведен. Сведоци смо, нажалост, пораста нацизма, разноразних облика фашизма и национализма свих врста који никада никоме није донео добро. Код нас нема физичких напада на Јевреје, али има антисемитских испада кроз разне брошуре, књиге и литературу, а наша држава и наше целокупно друштво поводом тога ништа не предузимају – казао је Нећак.

Венце на споменик у дворишту Синагоге положили су др Јанош Бабић, генерални конзул Мађарске у Суботици, начелник Севернобачког управног округа Драги Вучковић, градоначелник Јене Маглаи и председник Скупштине града Илија Маравић, делегације Градског удружења пензионера Суботица, Савеза јеврејских општина Србије, јеврејских општина Београд, Панчево, Земун, Нови Сад, Зрењанин, Кикинда и Суботица и представници појединих удружења и политичких партија.

Венац на споменик страдалим Јеврејима код некадашњег гета у име града Суботице положили су заменик градоначелника Томислав Вељковић и Блашко Стантић, члан Градског већа задужен за област образовања.

9224_3.jpg

Након комеморације поводом годишњице депортације Јевреја из Суботице, у Великој већници Градске куће одржана је конференција под називом „Поруке прошлости – јеврејска сећања”. Конференција је уприличена поводом председавања Мађарске Међународним савезом за сећање на Холокауст (ИХРА).