Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

Представљени резултати рада у протеклих шест месеци

03.07.2015.

- Актуелна локална власт је 2014. годину искористила за санирање затечене ситуације и постављање темеља за озбиљне развојне пројекте на нивоу града. Многе ствари стављене су на своје место и наш напоран рад доноси прве резултате у 2015. години - изјавио је градоначелник Суботице Јене Маглаи на данашњој прес-конференцији у Медија-центру Градске куће, на којој је представио резултате рада у протеклих шест месеци.

9265_1.jpg

За решавање и комплетирање пројектне документације везане за Народно позориште требало је девет месеци, рекао је градоначелник Маглаи, и додао да се крајем августа прошле године кренуло у четврту фазу радова на доградњи, санацији и адаптацији овог објекта и да је за 10. јул ове године планирано скидање заштитне мреже са старог дела зграде Народног позоришта.

- Радује нас чињеница да је, после више година, у реализацији пројекта Народног позоришта поново успостављена сарадња на свим нивоима власти, како је то и регулисано уговором о заједничком финансирању. За наставак радова обезбедили смо 225 милиона динара - 145 милиона динара са нивоа покрајине,  55 милиона са нивоа републике и 25 милиона динара из буџета града Суботице. Очекујем да ће се крајем августа наставити радови, комплетно ће се покрити нови део објекта и уредити најмање две фасаде зграде Народног позоришта, према Корзоу и Зеленој фонтани. Током 2014. и 2015. године за радове на доградњи, санацији и адаптацији зграде Народног позоришта успели смо да обезбедимо укупно 310 милиона динара - казао је Јене Маглаи.

Озбиљни документи за озбиљне инвеститоре

За локалну самоуправу је, истакао је, решавање квалитета воде и заштита биодиверзитета Палића, као и подизање туристичких садржаја Палића на много виши ниво, такође било од стратешког значаја.

- Било је критика на рачун Градске управе због, како се говорило, израде неког новог плана за унапређење еколошког стања језера. Одрадили смо тај део посла са стручњацима и израдили оперативни план без кога не бисмо ушли у програм Немачке развојне банке ’КфW’ по коме је предвиђено да град Суботица у 2016. години може да добије бесповратних 5,8 милиона евра за решавање биодиверзитета Палићког језера. Тим средствима решио би се, између осталог, и проблем отпадних вода на Палићу, изградила канализација у насељу и приобаљу, и побољшао рад пречистача – рекао је градоначелник Маглаи.

Напомињући да је критика било и на израду новог Мастер плана, он је казао да стари Мастер план из 2007. године није заживео и да се без озбиљног документа не може ући у радарске снопове озбиљних инвеститора.

- Мастер план је израдила фирма која је најбоља у Европи за израду таквих докумената. Оформили смо и нашу радну групу која је била задужена да људима из компаније ’Хорват и Хорват консалтинг’ помогне у изради тог документа. За две недеље ћемо, вероватно, јавности представити тај документ, а током августа требало би да га усвоји Скупштина града како бисмо после тога могли да генеришемо међународни транспарентни поступак за довођење стратешких инвеститора на Палић – рекао је Маглаи.

Искорак је, оценио је, направљен и на адаптацији и реконструкцији суботичке Синагоге. На згради Синагоге, истакао је, адаптиране су и реконструисане источна, западна и јужна фасада, а радови су, захваљујући добро спроведеним поступцима јавних набавки, коштали много мање него што је то било планирано.

- Адаптација и реконструкција јужне фасаде уместо 18,5 милиона динара, колико је било предвиђено, коштала је 13,5 милиона динара. Остало је још да се уради северна фасада, поступак јавне набавке за њено уређење је завршен, одредили смо ко ће тај посао добити, међутим, због уложене жалбе на ту одлуку незадовољне стране која је такође конкурисала, другостепени орган у Београду ће одлучити ко ће бити извођач радова. За десетак дана окончаће се и радови на крову и куполи Синагоге, тако да се надам да ћемо до краја ове године објекат комплетно уредити са спољне стране. Оно што није урађено у протеклих 30 година биће урађено за две године – подвукао је Маглаи.

Он је подсетио да ће се, с обзиром на то да је израђена пројектна документација, ускоро расписати јавна набавка за унутрашње уређење Синагоге, реконструкцију дворишног дела  и ограде, за шта је такође обезбеђен новац.

Успешно аплицирање на конкурсима за средства из покрајине и републике  

У оквиру реализације Пројекта унапређења водних система града Суботице (СWУП-И) тренутно се изводе радови на Колектору ИИ, Централном магистралном водоводу и Колектору ВИИ, подсетио је Маглаи, и додао да је пројектована вредност тих радова била осам милиона евра, да су радови уговорени за шест милиона евра и да је тако град путем поступка јавне набавке уштедео два милиона евра.

Он је нагласио да је у првој половини ове године Град веома успешно аплицирао за средства на конкурсима на покрајинском и републичком нивоу у укупном износу од 517 милиона динара.

Новац је, навео је, намењен за реконструкцију Народног позоришта (145 милиона динара), изградњу  индустријске хале при „Привредно технолошким парковима” (158), обнову фасаде Техничке школе „Иван Сарић“ (40), изградњу водоводне и канализационе мреже у 11 улица и асфалтирање две улице (68), зграду „Непкера” (шест), изградњу Туристичког инфо центра на Палићу (шест), пројекат поплочавања око Крвавог језера (13), суфинансирање одржавања и чишћења каналских мрежа (30), поплочавање стаза у Великом парку и поред Палићког језера (седам милиона динара)...

- У наредних шест месеци највећа обавеза и изазов биће нам да у што краћим роковима спроведемо поступке јавне набавке, уговоримо послове и реализујемо те пројекте. Мислим да је, са овим средствима која смо добили, свима онима који су говорили да нова власт неће имати проходност на неким нивоима одговорено на прави начин. То је реализовано захваљујући политичкој подршци, али и нашим добрим пројектима - истакао је градоначелник Маглаи.

Уз подсећање да „Мастерпласт“ гради нови фабрику и да је јуче почела да ради фабрика компаније „Аметек“ која би, с обзиром на то да премешта своје фабрике из Чешке и Румуније у Суботицу, у наредних годину до годину и по дана требало да запосли између 800 и 1000 људи, он је казао да ће 16. јула бити положен камен темељац за нови ритејл парк у Суботици на Палићком путу, нови тржни центар београдског МПЦ-а, да је реч о инвестицији вредној око 10 милиона евра и да  је предвиђено отварање 200 нових радних места.

Не желећи да открива име компаније, за октобар је најавио нову инвестицију у Индустријској зони „Мали Бајмок”, вредну 20 милиона евра, где је, како је рекао, планирано отварање 800 нових радних места, као и поновно стављање у функцију Робне куће „Београд”, чија је зграда у центру града већ годинама затворена.

Он је оценио да ће до краја 2017. године, а можда и до краја ове године, Суботица бити у ситуацији да неће имати довољно квалитетне радне снаге, и да ће свако ко хоће да ради моћи да добије посао у овом граду.

Град све обавезе испуњава  на време

Како је планирано, додао је, током лета ће бити решена документација око куповине Прве касарне и Дома војске, а у плану је и куповина комплекса „Зорке“, где се тренутно ради анализа земљишта, односно испитивање евентуалне загађености површине (око 30 хектара) која би требало да чини предмет уговора.

У првих шест месеци ове године, прецизирао је, остварено је 1,92 милијарде динара буџетских прихода, што је за 150 милиона динара више него прошле године.

- Уштедама и увођењем финансијске дисциплине рачун града ниједан дан није био у блокади, на време смо плаћали све наше обавезе и враћали кредите у уговором предвиђеним роковима, знатно смо повећали приходе од пореза на зараде, имовину, добра и услуге, а највећи део средстава градског буџета утрошен је на функционисање града – нагласио је Маглаи.

Он је навео да су у протеклих шест месеци издвојена средства за тују за школе у висини од 98,5 милиона динара, за грејање за школе (197), превоз запослених и ђака (85,5), текуће одржавање објеката (140), атарске путеве (66), путну инфраструктуру (55), ЈКП „Чистоћа и зеленило” путем Дирекције за изградњу града (57), експропријацију земљишта (13), отплату главнице за ЈКП „Водовод и канализација” (48), културу (160), ПУ „Наша радост” 202 милиона, од чега је за намирнице издвојено 28 милиона динара, за спорт (37), социјалу (52), мере социјалне политике (49), месне заједнице (30), основно образовање (116), средње образовање (90) и стипендије за студенте (7,5 милиона динара).

Уз констатацију да град има велике трошкове који се односе на друштвену надградњу, градоначелник Маглаи је рекао да су донете важне одлуке и у комуналној области, да су решени бројни проблеми у области спорта и да је доста средстава издвојено и за фестивале у нашем граду, али да је још увек остало пуно нерешених проблема.

- Очекујем да ћемо до краја овог месеца решити и проблематику везану за азил за псе. Још увек нисам задовољан са функционисањем Градске управе, инспекцијских служби и комуналне полиције. Морамо да решимо и тарифни систем наплате услуга ’Чистоће’ и ’Топлане’, безбедност грађана је проблематична, нису уређене фасаде у центру града и нисмо успели да доведемо инвеститоре у приградска насеља - закључио је градоначелник Маглаи.