Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

У фабрици „Фиделинка Скроб” решено пречишћавање отпадних вода из индустрије

14.07.2015.

Дугогодишњи проблем пречишћавања отпадних вода насталих у процесу производње у фабрици „Фиделинка Скроб” д.о.о. Суботица – у стечају, решен је увођењем пречиштача у производни процес. Пуштању у рад овог постројења данас су присуствовали градоначелник Суботице Јене Маглаи, председник Скупштине града Илија Маравић и координатор пословања у „Фиделинка Скробу” Жана Шарановић са сарадницима.

9306_1.jpg

За пречишћавање отпадних вода наше индустрије одабрали смо мембранску сепарациону технологију, модерну технологију новијег датума, изјавила је Жана Шарановић, и навела да се та технологија састоји у томе да се напојна смеша, то јест отпадна вода, раздваја на две фракције.

- Једна је лакша, такозвана чистија фракција или пермеат, која би у првој фази нашег процеса производње, односно пречишћавања отпадне воде, ишла директно у реципијент, јер ће по свом квалитету задовољавати све параметре који су прописани Одлуком о јавној канализацији. Друга фракција из процеса пречишћавања је такозвани ретентат, или концентрат који заправо ствара то органско оптерећење. Ретентат ће се пласирати и за производњу биоетанола у једној фабрици која нас успешно прати већ пет година у откупу за њих те веома важне сировине – рекла је Жана Шарановић.

Према њеним речима, инвестиција је коштала око четири милиона динара, а капацитет пречистача је 90 кубних метара воде на сат.

- Купили смо полован пречистач од фабрике 'Фреш' из Суботице који смо својим знањем и искуством успели да уклопимо у наш процес производње. Капацитет пречистача је 90 кубних метара воде на сат, а ми пречистимо 90 кубних метара воде на дан. За сада ће сва пречишћена вода ићи директно у реципијент, а у другој фази пречишћавања планирамо да део те воде враћамо у процес производње, чиме би се оствариле огромне уштеде – казала је Жана Шарановић.

9306_2.jpg

Градоначелник Маглаи је, том приликом, рекао да је руководство ове фабрике имало разумевања да инвестира у процес пречишћавања отпадних вода из индустрије.

- Мислим да је ово леп пример да у Суботици имамо компаније које су друштвено одговорне, посебно ако узмемо у обзир да је ова компанија која је у стечајном поступку успела да остварити толику добит да инвестира у овај вид друштвене одговорности свога рада. Надам се да ће и Град, и ЈКП ’Водовод и канализација’ и Постројење за пречишћавање отпадних вода у будућности имати мање проблема када је реч о ударима на градски пречистач – нагласио је Јене Маглаи.

Локална самоуправа је, додао је, почела да израђује катастар загађивача на територији града Суботице. Катастар се, како је рекао, не припрема да би се привредним субјектима увели додатни намети већ у циљу стварања комплетне базе података о томе чиме се суботичка привреда бави и какве се отпадне воде пуштају у јавну канализацију, али и да се привредним субјектима помогне да смање притисак на јавну канализацију са индустријским отпадним водама које нису адекватног квалитета.

- Надамо се да ће сви привредни субјекти који су добили наше упитнике то заиста озбиљно схватити и да ће у наредном периоду предузети све да своје инустријске отпадне воде доведу до таквог стања да се могу пустити у јавну канализацију, јер ће следеће године почети контрола рада свих привредних субјеката. Не бисмо волели да дођемо у ситуацију да морамо да предузимамо неке друге мере да бисмо сачували и заштитили и градски пречистач и Палић – казао је градоначелник Маглаи.

9306_3.jpg

„Фиделинка Скроб” је једини произвођач пшеничног скроба и виталног пшеничног глутена у региону. Фабрика извози 85 одсто својих протеинских производа и производа од скроба на тржишта Јапана, Немачке, Турске, Пољске, Чешке, Словачке и Малезије.