Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

У Суботици ситуација са мигрантима под контролом

21.08.2015.

У безбедносном и материјалном смислу ситуација у Суботици није проблематична, оцењено је на данашњем састанку државног секретара у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, др Ненада Иванишевића, представника локалне самоуправе и Радне групе за праћење прилива миграната на територију града Суботице, одржаном у Градској кући.

9378_1.jpg

Суботица ове проблеме решава на задовољавајући начин, рекао је, обраћајући се новинарима након састанка, Ненад Иванишевић. Према његовим речима, управо се ради на решавању имовинско-правних односа на простору старе суботичке циглане како би се, на делу те локације, решило питање снабдевања водом и струјом.

- Уколико се са власником некадашње циглане не постигне договор, једна од могућности је да у војном објекту 'Храстовача' буде оспособљен центар, који би функционисао као тачка за пружање помоћи а не као трајни смештај, где би људима била пружена одговарајућа лекарска и свака друга помоћ. Ако број миграната буде смањен у зимском периоду, они ће бити транспортовани у центре за азил, као што је то рађено и до сада – истакао је Иванишевић.

Он је најавио да је Координационо тело за миграције, односно Влада Србије, спремна да помогне граду Суботици.

- Договорено је да се током следеће недеље поново сретнемо и најавимо посету директора УНИЦЕФ-а Суботици која има за циљ да се утврди колика је помоћ потребна деци миграната и мигрантима. Сви релевантни фактори у Суботици требало би да сачине списак потреба, односно стварних трошкова које имају на збрињавању избеглица и миграната, тако да Координационо тело и страни донатори могу да учествују у покривању тих трошкова – казао је Ненад Иванишевић.

Градоначелник Суботице Јене Маглаи је подсетио да се Суботица до сада сама сналазила и на крај излазила са овом проблематиком, и додао да му је драго да држава жели да помогне локалним самоуправама у решавању овог питања.

- И сами увиђамо да ситуација у наредном периоду може да буде много проблематичнија. С друге стране, био би ред да нам држава у неким сегментима помогне, што се тиче покривања одређених трошкова које реално локална самоуправа има или би у будућности могла да има. Договорили смо се да ћемо сачинити листу потреба и на основу тога ћемо уз помоћ надлежног министарства добити подршку. За нас је веома битно да у безбедносном и материјалном смислу ситуација у нашем граду није проблематична – нагласио је Јене Маглаи.

У име Радне групе за праћење прилива миграната на територију града Суботице, Милимир Вујадиновић, члан Градског већа задужен за област социјалне заштите, рекао је да ово није први случај да се Суботица сусреће са приливом миграната.

- Све што смо у претходном периоду радили није везано само за помоћ мигрантима. Шта год да урадимо према миграната, помоћ је и нашем становништву. Успевамо у томе да свакодневни живот на подручју града Суботице задржимо у познатим оквирима – подвукао је Вујадиновић.

У Србију свакодневно уђе до 1.500 људи, али се због збивања на грчко-македонској граници очекује застој у следећа два дана, речено је овом приликом.

Дневни трошкови за збрињавање избеглица на територији Србије износе између 15 и 20 хиљада евра. Србија ће до краја године израдити и акциони план у оквиру којег ће бити обухваћени Прешево, Београд, Кањижа и Суботица.

Европска унија је јуче најавила да ће бити обезбеђено 390.000 евра бесповратне помоћи Србији за помоћ избеглицама.

9378_2.jpg