Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

Одржана 33. седница Скупштине града

27.08.2015.

На 33. седници Скупштине града, одржаној у Великој већници Градске куће, усвојено је свих 12 тачака дневног реда. Донети су, између осталог, Закључак  о прихватању Извештаја о остварењу буџета града Суботице за период од 1. јануара до 30. јуна 2015. године, Одлука о додели звања Почасни грађанин и Одлука о приступању града Суботице чланству у удружење Кластер транспорта и логистике Војводине, а усвојен је и Елаборат о оправданости отуђења грађевинског земљишта без накнаде у Привредној зони „Мали Бајмок” компанији „Контитек флуид” Србија.

9392_1.jpg

У првих шест месеци ове године буџет града располагао је средствима у висини од око 2,2 милијарде динара, што износи 40 одсто планираног годишњег обима. Анализа је рађена у односу на првобитну Одлуку о буџету, јер у првих шест месеци није било ребаланса. Текући приходи остварени су 41,3 одсто планираног обима, а у односу на исти период претходне године остварено је 9,3 одсто више средстава. Од расположивих средстава током шест месеци, утрошено је 93,6 одсто.

Оцењујући реализацију, градоначелник Суботице Јене Маглаи рекао је да човек никада не може бити задовољан, али да се ситуација што се тиче прихода и расхода држи под контролом. Он је истакао да је значајно што је у првих шест месеци остварено око 200 милиона динара прихода више у односа на исти период прошле године и што приходи од пореза на зараде и пореза на имовину бележе узлазни тренд.

Одборници су усвојили Одлуку о приступању града Суботице у удружење Кластер транспорта и логистике Војводине. Ово непрофитно, неполитичко и невладино удружење формирано је 2011. године у Новом Саду од стране 28 оснивача, међу којима су предузећа из области транспорта и логистике, велики системи као што су „Железнице Србије” и локалне самоуправе. Сврха је повезивање субјеката са циљем обезбеђивања услова за рационалан и исплатив транспорт. Годишња чланарина износи 80.000 динара. Удружење Кластер је доставило Граду предлог о учлањењу, а градоначелник је овлаштен да потпише Одлуку о приступању.

Усвојен је и Елаборат о оправданости отуђења грађевинског земљишта без накнаде у Привредној зони „Мали Бајмок” компанији „Контитек флуид” Србија. Како пише у образложењу, марта 2015. године инвеститор је изразио намеру да започне реализацију друге фазе инвестиције у Суботици, што је озваничено потписивањем Меморандума о разумевању између представника Владе Србије и града Суботице са једне стране и представника компаније с друге стране.

У оквиру Меморандума описане су намере инвеститора да у другој фази изгради производни објекат величине око 12.200 квадратних метара: шест хиљада квадратних метара предвиђено Уговором о преносу земљишта из 2011. године и додатних 6.200 квадратних метара, и да реализује улагања у вредности од 17 милиона евра у основна средства. За реализацију друге фазе инвеститору је неопходно грађевинско земљиште површине 34.000 квадратних метара, од којих има у поседу 12.000 квадрата, на основу Уговора о преносу земљишта из 2011. године. Инвеститор, уз подршку Владе Србије и града Суботице, намерава да стекне власништво над грађевинским земљиштем површине око 2,5 хектара и да сагради нови производни објекат у року не дужем од три године, од дана потписивања Уговора о подстицајима.

Звање Почасни грађанин, поводом Дана града, доделиће се Ђули Селешију, хидробиологу, доктору биолошких наука и универзитетском професору у пензији. Ово звање додељује се за истакнуто и трајно животно дело којим се доприноси подизању угледа града Суботице у земљи и иностранству. Диплома и плакета звања уручују се 1. септембра, на свечаној седници Скупштине, поводом Дана града. Одлука је донета једногласно.

Скупштина града усвојила је и Правилник о начину и поступку доделе средстава буџета града Суботице за задовољавање потреба младих на територији нашег града. Правилник одређује мере и критеријуме на основу којих ће комисија одобравати средства удружењима грађана и неформалним организацијама за омладинске пројекте.

Омладински пројекти уједно предвиђају и реализацију локалног акционог плана за младе, који се састоји из девет области као што су: неформално образовање, заштита животне средине, волонтерство, безбедност младих, информисаност и друге. Правилник предвиђа јасне критеријуме на основу којих се може аплицирати. На овај начин ће бити појачана и контрола реализације пројеката.