Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

Прес-конференција поводом заседања католичких бискупа Србије

17.09.2015.

Католички бискупи Србије: монс. мр. Станислав Хочевар СДБ, београдски надбискуп и метрополита, монс. др. Иван Пензеш, суботички бискуп, монс. мр. Ђуро Гашпаровић, сремски бискуп, монс. др. Дјура Џуџар, егзарх за католике источног обреда у Србији и монс. др. Ладислав Немет СВД, зрењанински бискуп – одржали су пленарно заседање у Дому бискупије у Суботици 17.09.2015. године. Поводом тога, монс. мр. Станислав Хочевар СДБ, монс. др. Ладислав Немет СВД и мр. Мирко Штефковић, портпарол  Суботичке бискупије, одржали су прес-конференцију у Медија-центру Градске куће.

9457_1.jpg

Пре свега, бискупи су се упознали с акцијама које поједине бискупије и бискупијски Каритаси на терену предузимају око помоћи мигрантима. Истовремено, они су изразили забринутост због овог феномена, који изгледа измиче контроли, посебно јер недостаје јасних ставова и стратегије решавања овог хуманитарног проблема на ширем међународном нивоу. Таква решења су изнад њихових компетенција, зато бискупи позивају вернике да помогну и наставе помагати овим људима у невољи, колико им је то могуће.

9457_2.jpg

Надаље, бискупи су разматрали проблеме везане за спровођење католичке верске наставе у школама. Са једне стране проблеми су практичне природе око извођења наставе, при чему се вероучитељи жале због принудног спајања разреда и лошег третмана верске наставе у односу на друге предмете, а са друге стране проблем представља немогућност да се католичким вероучитељима обезбеди стицање академски акредитованих диплома у Србији на основу којих би могли да имају уредне пријаве и да буду у редовном радном односу.

9457_3.jpg

Бискупи су се осврнули на недавну посету председника Републике Србије, господина Томислава Николића, Светом Оцу папи Фрањи и Светој Столици, те су изразили радост због реализације овог сусрета и добрих билатералних односа између Републике Србије и Свете Столице. Бискупи при том истичу да је важно истаћи позитиван допринос Католичке цркве у Србији на ширем друштвеном и општем културном плану, те наглашавају да противљење Српске православне цркве канонизацији блаженог кардинала Алојзија Степинца треба да се разјасни у односима са Хрватском бискупском конференцијом, како је то уосталом и предвиђено предлогом оснивања Мешовите комисије која ће се бавити овим питањем.

Још увек постоји велики проблем у вези спорог и опструисаног процеса реституције одузете црквене имовине. Наиме, много је примера одбијених решења због споменуте опструкције, док Агенција за реституцију по службеној дужности не набавља недостајућу документацију, мада је то Законом предвиђено. При томе треба нагласити да се Споразум о враћању матичних књига не спроводи, мада је Католичка црква испунила потребне услове и осигурала просторију за адекватно чување предметних Матичних књига.

Даљи проблем представља и нови Закон о комуналним делатностима, који практично национализује гробља која су у поседу Цркве, тј. Цркви се онемогућује располагање својом имовином што је пак загарантовано Законом о црквама и верским заједницама.

У свом пасторалном деловању Католичка црква покушава ићи у корак с временом па тако у њезином крилу у Србији делује Радио Марија. Вишегодишње искуство деловања овог Радија показује потребу добијања регионалне или националне фреквенције. Бискупи су у том смислу изразили наду да ће од надлежних државних установа заједничким залагањем успети да добију  такву фреквенцију и на тај начин да осигурају приступ овом радио програму верницима католицима тамо где они живе.