Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

Обележен 10. октобар - Дан ослобођења Суботице у Другом светском рату

10.10.2015.

Свечаном седницом Скупштине града и полагањем венаца на споменике  жртвама фашизма, обележен је један од најважнијих датума у историји нашег града – 10. октобар – седамдесет прва годишњица ослобођења Суботице од фашизма у Другом светском рату.

9595_1.jpg

Свечаности у Великој већници Градске куће, одржаној уз пригодан програм, присуствовали су: Роман Хаткијевич, први секретар амбасаде Руске Федерације у Београду, Олександр Александрович, амбасадор Украјине у Србији, Драгољуб Швоња, почасни конзул амбасаде Белорусије у Новом Саду, Чаба Пећко, конзул Генералног конзулата Мађарске у Суботици, Владимир Плеша, генерални конзул Генералног конзулата Републике Хрватске у Суботици, др Ненад Иванишевић и Ласло Чикош, државни секретари у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у Влади Републике Србије, Драги Вучковић, начелник Севернобачког управног округа, представници републичког, покрајинског и градског СУБНОР-а, представници верских заједница, државних, покрајинских и градских органа, одборници Скупштине града и грађани.

Градоначелник Суботице Јене Маглаи је, обраћајући се присутнима, рекао да је Суботица једна од ретких локалних самоуправа која и дан-данас Дан ослобођења обележава путем одржавања свечане седнице Скупштине града.

9595_2.jpg

- Веома је важно да наша заједница на тај начин држи до своје прошлости и историје и тако је у великој мери оснажује и одржава стабилном. Историја нас учи да она не почиње од нас нити се завршава са нама. У том смислу је битно да из године у годину овај дан обележавамо свечаном седницом, полагањем венаца на споменике жртвама фашизма и окупљањем људи који сматрају да је овај датум значајан, шаљући истовремено поруку да догађаји који су били пре 71 годину обавезују све нас. Треба да поштујемо своју прошлост да бисмо градили своју будућност – нагласио је, између осталог, градоначелник Маглаи.

Ненад Иванишевић је, поздрављајући присутне у име Владе Србије, истакао да се 10. октобар некада обележавао као Дан града и да овај датум никада не смемо да заборавимо.

9595_3.jpg

- Данас на сцени има много људи, покрета, па чак и земаља, које покушавају да кажу да фашизам није био толико лош и да, можда, партизани нису били баш најбољи него да су то били неки други. Зато би од данас па убудуће требало да им говоримо – престаните да лажете. Партизански покрет је био носилац ослобођења, борио се против фашизма и друге алтернативе нема – поручио је Иванишевић.

Присутнима у Великој већници обратили су се и Максим Бакрач, председник Градског одбора СУБНОР-а Суботица и Светомир Атанацковић, председник покрајинског и потпредседник републичког одбора СУБНОР-а.

Обраћајући се присутнима на комеморативном скупу код Споменика жртвама фашизма, на Тргу жртава фашизма, председник Скупштине града Суботице, Илија Маравић, подсетио је да су се на данашњи дан, 10. октобра 1944. године, борци Суботичког партизанског одреда пред Малим Бајмоком сусрели са војницима Црвене армије, а потом заједно, Сомборским путем, око 21 час, избили у центар града одакле су, по раније сачињеном плану и распореду, кренули у битку за ослобођење Суботице.

Врхунац борбе догодио се на Железничкој станици, где је командант Суботичког партизанског одреда Јован Микић Спартак смртно рањен на дан у коме је његов град извојевао победу и слободу, рекао је Маравић, и додао да су у борби са окупаторима на прилазима Суботици своје животе положили и четири црвеноармејца.

9595_4.jpg

Он је подвукао да је наша обавеза да се, поштујући славну и херојску борбу родољуба и антифашиста који су у темеље наше слободе уградили своје животе, сваке године са поносом сећамо овог датума, да положимо венце на гробове жртава и да одамо почаст свима онима који су страдали због своје антифашистичке оријентације.

- Обележавање Дана ослобођења Суботице од нацифашизма прилика је и да младим генерацијама кажемо колико су наши преци скупо платили победу над нацизмом и фашизмом, да је, нажалост, дошло до озбиљне ревизије историје, наравно без аргумената и са идеолошким претпоставкама, да је од изузетне важности да будемо одлучни у борби против нацифашистичких идеја и да је јединство у борби против таквих идеја цивилизацијска тековина на којој почива савремена Европа - нагласио је Маравић.

Присутнима на Тргу жртава фашизма обратили су се и Максим Бакрач и амбасадор Украјине Олександр Александрович.

Поводом Дана ослобођења Суботице, венце на Споменик жртвама фашизма положиле су бројне делегације. Венци су положени и на спомен-комплекс палим црвеноармејцима – војницима Трећег Украјинског фронта, на Православном гробљу у Дудовој шуми.

9595_5.jpg