Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

Обележен Дан ослобођења града у Првом светском рату

13.11.2015.

У знак сећања на 13. новембар 1918. године, Дан ослобођења Суботице у Првом светском рату, положен је венац на спомен-плочу на Железничкој станици, а венци и цвеће су, након опела, положени и на Споменик јунацима палим за ослобођење и уједињење 1912-1918. на Пушкиновом тргу. У име града Суботице, венац на Споменик јунацима палим за ослобођење и уједињење 1912-1918. године положили су градоначелник Јене Маглаи и члан Градског већа задужен за образовање, Блашко Стантић, а у име Скупштине града председник Скупштине Илија Маравић.

9690_1.jpg

Синоћ је, на сцени „Јадран“, одржана свечана академија „Браћа увек - увик заједно“, коју су организовали Српски културни центар „Свети Сава“ и Буњевачки културни центар. Манифестација се одржава од 1991. године, када је обновљена повеља о братимљењу Срба и Буњеваца и договорена сарадња о заједничком обележавању важних историјских датума.

Обраћајући се присутнима на свечаној академији „Браћа увек - увик заједно”, председник Скупштине Илија Маравић је подсетио да је 13. новембра 1918. године победоносну српску војску, на челу са потпуковником Антом Живуловићем и мајором Михајлом Бодијем, у име неколико дана раније (10. новембра) формираног патриотског Народног одбора Буњеваца и Срба поздравио потпредседник Одбора др Јован Манојловић, искреним речима добродошлице:

„Драга браћо!... - казивао је Манојловић: - Изненада нам стиже вест да нам долазите... Овде вас, у Суботици белој, чека 70.000 Буњеваца и Срба, раширених руку да вас пригрле на топле братске груди. И да нисте крв од наше крви, и да нисте кост од наше кости, с поносом би дочекали најславнију армију целог света... а камоли браћу рођену!”

9690_2.jpg

Маравић је поручио да је на нама и будућим генерацијама да сачувамо смисао трајања националних вредности и тековина и да са поносом одајемо почаст нашим заједничким прецима - јунацима и херојима који су страдали за слободу, али и да осудимо покушаје прекрајања, обезвређивања и минимизирања  историјских чињеница.                                                                                                                               

У уметничком делу програма наступили су мешовити хор СКЦ „Свети Сава”, певачка група „Звуци са камена“, драмски уметник Милош Станковић, који је читао делове из текста „Солунци говоре“, ансамбл Буњевачког културног центра и КУД „Светозар Марковић“, из Новог Сада.