Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

Отворен привремени прихватни центар за мигранте

16.11.2015.

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Александар Вулин, и регионални директор за југоисточну Европу организације Arbeiter-Samariter-Bund (АСБ), Елмир Бојаџић, отворили су данас, у Улици Тук Угарнице 23, на периферији Суботице, привремени прихватни центар за мигранте, чију је комплетну адаптацију и опремање финансирала АСБ.

9698_1.jpg

Организација АСБ је до сада, из својих средстава и путем донације немачког Министарства спољних послова, обезбедила више од пола милиона евра за помоћ мигрантима у Србији. За адаптацију привременог прихватног центра у Суботици, површине 580 квадратних метара и капацитета до 150 кревета, АСБ је определила 150.000 евра. У овом прихватном центру реновирани су постојећи објекти, изграђена додатна спаваоница и санирана стара управна зграда у којој ће бити смештен лекарски тим.

Министар Вулин је, тим поводом, истакао да је свака помоћ која се упути мигрантима - помоћ сваком од нас.

- Ова зграда није била предвиђена у буџету ни града Суботице, ни Владе Републике Србије. Овај објекат је настао због потребе да мигранти могу да склоне себе и своје породице на неколико дана од зиме, кише, снега, али остаје нашој деци - рекао је Вулин.

Према његовим речима, кроз нашу земљу јуче је прошло 5.617 миграната, данас се очекује више од 6.000, а у Адашевцима на воз чека око 1.229 миграната.

- Као што видите, бројеви нису велики као ранијих дана, али нису ни мали. На нама је да се као и до сада понашамо организовано, одговорно и хумано. Да их попишемо, региструјемо и да у максималној мери обезбедимо њихово кретање, али и свакодневни живот свих наших грађана – казао је Вулин.

Говорећи о односу Србије према мигрантској кризи и трагичним догађајима у Паризу, нагласио је да је кроз нашу земљу прошло око 500.000 миграната без инцидента.

9698_2.jpg

– Молим вас да нико не користи овај ужас који се догодио у Паризу ради подстицања мржње према муслиманима, они немају никакве везе са овим што се догодило. Људи са којима живимо и са којима делимо хлеб свих ових година на овом простору немају никакве везе са злом у Паризу – подвукао је министар Вулин.

Он је рекао да Србија на уласку у земљу има висок степен контроле, да сви мигранти пролазе кроз контрадиверзиона врата, да им се у Прешеву узимају биометријски подаци и да су наше службе присутне на њиховом путу од уласка до изласка из земље.

Србија неће мењати своју политику према мигрантима, истакао је Вулин, и додао да је тероризам зло које се не препознаје пасошем, зло које се не повезује ни са једном нацијом, ни са религијом, нити са полом.

- Ми се понашамо у односу на терористичку претњу уопште, а не према овој или оној групи људи. Нису сви муслимани терористи, нису сви мигранти терористи, нису они који су убијали по Француској Французи. То су нељуди и ништа више. То нека нико не злоупотребљава у политичке сврхе и ствара политику страха и мржње. Овакве ствари, као напад у Паризу, служе да људи почну да се плаше и зазиру од свог комшије. Ми ћемо се понашати као и досада, уз максимално подизање нивоа безбедности – казао је Александар Вулин.

Градоначелник Суботице Јене Маглаи је изразио захвалност немачкој хуманитарној организацији АСБ, Влади Републике Србије, ресорном министарству и Комесаријату за избеглице што Суботица сада има вероватно најмодернији транзитни центар за избеглице, и то не само у овом региону него и шире.

9698_3.jpg

– За нас је битно што је објекат грађен као вишефункционалан и када више не буде потребе да у њему буду смештени мигранти, град ће моћи да га користи као едукативни центар или омладински камп. Мислим да ће то бити на добробит свих суграђана – нагласио је градоначелник Маглаи, и додао да је кроз Суботицу током ове године прошло више од 100.000 миграната и да је најјачи удар био у периоду од 15. августа до 15. септембра.

Елмир Бојаџић је рекао да овај прихватни центар изграђен од новца који је прикупила сама организација, донација немачке владе и Европске уније и да је, осим инвестиције у Суботици, помоћ упућена и у Кањижу, а да је у плану и градња прихватног центра у Димитровграду.

9698_4.jpg