Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

Почела изградња регионалног центра за управљање отпадом у суботичком региону

23.11.2015.

Свечаним пријемом, у Великој већници Градске куће, за учеснике у реализацији пројекта, уручењем грађевинске дозволе и обиласком градилишта, данас је обележен почетак изградње савременог система коначног збрињавања комуналног отпада за суботички регион. Пројекат, који је у складу са стандардима Европске уније (ЕУ) и Националном стратегијом за управљање отпадом 2010–2019 Републике Србије, финансира ЕУ у сарадњи са Републиком Србијом и локалним самоуправама, за град Суботицу и општине Сента, Кањижа, Нови Кнежевац, Чока, Бачка Топола и Мали Иђош.

9720_1.jpg

О значају овог пројекта за 260.000 становника овог региона, Републику Србију и процес интеграције Србије у Европску унију, говорили су министар пољопривреде и заштите животне средине проф. др Снежана Бошковић Богосављевић, шеф Делегације ЕУ у Србији Мајкл Девенпорт, градоначелник Суботице Јене Маглаи, покрајински секретар за урбанизам Слободан Пузовић и директор предузећа „Регионална депонија” Андреа Кикић.

Снежана Бошковић Богосављевић је, између осталог, истакла да је наш циљ да обезбедимо успостављање система управљања отпадом у овом делу Србије, у складу са домаћом законском регулативом, али и са највишим европским стандардима, и да на тај начин заштитимо животну средину од даљег загађења.

Мајкл Девенпорт је оценио да је ово један од највећих пројеката који ће имати велику практичну примену и омогућити целом региону Суботице бољи квалитет ваздуха, воде, јер ће се изградњом овог Центра смањити број сметлишта. Унапређење еколошке слике захтева шири дијалог свих заинтересованих страна како би се добила конкретна решења, казао је Девенпорт, и додао да ће ЕУ наставити и даље да улаже у заштиту животне средине у Србији.

Градоначелник Јене Маглаи је рекао да се, после више година припрема, дошло у фазу реализације овог пројекта, да и Суботица, и шест партнерских општина које учествују у пројекту деценијама уназад имају проблем са прикупљањем и селекцијом отпада и да нам предстоји много посла на реорганизацији комуналног система управљања отпадом, али да је и пред грађанима велики изазов у смислу мењања досадашњих навика и привикавања на један потпуно нови концепт управљања отпадом. Он је нагласио да је уверен да ће овај пројект бити успешно реализован и пример добре праксе за остале локалне самоуправе у Србији.

9720_2.jpg

Изградња Регионалне депоније за суботички регион представља почетак новог концепта у управљању отпадом. Нови концепт подразумева да се отпад више не посматра као оптерећење, већ као озбиљан ресурс, као и у земљама чланицама Европске уније. Усвајање стандарда, нови приступ поступању са отпадом и изградња регионалног система за управљање отпадом ће омогућити ревалоризацију економске вредности отпада и обезбедити највише стандарде заштите здравља људи и животне средине.

Укупна вредност пројекта је 24 милиона евра. Финансијска подршка ЕУ, у износу од 20 милиона евра, усмерена је на изградњу инфраструктуре и јачање капацитета регионалног предузећа и локалних јавних комуналних предузећа у суботичком региону. Влада Републике Србије учествује у изградњи компоненти Регионалне депоније са 3,2 милиона евра, док ће укупно милион евра бити издвојено из буџета града Суботице и општина региона за изградњу рециклажних дворишта.

Изградња се спроводи кроз три ЕУ пројекта намењена надзору и техничкој подршци, изградњи комплекса Регионалне депоније и изградњи три трансфер станице у региону и уз финансијску подршку Министарства пољопривреде и заштите животне средине и јединица локалних самоуправа региона. Комплекс Регионалне депоније граде италијанска фирма „Иби”, шабачки „Сет” и новосадски „Инстел инжењеринг”.

Регионална депонија се гради на парцели која се налази на пола пута између насеља Биково и Ором, а рок за завршетак радова је крај јануара 2017. године. Ово је девета од 26 планираних регионалних депонија које до 2019. треба да буду изграђене у Србији.

9720_3.jpg