Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

Опредељена средства за реализацију Пројекта заштите биодиверзитета језера Палић и Лудаш

27.11.2015.

У оквиру финансијске сарадње СР Немачке са Републиком Србијом, коју Влада Немачке спроводи путем KfW развојне банке, од 23. до 27. новембра 2015. године одржана је мисија за процену Пројекта заштите биодиверзитета језера Палић и Лудаш, на којој су учествовали експерти и спољни сарадници KfW-a, представници надлежних републичких министарстава и надлежног покрајинског секретаријата, градоначелник града Суботице и директори ЈП „Палић-Лудаш” и ЈКП „Водовод и канализација”. Претходне три мисије које су одржане у протекле две године резултирале су позитивним мишљењем KfW-a и препорукама немачкој влади да одобри бесповратно финансирање пројекта, као и да сва средства намењена решавању биодиверзитета у пет балканских земаља усмери у Суботицу. Током трајања мисије, у Берлину је јуче постписана одлука о опредељивању средства за овај пројекат у износу од 6,5 милиона евра.

9733_1.jpg

После данашњег потписивања записника са мисије, који ће послужити као основа за извештај који ће KfW поднети Влади СР Немачке, следећи корак биће потписивање уговора о бесповратној додели средстава.

Градоначелник Суботице Јене Маглаи је, на прес-конференцији уприличеној тим поводом у Медија-центру Градске куће, оценио да је ово историјски искорак у очувању језера Палић и Лудаш и да се после три или четири деценије тапкања у месту указала јединствена прилика да суботичка локална самоуправа, без обзира на то ко је на њеном челу, у наредним годинама побољша статус Палићког и Лудашког језера. Он је нагласио да је реализација Пројекта заштите биодиверзитета ових језера основни услов за развој туризма на Палићу.

Руководилац пројеката комуналне инфраструктуре за Југоисточну Европу и Турску у KfW развојној банци, Вибеке Кристенсен, истакла је да је разлог препоруке немачкој влади да одобри бесповратно финансирање пројекта, као и да сва средства намењена решавању биодиверзитета у пет балканских земаља усмери у Суботицу, то што је Суботица једина испунила тражене услове по питању припремљености за реализацију пројекта и што је суботички тим показао посвећеност и преданост да се остваре циљеви на очувању биодиверзитета језера Палић и Лудаш.

– Град Суботица успео је да уради пројекат који испуњава све што је потребно да би искористио наш грант. Ово је један од најуспешнијих пројеката када је у питању динамика активности - нагласила је Вибеке Кристенсен.

Директорка ЈКП „Водовод и канализација” Валерија Тот Годо каже да се од ЈКП „Водовод и канализација”, као важног партнера у реализацији овог пројекта, очекује да захваљујући одобреним средствима изгради повез канализације између насеља Палић и градског постројења за пречишћавање отпадних вода (вредност инвестиције око 1,3 милиона евра), да постави секундарну канализациону мреже у насељу Палић и прикључи на канализациону мрежу до 1.500 домаћинстава (вредност инвестиције око два милиона евра) и да унапреди рад пречистача како би се додатно смањио унос фосфора.

Директор ЈП „Палић Лудаш” Ференц Мартон је подвукао да је Радна група за реализацију Плана за унапређење еколошког стања Палићког језера и његове околине закључила, а немачки експерти потврдили, да измуљавање језера није неопходно, јер не би донело дугорочне резултате. Квалитет језерске воде, додао је, побољшаће се тако што ће се смањити или потпуно елиминисати унос нутријената у језеро, пре свега азота и фосфора, као и другим мерама, попут излова 160 тона сребрног караша и успостављања равнотеже са аутохтоним рибљим врстама, које ће спречити даље загађање.

Прихваћени пројекат предвиђа да се око језера направи тампон-зона у ширини од 20 метара, како би се вода заштитила од вештачког ђубрива и пестицида које се спира са околних њива. Градске службе требало би да ураде нове планове детаљне регулације за оба језера и реше имовинско-правне односе како би била урађена експропријација земљишта за тампон-зону.

Читав посао око пројектовања нове инфраструктуре требало би да буде готов до јуна 2017. године, а до краја 2018. очекује се да буде остварен и на терену. Стручњаци процењују да би у наредних пет година Палић могао да буде језеро које ће из пете прећи у другу категорију вода.