Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

Значајна издвајања за социјалну заштиту и мере социјалне политике

21.12.2015.

- Град Суботица има веома дугу традицију бриге о угроженим грађанима и са поносом можемо да истакнемо да су издвајања за социјалну заштиту и мере социјалне политике од пет одсто у односу на укупан буџет Града међу највећима у Републици Србији – изјавио је данас Милимир Вујадиновић, члан Градског већа задужен за област социјалне заштите, на пригодној свечаности, у Великој већници Градске куће, уприличеној поводом презентације реализованих пројеката и активности у области социјалне заштите на територији града Суботице.

9786_1.jpg

Уз подсећање да је локална самоуправа и ове године издвојила значајна средства за активности Службе „Отворена заштита“, у оквиру Геронтолошког центра, Дома за децу ометену у развоју „Колевка“, Центра за социјални рад, Основне и средње школе „Жарко Зрењанин”, Фондације „Еxспецто“ и Народне кухиње Градске организације Црвеног крста у Суботици, он је рекао да је град Суботица ове године обезбедио 39 милиона динара за функционисање службе за негу и помоћ у кући.

- Ова служба је у току 2015. године на месечном нивоу имала у просеку 530 корисника услуга помоћи у кући, односно око 240 корисника услуга неге. Служба за негу и помоћ у кући ће до краја године остварити укупно 71.000 радних сати у директном раду са корисницима услуга – казао је Вујадиновић.

Субвенционисање градског и приградског превоза за најугроженије категорије

Локална самоуправа је, навео је, у 2015. години у Дому „Колевка“ финансирала функционисање Дневног боравка за децу са посебним потребама до 18 година, у укупном износу од 5.562.000 динара, као и функционисање Прихватне станице за децу до 18 година (међу којима су и деца мигранти) у износу од 1.838.000 динара, где се обезбеђује прихват, краткотрајан смештај, исхрана и примена здравствено-хигијенских мера, као и утврђивање идентитета малолетника и предузимање мера у циљу трајног збрињавања.

Град је и ове године обезбедио средства за несметано функционисање Центра за социјални рад у укупном износу од 30.497.000 динара, нагласио је Вујадиновић, и додао да је социјална заштита у нашем граду финансирана и путем подржавања Фондације менталне хигијене „Еxспецто”, у износу од 4.201.000 динара, Народне кухиње Црвеног крста, са 25.404.000 динара, и обележавања дана борбе против сиромаштва обезбеђујући пакете хигијене и хране за социјално угрожена лица.

- У оквиру мера социјалне политике, у овој години усвојен је Правилник о субвенцијама комуналних услуга, на основу ког су опредељена средства за накнаду за право на бесплатан превоз угрожених категорија. У буџету Града за 2015. годину предвиђено је чак 76 милиона динара за ове намене. Суботица је једина локална средина у Србији у којој се субвенционише како градски тако и приградски јавни превоз за најугроженије категорије становништва (лица старија од 65 година) - подвукао је Милимир Вујадиновић.

Према његовим речима, у овој години је опредељен износ од 18.520.000 динара за стамбено збрињавање и економско оснаживање избеглих и интерно расељених лица (Комесаријат за избеглице и миграције у овим активностима учествовао са више од 15 милиона динара), а за накнаде породиљама осигурано је 22 милиона динара, с тим да тај износ у следећој години неће бити смањен.

Велика улагања у „Дом за негу” и Привремени прихватни центар за мигранте

За наш град је, истакао је, изузетно значајна подршка и помоћ Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.

- Најзначајније улагање у Геронтолошком центру је управо изградња објекта у радној јединици ’Дом за негу’ и реализацију тог пројекта у потпуности је финансирало Министарство за рад запошљавање, борачка и социјална питања. Новоизграђени објекат површине око 700 квадратних метара располаже капацитетом за смештај 66 непокретних и полупокретних корисника, а у изградњу и опремање објекта уложено је око 60 милиона динара. Након ове инвестиције, Геронтолошки центар у Суботици постао је трећа по величини установа социјалне заштите у Србији – казао је Вујадиновић.

Он је подсетио да је крајем новембра отворен Привремени прихватни центар за мигранте на ободу града, да је изградња у потпуности финансирана од стране немачке хуманитарне организације Арбеитер-Самаритер-Бунд (АСБ) и да је у адаптацију објекта уложено 150.000 евра.

За мање од два месеца комплетно је адаптиран објекат од 580 метара квадратних, капацитета 75 до 150 кревета, и предат Комесаријату за избеглице и миграције, рекао је Вујадиновић и поручио да би, водећи се принципом да не постоји већа радост ни већа награда од осећаја да сте својим делима нечији живот променили на боље, и у наредној години требало неуморно да радимо на унапређењу социјалне заштите и социјалне политике у нашем граду.

Добра сарадња са Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања

Присутнима у Великој већници Градске куће обратили су се и градоначелник Суботице Јене Маглаи, председник Скупштине града Илија Маравић и државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, др Ненад Иванишевић.

Јене Маглаи је, између осталог, изјавио да се град Суботица и поред велике економске и мигрантске кризе у 2015. години успешно носио са проблемима у социјалној заштити и да је упркос све већем притиску на буџет задовољан резултатима и људима који су задужени за област социјалне заштите у нашем граду.

Илија Маравић је, између осталог, рекао да сматра да без вертикалне координације са Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, односно, министром Александром Вулином и државним  секретаром Ненадом Иванишевићем, скупштинске одлуке које се односе на област социјалне заштите у Суботици не би могле тако успешно да се спроведу у дело.  

Ненад Иванишевић је најавио да ће се у 2016. години проширити капацитети у Дому за децу ометену у развоју  „Колевка” за збрињавање миграната без родитељског старања, у сарадњи са Владом Швајцарске, да ће Влада Немачке и Хуманитарна организација „Хелп” уложити средства у реновирање објекта суботичког Дома здравља и набавку амбулантног возила, да би, у случају постизања договора са Владом Норвешке, требало да се прошире и капацитети у Геронтолошком центру и да ће Центар за социјални рад до краја 2015. године добити једно возило.